Results for 'Użycie Presupozycji Jako Werbalnego Środka Wywierania'

977 found
Order:
  1. Jerzy J. kolarzowski.Użycie Presupozycji Jako Werbalnego Środka Wywierania & Wpływu W. Procesie Komunikacji - 2004 - Studia Semiotyczne 25:337.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Użycie presupozycji jako werbalnego środka wywierania wpływu w procesie komunikacji.Jerzy J. Kolarzowski - 2004 - Studia Semiotyczne 25:337-362.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Heglowski ujęcie wojny jako środka racjonalizacji.Marek N. Jakubowski - 1987 - Studia Filozoficzne 262 (9).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  24
    Negacja jako operator dyskursywny.Rafał Palczewski - 2018 - Roczniki Filozoficzne 66 (2):129-148.
    Praca jest poświęcona negacji dyskursywnej (metajęzykowej). Omawiane są jej funkcje (np. sprostowanie, uwypuklenie, zaskoczenie), rodzaje (np. implikacyjna, językowa, prozodyczna) i własności (np. pozorna sprzeczność, pragmatyczne odkodowanie, przytoczenie, a nie użycie, brak konstrukcji z prefiksem „nie”, brak konstrukcji z zaimkami negatywnymi). Następnie rozpatrzona została możliwość, że negacja dyskursywna jest jedynie szczególnym przypadkiem innych rodzajów negacji, w szczególności negacji kontrastywnej lub illokucyjnej. Dalej postawiono pytanie, czy w przypadku negacji dyskursywnej mamy do czynienia ze zjawiskiem semantycznym czy pragmatycznym, jak również, czy jest (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  8
    Litery i figury jako język formalny logiki.Claude Caudin - 1990 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 7:19-32.
    Rozwój logiki był możliwy dzięki stworzeniu języka formalnego, którego symbolika była ciągle doskonalona. Autor artykułu analizuje przyczyny dostarczania przez alfabet znaków (symboli) oznaczających elementy, na których dokonuje się operacji logicznych. W pierwszej części rozpatruje użycie symboli alfabetycznych. Alfabet (jako zbiór liter ) tworzy kod o charakterze fonetycznym. Wykorzystanie notacji alfabetycznej łączy się z defonetyzacją alfabetu. W drugiej części autor odwołuje się do dążeń Fregego, przekonanego, że język może być wyłącznie pismem. Jednak niepowodzenie w konstruowaniu grafów całkowicie adekwatnych do (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  23
    Sachgruppe presse und druckwesen im gegenwartspolnischen und ihre Felder unter dem aspekt der entlehnungen aus der deutschen sprache.Katarzyna Sikorska-Bujnowicz - 2011 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 7.
    Kontakty z innymi narodami na przestrzeni dziejów przyczyniają się do przejmowania przez dany system językowy leksyki obcego pochodzenia. W tym momencie zanikają ich pierwotne powiązania z innymi leksemami, które miały w języku wyjściowym. Wchodzą one w nowe relacje semantyczne w danym polu wyrazowym i w ten sposób stają się jego nieodłącznym elementem. Na płaszczyźnie semantycznej podlegają procesowi asymilacji, co znacznie wpływa na strukturę danego pola wyrazowego i przyczynia się do zmian w jego obrębie. Zapożyczenia z innego języka mogą ze względu (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   5 citations  
  7. Fregowska kategoria Bedeutung.Krystian Bogucki - 2018 - Analiza I Egzystencja 43 (2): 83 - 112.
    Bogusław Wolniewicz – polski tłumacz Pism semantycznych Gottloba Fregego – przełożył termin Bedeutung na język polski jako „znaczenie”, zauważając w przypisie, że wątpliwości, jakie może budzić w tym przypadku użycie tego słowa, budzi również użycie w języku niemieckim przez Fregego słowa Bedeutung. Jednocześnie Wolniewicz, w tym samym przypisie, twierdzi, że „to, co Frege nazywa znaczeniem znaku, pokrywa się z tym, co w dzisiejszej terminologii semantycznej zwykło się nazywać »denotacją« albo »denotatem«” (Frege, 2014a, s. 62, przypis 27). W (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  8. Modelowanie komputerowe w filozofii – uwagi metodologiczne.Paweł Polak - 2020 - Filozofia i Nauka. Studia Filozoficzne I Interdyscyplinarne 1 (8):203-212.
    Modelowanie komputerowe odgrywa istotną rolę we współczesnej nauce. Epistemologiczna rola, jaką odgrywają takie modele oraz prowadzone na ich bazie symulacje skłaniają do postawienia pytań o możliwe użycie podobnych metod w filozofii. Pomysły wykorzystania narzędzi matematycznych do sformułowania koncepcji filozoficznych sięgają czasów Barucha Spinozy i Isaaca Newtona. Newtonowska filozofia przyrody stała się przykładem udanego zastosowania matematycznych rozważań do opisu przyrody na poziomie fundamentalnym. Oczywiście podejście Newtona otworzyło zarówno nowe obszary badań w fizyce, jak i stało się źródłem dla nowych rozważań (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  20
    Formy profesjonalizmu lekarskiego i ich przydatność w edukacji moralnej studentów medycyny i młodych lekarzy.Kazimierz Szewczyk - 2018 - Diametros 16 (62):33-64.
    W pierwszej części artykułu charakteryzuję trzy rodzaje profesjonalizmu lekarskiego: profesjonalizm tradycyjny, odnowiony i kompleksowy. Omawiam także czynniki kulturowe, ekonomiczne i aksjologiczne wpływające na ich kształtowanie się. Stawiam tezę, że profesjonalizm kompleksowy ze względu na jego skomplikowanie i arbitralne wyodrębnianie elementów składowych jest nieprzydatny w edukacji moralnej studentów i lekarzy. W części drugiej rekonstruuję wady i zalety profesjonalizmu tradycyjnego i odnowionego. Uzasadniam pogląd, że najważniejsza zaleta profesjonalizmu wynika z jego ambiwalencji moralnej. Nie traktuję więc tej dwuznaczności jako wyłącznie wady. Lekarz (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  10. Zur Sprache der deutschen Comedy-Show.Katarzyna Sikorska - 2009 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Germanica 5:29-37.
    Współczesny świat, zdominowany przez elektroniczne środki przekazu, to już zupełnie inne pojmowanie komunikacji językowej, zarówno tej w formie pisanej, jak i mówionej. Dominują w nim skrótowe i kompaktowe wypowiedzi; język z jednej strony traci na znaczeniu, z drugiej zaś - chłonie nowinki z innych systemów językowych, z którymi wchodzi w interakcje na różnych płaszczyznach. Niewątpliwe ogromną rolę odgrywają w tym procesie różnice kulturowe i związane z tym nie tylko kwestie mentalności, stereotypy, lecz także odmienne pojmowanie zjawisk dnia codziennego, w tym (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  11. Anselms Proslogion, “nichts” gegen Nishida und Heidegger.Manfred Gawlina - 2013 - Argument: Biannual Philosophical Journal 3 (2):285-300.
    Co jest większe, bycie czy nic? Anzelm dowodzi istnienia Boga przy pomocy nihil. Bóg jako to, od czego nic większego nie może zostać pomyślane przez skończony umysł. Właściwe dla Anzelma logiczne – i być może mistyczne – użycie słowa „nic” domaga się porównania z negatywną ontologią Heideggera i jej recepcją w ramach tzw. Szkoły z Kioto założonej przez Nishidę. Czyż jednak pustka buddyzmu zen nie odsyła nas do – niewypowiedzianej – boskiej obecności?
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. Drugie Życie, czyli problemy z przedłużaniem rzeczywistości.Andrzej Klimczuk - manuscript
    Linden Lab studies massive online game "Second Life" unexpectedly gained worldwide fame after a few years after release. To the surprise of many game has met with great interest, despite the lack of promotional campaigns. It can be assumed that the reason why "second life" reached a wider audience was a special type of offered entertainment. Network game proved to be no longer a game that was known so far, but an example of a mass media, whose central element is (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. Analiza Dowodu Pierwszej tezy Gorgiasza.Andrzej Nowakowski - 2016 - Diametros 48:71-88.
    Dowód pierwszej tezy Gorgiasza jest dedukcyjnym wnioskowaniem nie wprost, skon-struowanym przez wielokrotne użycie schematu modus tollens. Te z jego przesłanek, które przyjęte są bez dowodów, są łudząco podobne do niektórych prawd logicznych lub analitycznych. Gdyby rzeczywiście nimi były, w dowodzie musiałyby pojawić się sprzeczności. W czasach Gorgiasza dowód mógł uchodzić za poprawny; możliwość jasnego wskazania i opisania jego defektów poja-wiła się dopiero z wynalezieniem logiki formalnej. Gorgiasz mógł ogłosić swą tezę serio –jako tezę skrajnego nihilizmu metafizycznego –nie obawiając (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  16
    Aktualność metafory w projektowaniu architektonicznym.Marco Lucchini - 2023 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 29 (3):111-130.
    Proces projektowania w architektonicznym studiu projektowym na pierwszych zajęciach dla studentów często opiera się na obrazach, które błędnie wykorzystywane są jako odniesienia poprzez kopiowanie niektórych rozwiązań formalnych. W najogólniejszym ujęciu zagadnienie to wiąże się z rozziewem pomiędzy kulturą architektoniczną a społeczeństwem, gdyż architektura traktowana jest jako przedmiot wirtualny i konsumpcyjny. Problemom tym można stawić czoła za pomocą starego, ale wciąż skutecznego narzędzia, jakim jest metafora. Architekturę poznajemy głównie poprzez obrazy, a każdy obraz ma część widoczną i niewidzialną; ta (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  12
    Beyond the Reality Principle: On the Political Role of Imagination in Herbert Marcuse’s Libidinal Economy.Barbara Markowska-Marczak - 2022 - Analiza I Egzystencja 59:57-75.
    Według tradycji psychoanalitycznej funkcjonujemy w świecie społecznym dzięki zasadzie rzeczywistości. Artykuł będzie dotyczył roli wyobraźni jako siły politycznej, siły przekształcającej ramy rzeczywistości społecznej ożywianej przez historyczną modyfikację tej zasady - zasadę wydajności. Ze względu na to, że – jak pokazał to Marcuse - rozum stał się elementem dominacji, jedyną siłą emancypacyjną, zdolną przeciwstawić się codziennej rutynie i powtarzalności jest wyobraźnia. Proponujemy zatem rozwinięcie tej idei wyobraźni jako środka wyzwolenia z jednowymiarowego świata i przemiany świata społecznego w kontekście (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16. Mateusz Oleksy.Użycie Znaku I. Jego Interpretacja Semiotyka & Peircea W. Kontekście Krytyki Modelu Przedstawienia - 2004 - Studia Semiotyczne 25:273.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  18
    Eroding the Past: A Study of the Approaches of Courts towards Oral and Expert Testimony in the Salem Commonage Land Claim.Jako Bezuidenhout - 2022 - Kronos 48 (1):1-22.
    Since the Restitution of Land Rights Act 22 of 1994 came into operation, courts have come to attach considerable significance to historian expert testimony when ruling on land claims that made it to court. Therefore, a universal approach had to be adopted. Over the years the Supreme Court of Appeal and Constitutional Court have developed tried and tested methodologies to aid the courts in determining the weight and admissibility of a witness' testimony. In the Salem Commonage case, both the Land (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Joanna jurewicz.Język Tajemny Rytuału Jako Próba Definiowania & Pojęć W. Starożytnych Tekstach Indyjskich - 2004 - Studia Semiotyczne 25:213.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Adam Nowaczyk.Uwagi Do Artykułu Alfreda Gawrońskiego & Jako Rekurencyjna Funkcja Zdaniowa - 2004 - Studia Semiotyczne 25:63.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  9
    Metanarracja mobilizacji.Ponowoczesność Jako - 2013 - Diametros 37:51-68.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Niektóre zagadnienia dydaktyki współczesnej.Jan Jakóbowski - 1978 - Bydgoszcz: WSP. Edited by Edmund Stucki & Jan Jakóbowski.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  4
    Porównywanie: o procedurach naukowych filologii.Stanisław Jakóbczyk - 1990 - Poznań: Wydawn. Nauk. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Robert Zaborowski.Uczucie Jako Kategoria Językowa - 2004 - Studia Semiotyczne 25:363.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Krystyna jarząbek.Mimika Jako Element Komunikacji Międzyludzkiej - 1993 - Studia Semiotyczne 18:67.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25. postmetafizyczna transformacja etyki Kanta.Karl-Otto Apel - Etyka Dyskursu Jako Etyka Odpowiedzielności - 1992 - Principia 5.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26. Stefan Wiertlewski.Pytania Ogólne & Jako Przykład Pośrednich Aktów Mowy - 1994 - Studia Semiotyczne 19:193.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Kazimierz Trzesicki.Zbiory Rozmyte Jako Zakresy Pojęć Porządkujących - 1993 - Studia Semiotyczne 18:125.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. Semiotyczne myśli władysława witwickiego wyrażone W listach.I. Ubiór Jako Zjawisko Semiotyczne - 1993 - Studia Semiotyczne 18:43.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  7
    Nauczyciel: eseje i szkice pedeutologiczne.Kazimierz Waligórski & Jan Jakóbowski (eds.) - 2005 - Bydgoszcz: Wydawn. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
  30. Alfred gawroński.Jako Rekurencyjna Funkcja Zdaniowa - 2004 - Studia Semiotyczne 25:33.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. O zasadach dwuwartościowości, sprzeczności i wyłączonego środka uwag parę.Eugeniusz Żabski - 1997 - Filozofia Nauki 4.
    In the article some known arguments against the principle of bivalence and the principle of excluded middle are recalled and examined. New arguments against the principle of contradiction are also presented.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32.  3
    Anonimowość jako granica poznania w fenomenologii Edmunda Husserla =.Piotr Łaciak - 2012 - Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  34
    Fenomenologia a problem „w sobie” przedmiotu.Piotr Łaciak - 2019 - Diametros 62 (62):18-32.
    Autor prezentuje własną interpretację fenomenologicznej zagadki „w sobie” przedmiotu rzeczywistego i samego świata. Rozwiązanie tej zagadki ma rozstrzygające znaczenie dla właściwego zrozumienia fenomenologii transcendentalnej. Według Husserla, rzecz transcendentna jest „w sobie” w odniesieniu do faktycznego doświadczenia, ponieważ jej esse nie rozpływa się w percipi i może istnieć nawet wtedy, gdy nie jest faktycznie doświadczana. „W sobie” przedmiotu realnego nie oznacza jednak jego istnienia poza wszelkim możliwym sposobem dania w świadomości, ale jest idealną jednością daną w nieskończonej wielości rzeczywistych i możliwych (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34. Husserl jako filosof kultury. Nad XXVII. svazkem Husserlian.H. J. Adriaanse - 1992 - Filosoficky Casopis 40 (2):191-205.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35.  9
    Argument „ze skończoności” jako wariant kosmologicznego uzasadniania istnienia Boga.Marek Łagosz - 2021 - Studia Philosophiae Christianae 57 (1):47-72.
    W artykule analizuję pewną odmianę kosmologicznej argumentacji za istnieniem Boga – „dowód ze skończoności”. W punkcie wyjścia opieram się na intuicjach Georga W.F. Hegla, które rozwijam. W swoich heglowskich inspiracjach ograniczam się do Wykładów z filozofii religii. W konkluzji wskazuję na niebezpieczeństwo pomieszania porządku poznawczego z porządkiem ontycznym. --------------- Zgłoszono: 30/10/2020. Zrecenzowano: 17/12/2020. Zaakceptowano do publikacji: 24/04/2021.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Metafizyka jako dążenie do uzyskania ostatecznego poglądu na świat.Kazimierz Ajdukiewicz - 1992 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 4 (4):5-11.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Filozofia jako oręż rewolucji.Louis Althusser - 1968 - Człowiek I Światopogląd 4 (4):91-99.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38. Własność jako warunek wolności (Richard Pipes: Własność a wolność).Szymon Ananicz - 2002 - Civitas 6 (6):208-211.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  17
    Śmierć zwierzęcia w filozofii Toma Regana.Joanna Andrusiewicz - 2024 - Etyka 59 (1-2):82-102.
    Przedwczesna śmierć samoświadomej istoty, nawet całkowicie bezbolesna, nie jest obojętna moralnie. I nie ma znaczenia, czy istota ta jest człowiekiem. Stanowisko to, nierzadkie dziś na gruncie animal studies, jako jeden z pierwszych przyjął i uzasadnił Tom Regan. W niniejszym artykule przedstawiono jego argumentację – opisano dwie najważniejsze zasady Stanowiska praw: Zasadę szacunku i Zasadę krzywdy oraz relacje między kategoriami podmiotów moralnych, obiektów moralnej troski i podmiotów życia. Zrekonstruowano i przeanalizowano problem etycznego wymiaru śmierci zwierzęcia, jako jednostki, naszkicowano też (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  14
    Próba przezwyciężenia relatywizmu – przypadek Alasdaira MacIntyre’a.Piotr Andryszczak - 2017 - Studia Philosophiae Christianae 51 (3):123.
    MacIntyre jest przekonany, że nie istnieje racjonalność jako taka, a jedynie „racjonalność-tej-lub-owej-tradycji”. Wyróżnia on trzy tradycje intelektualne i moralne, które we współczesnym świece zmagają się o zwycięstwo. Pierwszą z nich nazywa „encyklopedyczną”, ponieważ jej kanoniczym tekstem jest IX wydanie encyklopedii Britannica. Druga z nich, zwana jest „genealogią”, wywodzi się od F. Nietzschego i w niej podobną rolę pełni jego dzieło "Z genealogii moralności". Trzecią zaś jest „tradycja”, której kluczowym przedstawicielem jest św. Tomasz z Akwinu. Zdaniem MacIntyre’a z konfrontacji pomiędzy (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41. Zjawisko artyfikacji jako inspiracja dla ontologii dzieł sztuki.Adam Andrzejewski - 2013 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 85 (1):63-75.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. Komunikativní společenství jako transcendentální předpoklad sociálních věd.Karl-Otto Apel - 2003 - Filosoficky Casopis 51:432-470.
    [A communicating society as a transcendental precondition of the social sciences; ].
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43.  15
    Nie będzie pluralizmu form i sposobów życia bez uniwersalizmu zasad. Wywiad z Karlem-Otto Aplem.Karl-Otto Apel & Florian Rötzer - 2019 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 34:81--103.
    W wywiadzie z Karlem-Otto Aplem, jaki przeprowadził i w roku 1987 opublikował Florian Rötzer, omówionych zostało szereg wątków rozwijanej przez Apla filozofii transcendentalno-pragmatycznej. Wywiad ukazuje, co było przedmiotem głównych sporów i dyskusji prowadzonych w owym czasie przez tego obrońcę rozumu i racjonalistycznej tradycji w filozofii, który występował przeciwko wszelkiemu radykalnemu sceptycyzmowi i znany był przede wszystkim jako filozof broniący tezy o potrzebie i o możliwości dostarczenia uzasadnienia ostatecznego. Karl-Otto Apel wyjaśnia w tym wywiadzie, jak należy tę tezę rozumieć oraz (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  19
    Życie w cieniu Wielkiego Inkwizytora.Leszek Augustyn - 2020 - Civitas. Studia Z Filozofii Polityki 24:41-66.
    Podjęta w artykule problematyka dotyczy słynnej figury Wielkiego Inkwizytora, z którą spotykamy się w filozoficznych rozważaniach Józefa Tischnera; oczywiście, figury wprost zaczerpniętej z kart powieści Fiodora Dostojewskiego. Nie są to zresztą jedyne nawiązania myśli Tischnera do „imaginarium filozoficznego” twórcy Braci Karamazow. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu, co kryje się w „cieniu”, jaki roztacza wokół siebie Wielki Inkwizytor. Rozważania, nolens volens, muszą zatem dotyczyć „darów” Wielkiego Inkwizytora: pozornego dobra i pozornej wolności. Innymi słowy: zapytamy o postać Wielkiego Inkwizytora jako (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  17
    Kozakoznawstwo jako nurt naukowy – perspektywy, stan i możliwości.Daria Ławrynow - 2021 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 61 (2):7-23.
    The article presents various methodological approaches to the Cossacks Studies with a special focus on the past and present academic discourses and practices in Ukraine, the Russian Federation, the Republic of Kazakhstan and Poland. Images of Cossack armies provide an interesting but hybrid research material, because these military groups represent both the identity of the border communities and the military democratic society. Hence the exceptionally varied ways of viewing their identity in which this group has been seen as a nation, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. Prawo jako rozkaz suwerena.Wojciech Babicki - 1988 - Studia Filozoficzne 270 (5).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  16
    Pomiędzy definicją bezpieczeństwa a możliwością jego urzeczywistnienia, czyli ku wiecznemu niespełnieniu?Jadwiga Błahut-Prusik - 2012 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 18:203-212.
    Obierając jako kluczową kategorię „bezpieczeństwo”, autorka chce wskazać na jej istotną rolę jako metaparadygmatu szczegółowych rozważań dotyczących bezpieczeństwa. Podjęcie tego zagadnienia jest wyrazem przekonania o rosnącym znaczeniu tej kategorii, co znajduje swój wyraz w coraz częstszych wysiłkach jej interpretacji podejmowanych przez rozmaite dyscypliny naukowe. Okazuje się jednak, że z próbami wyczerpującego określenia bezpieczeństwa jest podobnie jak wysiłkami zmierzającymi do pełni jego urzeczywistnienia. Zmienność warunków ludzkiej egzystencji sprawia, że żadnej szczegółowej definicji bezpieczeństwa ani stanu, w którym uzyskujemy jego poczucie, (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48.  8
    Powołanie chrześcijańskie jako zasada teologii moralnej.Jerzy Bajda - 1984 - Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49. Jak se píše sociální vědění.Jan Balon - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (3):327-339.
    Tato studie recenzuje knihu: Charles CAMIC - Neil GROSS - Michèle LAMONT, Social Knowledge in the Making. Chicago: University of Chicago Press, 2011, a zasazuje ji do kontextu současných úvah o proměnách výzkumné praxe sociálních věd, akademické kultury, stylů myšlení a psaní. Pokouší se analyzovat v knize ohlašovaný „obrat k praxi" a ukazuje, nakolik samotné výzkumné praktiky v sociálních vědách ovlivňuje neexistence „standardních" forem, způsobů či stylů bádání. Detailně jsou představeny rovněž výchozí myšlenky takzvané „nové" sociologie idejí, jež stojí v (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. Pokrok společenskovědní teorie náboženství: mezi Durkheimem a Geertzem.Nikola Balaš - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (4):495-514.
    Slavná kniha Elementární formy náboženského života francouzského sociologa Émile Durkheima je jedním z nejdůležitějších příspěvků k sociologii náboženství. Po řadu let byla vychvalována a citována, stejně jako kritizována a zavrhována. Kniha se stala chartou celé řady sociálně vědních badatelů, zejména těch, kteří se zaměřovali na studium společnosti a náboženství. V roce 1966 však vyšel článek amerického antropologa Clifforda Geertze nazvaný „Nábo- ženství jako kulturní systém", v němž autor tvrdil, že Durkheimova teorie náboženství, stejně jako teorie náboženství Sigmunda (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 977