Results for 'modernizm w literaturze polskiej'

918 found
Order:
  1.  12
    Ślady improwizacji w "Jedynym wyjściu" Witkacego.Tomasz Bocheński - 2022 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 64 (1):171-193.
    W artykule analizuję koncepcję improwizacji zapisaną w Jedynym wyjściu Witkacego. Pojęcie improwizacji charakteryzuje autor powieści jako swobodne wariacyjne tworzenie wywodzące się z natchnionej wizji. Wizję uważa Witkacy za najważniejszy, źródłowy element teorii artystycznej i praktyki twórczej. Analizuję również ślady improwizacji w rękopisie Jedynego wyjścia i opisuję grę między amplifikcjami a wizjami zapisanymi w improwizowanych fragmentach.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  6
    Friedrich Nietzsche w literaturze i publicystyce polskiej lat 1883-1918: struktura recepcji.Marta Kopij - 2005 - Poznań: Wydawn. Poznańskie.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  4
    Friedrich Nietzsche w publicystyce i literaturze polskiej lat 1919-1939.Grzegorz Kowal - 2000 - Warszawa: Instytut Badań Literackich.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  15
    Obecność form dokumentalnych w polskiej literaturze pięknej realizmu socjalistycznego.Adam Mazurkiewicz - 2012 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 18 (4):131-142.
    The article is dedicated to ways in which authors of the socialist realism novel used the poetics of the non-fiction literature (mainly reportage). Perceiving a work of art as a cultural fact of political character had serious consequences. The literary creation was to be replaced by a reportage storyline. The outer reality was depicted in accordance with top-down guidelines of propaganda. Two strategies were used: linking poetics of documentary with belles lettres and incorporating elements typical of non-fiction literature to fiction. (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Szalony literat, niedzielny obłąkany czy genialny grafoman? Problematyka folie litteraire w polskiej literaturze przełomu XIX i XX wieku.Mira Marcinów - 2011 - Zagadnienia Naukoznawstwa 47 (190).
    W artykule przedstawiona została problematyka fous littéraires - „szalonych literatów”, których twórczość poddawana jest we Francji systematycznym badaniom, począwszy od dzieła Charlesa Nodiera z 1835 roku, aż po czasy współczesne. Zagadnienie to, pomimo wciąż rosnącego zainteresowania w literaturze światowej, jest u nas zupełnie nieznane. Tekst ma na celu wprowadzenie nowej perspektywy badań nad kulturowym statusem twórcy poprzez uwzględnienie miejsca, jakie w relacji: „twórca genialny” – „twórca szalony” zajmuje fou littéraire. Omówione zostaną również wyniki badań nad polskimi „szalonymi literatami” przełomu (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  4
    Jan Władysław Dawid w polskiej literaturze psychologiczno-pedagogicznej.Joanna Kujawska - 1960 - Roczniki Filozoficzne 7 (4):21-49.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Wreszcie krytyczna analiza praw człowieka w polskiej literaturze naukowej [Paweł Bała, Adam Wielomski, Prawa człowieka i ich krytyka. Przyczynek do studiów o ideologii czasów ponowoiytnych].Piotr Bukowczyk - 2012 - Studia Philosophica Wratislaviensia.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  6
    Narodowe inwazje żywych trupów. O argentyńskiej i polskiej literaturze zombi (Ávalos Blacha, Pailos, Dehnel, Ostachowicz).Tomasz Pindel - 2022 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 65 (2):183-200.
    Komparatystyczna analiza wybranych utworów z nurtu literatury zombi z Argentyny (Ávalos Blacha, Pailos) oraz Polski (Dehnel, Ostachowicz) wskazuje na pewne paralelizmy w wykorzystaniu motywu żywego trupa w literaturach narodowych, jako metafory społecznej, politycznej, związanej z pamięcią historyczną i zmianami kulturowymi.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  5
    Łódź – literackie reprezentacje miasta w twórczości niemieckojęzycznych pisarzy na początku XX wieku.Monika Kucner - 2024 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 68 (1):107-125.
    Celem artykułu jest pokazanie w jaki sposób niemieckojęzyczni pisarze z Łodzi na początku XIX wieku w swoich utworach kreowali obraz miasta, w szczególności jego przestrzeń miejską. Autorka wychodzi z założenia, że literackie reprezentacje miasta są silnie uwarunkowane rozwojem przemysłowym miasta i odzwierciedlają złożoność społeczno-kulturową tego regionu, będącego na przełomie wieków XIX i XX tyglem kultur, religii i języków. W artykule wykazano krytyczne podejście wobec prezentowanych utworów, posłużono się analizą tekstu, metodą historyczno-literacką oraz badaniami archiwalnymi, aby uzyskać głębsze zrozumienie kontekstu społeczno-historycznego. (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  9
    Wojna rosyjsko-turecka 1768–1774 w depeszach papieskich dyplomatów w Europie.Wojciech Kęder - 2023 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 29 (2):59-72.
    W 1768 roku Turcja zagrożona ekspansywną polityką Moskwy, w tym zwłaszcza rozwojem sytuacji w Rzeczypospolitej, wypowiedziała Rosji wojnę. Toczyła się ona do 1774 roku i zakończona została klęską Turcji i podpisaniem pokoju w Küczük Kajnardży, na mocy którego Rosja umocniła się kosztem Turcji w basenie Morza Czarnego, a caryca Katarzyna II zrealizowała dążenia podjęte już za Piotra I Wielkiego. Zmagania wojenne Rosji z Turcją obserwowane były w Rzymie z dużą uwagą, a nuncjusze papiescy starali się nadsyłać do Rzymu wszelkie informacje, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  15
    Opowiadania Sławomira Siereckiego. Zapomniane ogniwo kryminału retro w dobie PRL.Marta Ruszczyńska - 2023 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 66 (1):197-212.
    Główną tezą artykułu jest próba udowodnienia istnienia zapomnianego ogniwa kryminału retro w dobie PRL na przykładzie opowiadań Sławomira Siereckiego. W tym kontekście autorka interpretuje utwory, które ukazały się pod wspólnym tytułem Jutro przed północą. Znajdujemy w nich intertekstualny dyskurs z twórczością Conan Doyle’a, Arsena Lupina i kryminału amerykańskiego. Sierecki nawiązuje w ich obrębie do trzech odmian powieści detektywistycznej, prezentując kryminalne historie od końca XIX wieku aż po rok 1929. Analizowane opowiadania łączy formuła pastiszowych odniesień do wspomnianych twórców oraz towarzysząca im (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok.Andrzej Klimczuk - 2012 - Wiedza I Edukacja.
    "Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok" to książka oparta na analizach teoretycznych i empirycznych, która przedstawia problem diagnozowania i używania kapitału społecznego ludzi starych w procesach rozwoju lokalnego i regionalnego. Kwestia ta jest istotna ze względu na zagrożenia i wyzwania związane z procesem szybkiego starzenia się społeczeństwa polskiego na początku XXI wieku. Opracowanie stanowi próbę sformułowania odpowiedzi na pytania: jaki jest stan kapitału społecznego ludzi starych mieszkających w Białymstoku, jakim ulega przemianom i jakie jest jego zróżnicowanie? Ludzie (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   8 citations  
  13.  3
    Polemika profesorów Fryderyka Skarbka i Feliksa Bentkowskiego dotycząca „dążności ludzi do bogactw i polepszenia bytu” na łamach „Pamiętnika Warszawskiego Umiejętności Czystych i Stosowanych” (1829).Monika Stankiewicz-Kopeć - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (3):253-276.
    Celem artykułu jest zrekonstruowanie oraz zaprezentowanie w szerszym kontekście kulturowym bardzo mało znanej w literaturze przedmiotu polemiki rozgorzałej w roku 1829 na łamach „Pamiętnika Warszawskiego Umiejętności Czystych i Stosowanych” (t. 1) między dwoma profesorami Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Autorem pierwszego z polemicznych artykułów pt. _Prośba o rozwiązanie wątpliwości _był Feliks Bentkowski. Kolejny tekst, zatytułowany _Odpowiedź na prośbę o rozwiązanie wątpliwości umieszczoną w zeszycie Pamiętnika Warszawskiego_, wyszedł spod pióra hr. Fryderyka Skarbka. Impulsem do podjęcia polemiki stał się dokonany przez Skarbka przekład (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14. Przyczyna i Wyjaśnianie: Studium Z Filozofii i Metodologii Nauk.Paweł Kawalec - 2006 - Lublin: Wydawnictwo KUL.
    Przedmowa Problematyka związana z zależnościami przyczynowymi, ich modelowaniem i odkrywa¬niem, po długiej nieobecności w filozofii i metodologii nauk, budzi współcześnie duże zainteresowanie. Wiąże się to przede wszystkim z dynamicznym rozwojem, zwłaszcza od lat 1990., technik obli¬czeniowych. Wypracowane w tym czasie sieci bayesowskie uznaje się za matematyczny język przyczynowości. Pozwalają one na daleko idącą auto¬matyzację wnioskowań, co jest także zachętą do podjęcia prób algorytmiza¬cji odkrywania przyczyn. Na potrzeby badań naukowych, które pozwalają na przeprowadzenie eksperymentu z randomizacją, standardowe metody ustalania zależności przyczynowych (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   5 citations  
  15.  12
    Filozofia w literaturze, literatura w filozofii.Agnieszka Iskra-Paczkowska, Stanisław Gałkowski & Marek Stanisz (eds.) - 2013 - Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.
    2. [1] Światy możliwe. Projekty -- [2] Światy możliwe. Interpretacje.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16. Problematyka nihilizmu we współczesnej literaturze polskiej.Jacek Zychowicz - 1985 - Colloquia Communia 20 (3-6):29-48.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  11
    O prawdzie w literaturze uwag kilka.Wiesława Tomaszewska - 2020 - Studia Philosophiae Christianae 56 (4):341-357.
    Artykuł podejmuje zagadnienie prawdy w literaturze. Punktem wyjścia dla analiz jest koncepcja Romana Ingardena. Odmawia on dziełu literackiemu jako dziełu sztuki prawdziwości w sensie logicznym. Według Ingardena literackie dzieło sztuki jako przedmiot czysto intencjonalny niczego nie orzeka o świecie transcendentnym. Prawdę w dziele literackim można jednakże ujmować jako jej objawianie. -------------- Zgłoszono: 03/09/2020. Zrecenzowano: 22/10/2020. Zaakceptowano do publikacji: 10/11/2020.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  11
    Filozofia w literaturze.Jan Krasicki - 2020 - Studia Philosophica Wratislaviensia 15 (2):195-199.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  7
    Metoda genealogii uzasadniającej.Paweł Pijas - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (2):181-208.
    W ciągu około trzydziestu ostatnich lat w filozofii anglojęzycznej pojawiło się nowe rozumienie metody genealogicznej. Rosnąca grupa autorów, odwołująca się do pionierskiej książki _Knowledge and The State of Nature. __An Essay in Conceptual Synthesis _Edwarda Craiga (1990), proponuje, twórczo wykorzystuje i poddaje refleksji metodologicznej tak zwaną genealogię uzasadniającą (GU). GU polega na konstrukcji quasi-historycznej, naturalistycznej i funkcjonalistycznej narracji na temat genezy i ewolucji wspólnotowej praktyki konceptualnej, np. wykorzystywania w życiu społecznym pewnej idei. GU ma za zadanie wyjaśnienie i jednocześnie rekomendację (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Problemy perswazji i manipulacji w literaturze popularnonaukowej ( na przykładzie Płci Mózgu Anne Moir i Davida Jessela).Aleksandra Rzymska - 2010 - Zagadnienia Naukoznawstwa 46 (185):519-532.
    Według tradycyjnych standardów, nauka powinna być wolna od wartościowań i perswazji, a w swej formie dążyć do beznamiętnego, obiektywnego opisu. Takich kryteriów nie da się jednak utrzymać szczególnie w naukach humanistycznych czy społecznych, operujących językami naturalnymi. Języki te obfitują bowiem w wyrażenia nacechowane emocjonalnie i oceniające, co sprawia, że nie mogą być wolne od perswazji. Perswazyjność języka należy do specyfiki nauk humanistycznych i nie jest zjawiskiem negatywnym. Jednakże świadome przedstawianie argumentacji i definicji perswazyjnych jako czystego opisu stanowi, z punktu widzenia (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. W stronę polskiej filozofii drugiej połowy XIX wieku.Barbara Szotek - 1994 - Nowa Krytyka 5.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  6
    Etos nauczycieli w warunkach polskiej transformacji: studium socjologiczne.Jan Zowczak - 2008 - Warszawa: Wydawn. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  23.  7
    O psie w literaturze, kulturze i języku.Andrzej Borkowski & Ewa Borkowska - 2018 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 24:655-658.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Kilka uwag w sprawie Polskiej filozofii powojennej.Jacek Jadacki - 2001 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 39 (3):329-331.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  11
    Problem cierpienia w literaturze i filozofii starożytnej Grecji: zagadnienia wybrane.Józef Sieroń - 2007 - Katowice: Wydawn. Uniwersytetu Śląskiego.
    Zsfassung in engl. und dt. Sprache. - Dt. Zsfassung u.d.T.: Das Leiden in altgriechischer Literatur und Philosophie : ausgewählte Probleme.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26. O zabawie logiką w literaturze.Ewa Rosiak - 1999 - Sztuka I Filozofia (Art and Philosophy) 17:254.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Problematyka religijna w literaturze typu \" science-fiction\" na Zachodzie.Jan Guranowski - 1969 - Człowiek I Światopogląd 1 (3):97-105.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. Spory filozoficzne w literaturze radzieckiej lat dwudziestych. Banachowska, Lucja & [From Old Catalog] (eds.) - 1972 - Warszawa]: Książka i Wiedza.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29. Idea dobra wspólnego w myśleniu polskiej opozycji demokratycznej.Halina Rarot - 2004 - Colloquia Communia 76 (1):64-72.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  4
    (1 other version)Hegel i Nietzsche wobec problemu polityczności.Stanis±Aw ¡Ojek & Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej - 2002 - Wrocław: Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego.
    Hegel i Nietzsche twierdzili, że żyją w czasach przełomu, który wymusi pojawienie się nowego etapu w dziejach ludzkości. Sytuację człowieka współczesnego określa „fakt” roztrzaskania dotychczasowych horyzontów oraz konieczność stworzenia, lub odkrycia, horyzontów nowych. Postulują oni zatem ustanowienie nowego celu ludzkości. Filozofia polityki winna stać się częścią tego ogólnokulturowego projektu. Tym samym rzucają wyzwanie współczesnej filozofii politycznej, która zrzeka się prawa do ustanawiania takiego celu. Obaj są też przekonani – znów wbrew twierdzeniom współczesnym – że cel ów może i powinien być (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31.  16
    Interpretacje zasady pomocniczości w literaturze współczesnej.Władysław Piwowarski - 1964 - Roczniki Filozoficzne 12 (2):89-94.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. Studia z dziejów estetyki polskiej, 1890-1918.Sław Krzemień-Ojak & Katarzyna Rosner (eds.) - 1972 - Warszawa,: Państwowe Wydawn. Naukowe.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Teoretycy i apologeci lekkości w literaturze (na marginesie Pornografii Witolda Gombrowicza).Brygida Pawłowska-jądrzyk - 2001 - Sztuka I Filozofia (Art and Philosophy) 19:254.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34. Recepcja teorii Darwina w filozofii polskiej XIX wieku.Stefan Konstanczak - 2015 - In P. Bylica, K. Kilian, R. Piotrowski & D. Sagan (eds.), Filozofia-nauka-religia. Oficyna Uniwersytetu Zielonogorskiego. pp. 409-426.
    Artykuł przedstawia historię sporów i polemik naukowych na temat teorii ewolucji oraz publikacji Karola Darwina, jakie miały miejsce w w Polsce w drugiej połowie XIX wieku.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Indeks cytowań socjologii polskiej (Założenia ideowe i omówienie pierwszych wyników).B. M. Wincławska & W. Wincławski - 1995 - Zagadnienia Naukoznawstwa 31 (3/4):243-246.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  22
    Grecy, Witkacy i Czysta Forma w literaturze.Michał Bizoń - 2019 - Ruch Filozoficzny 75 (1):85.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37.  5
    Możliwość probabilizmu etycznego: studium metaetyczne ewolucji empiryzmu w etyce polskiej.Ryszard Wiśniewski - 1992 - Toruń: Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38.  4
    Z dziejów kopernikanizmu w filozofii polskiej XIX wieku.Władysław Kot - 1973 - Poznań: [Wydawn. Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza].
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  12
    Dominikanie na tropie, czyli w służbie Jego Świątobliwości. Agenci w habitach w prozie polskiej XXI wieku.Grzegorz Głąb - 2023 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 66 (1):317-343.
    W powieściach Officium Secretum. Pies pański Marcina Wrońskiego i Agent Jego Świątobliwości Karola Kowala bohaterami pierwszoplanowymi są „nietypowi duchowni”. Owa „nietypowość” zasadza się na tym, że dominikanie – ojciec Marek Gliński i ojciec Władysław Klonowiejski – zostali wykreowani przez twórców na agentów tajnych służb watykańskich. W odróżnieniu od innych postaci duchownych z kart literatury najnowszej nie pełnią oni funkcji typowo kościelnych, pastoralnych, lecz są duchownymi-tajniakami. Protagonista z dzieła Wrońskiego to zakonny James Bond, który zwerbowany do Officium Secretum, czyli wewnętrznej służby (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  1
    Wiedza i lęk („al-Taqwa”) w islamie oraz ich związek z terrorem w literaturze zachodniej.Sadık Türker - 2024 - Studia Philosophica Wratislaviensia 19 (1):71-83.
    A person who has reason instead of instinct needs to be informed in order to survive. The relationship of vital knowledge with the soul, the source of life, has been established with emotions. Throughout the history of philosophy up to the 19th century, emotion has been a subject viewed negatively. Despite this, all deep-rooted wisdoms in the world, especially philosophy defined as love of wisdom, have accepted emotions as a criterion or a psychological sign of reaching the truth. In the (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  12
    Pionierska Philosophie Byzantine Bazylego Tatakisa w edycji polskiej.Magdalena Jaworska-Wołoszyn - 2014 - Peitho 5 (1):357-361.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. "Malowany ptak" a "Czarny ptasior". Problem negacji w literaturze.Jadwiga Mizińska - 1996 - Nowa Krytyka 7.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. W kręgu utopii (J. Miklaszewska, \"Antyutopia w literaturze Młodej Polski\", Ossolinemu 1988).Jan Skoczyński - 1990 - Studia Filozoficzne 291 (2-3).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  6
    Stefan Pawlicki: jeden z prekursorów nauki polskiej.Mirosław Mylik - 2005 - Warszawa: Wydawn. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  14
    Wiele twarzy republikanizmu: Wprowadzenie.Rafał Paweł Wierzchosławski - 2023 - Roczniki Filozoficzne 71 (1):7-47.
    Tekst składa się z dwóch części. W pierwszej części autor wprowadza czytelnika w różne rozumienia (definicje) republikanizmu (tradycji republikańskiej), jakie możemy znaleźć we współczesnej literaturze przedmiotu. Jedocześnie zwraca uwagę, że termin ten funkcjonuje w różnych znaczeniach (wittgensteinowskie podobieństwa rodzinne): tradycja republikańska może być przedmiotem badań klasyków (starożytny Rzym), historyków różnych epok (Włochy, Holandia, Polska czy Anglia), historyków prawa i ustroju (np. amerykański mit założycielski), może stanowić inspirację dla współczesnych filozofów, którzy upatrują odrębnej i konkurencyjnej w stosunku do innych tradycji (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. Koncepcje tożsamości narodowej i terytorium narodowe­go w myśli polskiej czasów porozbiorowych.Andrzej Walicki - 1993 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 38.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47. Recepcja filozofii Immanuela Kanta w filozofii polskiej w początkach XIX wieku.Józef Władysław Bychowiec, Anna Z. Zamoyskich Sapieżyna, Jan Śniadecki, Franciszek Wigura, Tomasz Kupś, Kinga Kaśkiewicz, Dalius Viliūnas, Joanna Usakiewicz & Immanuel Kant (eds.) - 2014 - Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
    część 1. Józef Władysław Bychowiec, Anna z Zamoyskich Sapieżyna, Jan Śniadecki, Franciszek Wigura -- część 4. Konkurs na Katedrę Filozofii w Uniwersytecie Wileńskim w 1820 roku -- część 5. Józefa Władysława Bychowca przekład "Sporu fakultetów" Immanuela Kanta.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. Konwencjonalizm francuski i jego echa w filozofii polskiej.Anna Jedynak - 2006 - Filozofia Nauki 4.
    The paper presents the main ideas of French conventionalism as represented by Duhem, Poincaré and Le Roy. Clarified are some misunderstandings and misinterpretations on which the negative opinion on conventionalism is usually based. Conventionalism is presented as a source of the antipositivistic breakthrough. It thus led to the most important discussions in 20th century philosophy of science, which tended to undermine epistemological fundamentalism. The influence of conventionalism is shown - on European philosophy and specifically on Polish philosophy, especially on works (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  10
    Anna Iwanicka-Maciura, Antropologia filozoficzna w ujęciu polskiej szkoły higieny psychicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2015, ss. 221.Aleksandra Kondrat - 2018 - Ruch Filozoficzny 73 (4):159.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50.  14
    O egzystencjalnej komunikacji w sztuce i literaturze. Igraszki filozofów.Jacek Aleksander Prokopski - 2024 - Ruch Filozoficzny 79 (2):181-204.
    Niniejszy artykuł dotyczy problemu egzystencjalnej komunikacji w sztuce i literaturze. Problemu, który został przedstawiony i zanalizowany w oparciu o klasyczne teksty S. Kierkegaarda, G.W.F. Hegla, F.W.J. Schellinga, z odniesieniem do polskich klasyków estetyki, choćby R. Ingardena, W. Tatarkiewicza czy St. Ossowskiego. W artykule nie zabrakło także stałych odniesień do takich postaci, jak Don Juan Mozarta, Faust Goethego oraz sędzia Wilhelm Kierkegaarda. Taki dobór autorów, jak i literackich postaci, pozwolił na zderzenie dwóch punktów widzenia na kwestię komunikacji – subiektywnej i (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 918