Results for 'K. Lowesovu Výkladu Coleridge'

960 found
Order:
  1. Básnictví a snová práce.K. Lowesovu Výkladu Coleridge - 2011 - Filozofia 66 (7):644.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  13
    Básnictví a snová práce: K lowesovu výkladu coleridge.Josef Fulka - 2011 - Filozofia 66 (7).
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  15
    Epicurus 76.S. Coleridge & P. K. Feyerabend - 2004 - In Gordon G. Globus, Karl H. Pribram & Giuseppe Vitiello (eds.), Brain and Being: At the Boundary Between Science, Philosophy, Language and Arts. John Benjamins. pp. 58--339.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. Na cestě k relačnímu výkladu afektivity.Jan Halák - 2023 - Filosoficky Casopis 71 (2):251-270.
    [This paper is written in Czech.] The aim of this article is to briefly introduce and critically analyze the dialogue between phenomenology and contemporary theories of embodied cognition in relation to the study of affectivity. The author explains how these theoretical approaches interpret the dynamic relationship between affective experiences on the one hand and bodily behavior and intersubjectively observable processes taking place in the environment on the other. He first summarizes the positions of Joel Krueger and Giovanna Colombetti, who draw (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Self-consciousness, social guilt, and romantic poetry: Coleridge's Ancient Mariner and Wordsworth's Old Pedlar.K. R. Johnston - 1996 - In Richard Thomas Eldridge (ed.), Beyond Representation: Philosophy and Poetic Imagination. New York: Cambridge University Press. pp. 216--248.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6. Inquiring Spirit: A new presentation of Coleridge from his published and unpublished prose writings. Ed. K. Coburn. [REVIEW]K. Britton - 1953 - Mind 62:269.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. C. Howard, Coleridge's Idealism. A Study of its Relationship to Kant and to the Cambridge Platonists. [REVIEW]K. Oedingen - 1980 - Kant Studien 71 (1):126.
  8.  42
    Philosophical Thought in India.K. Satchidananda Murty - 1958 - Diogenes 6 (24):17-31.
    There has been no uniform conception of philosophy in the West. The Greek conception differs very much from that of Kant, and Kant's philosophical thought is in turn altogether dissimilar from that of a man like Ayer. However, there are certain broad characteristics which distinguish the philosophy of European culture from philosophies of Hindu and Chinese cultures. Within the same culture, of course, there are a number of clear-cut directions. It may, for example, be pointed out that philosophy, as conceived (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  54
    Louis Agassiz and the Platonist Story of Creation at Harvard, 1795-1846.David K. Nartonis - 2005 - Journal of the History of Ideas 66 (3):437-449.
    In lieu of an abstract, here is a brief excerpt of the content:Louis Agassiz and the Platonist Story of Creation at Harvard, 1795-1846David K. NartonisIn 1846, naturalist Louis Agassiz took Harvard College by storm with his idealist approach to nature. In his initial lectures, repeated in New York the following year, Agassiz announced, "We have that within ourselves which assures us of participation in the Divine Nature and it is a particular characteristic of man to be able to rise in (...)
    Direct download (6 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  10.  12
    Umění klamu nebo umění výkladu? O vztahu Kantovy kritické filosofie k rétorice.Robin Pech - 2022 - Filosoficky Casopis 70 (4):723-740.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11. Obhajoba alegorického výkladu u novoplatonika Prokla.Radek Chlup - 2008 - Reflexe: Filosoficky Casopis 34:53-79.
    Alegorický výklad patří v dějinách evropského myšlení k nejstarším a nejvlivnějším interpretačním metodám. Jeho počátky sahají do 6. stol. př. Kr. a velkého rozkvětu dosáhl zejména v rukou stoiků a středoplatoniků i novoplatoniků, jejichž prostřednictvím posléze hluboce pronikl i do křes_anské a židovské filosofie. Z dnešního hlediska se nicméně na první pohled jedná o výkladovou metodu značně problematickou. Jejím základním předpokladem je, že básník chce svými obraznými vyjádřeními „říci něco jiného“ . Cílem interpretace je stanovit, jaký byl skutečný „skrytý úmysl“ (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  32
    Book Review: Critical Essays on Samuel Taylor Coleridge[REVIEW]William E. Cain - 1995 - Philosophy and Literature 19 (1):151-152.
    In lieu of an abstract, here is a brief excerpt of the content:Reviewed by:Critical Essays on Samuel Taylor ColeridgeWilliam E. CainCritical Essays on Samuel Taylor Coleridge, edited by Leonard Orr; vi & 194 pp. New York: Twayne, 1994, $42.00.“Coleridge, as you doubtless hear, is gone,” wrote Thomas Carlyle, August 12, 1834, to Ralph Waldo Emerson: “How great a Possibility, how small a realized Result.” There is now a huge Coleridge industry in the academy, engaged in producing editions (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. Vybrané problémy argumentačných schém v pragma-dialektickom prístupe k argumentácii.Tomáš Kollárik - 2024 - Filosofie Dnes 14 (2):50-90.
    V práci sa zaoberám kritickou expozíciou argumentačných schém v kontexte pragma-dialektického prístupu k argumentácii. Nadväzujem pritom na prácu Hitchcocka a Wagemansa (2011), ktorí sa sústredili najmä na problémy súvisiace s typológiou argumentačných schém v pragma-dialektike. Pozorovania Hitchcocka a Wagemansa sú v priebehu výkladu kriticky hodnotené, prípadne upravené. Časť kritiky, ktorú v práci uvádzam, súvisí s tým, že niektoré dôležité aspekty argumentačných schém sú v rôznych pragma-dialektických publikáciách prezentované odlišne bez toho, aby sa odlišnosť akokoľvek komentovala, alebo zdôvodnila. Existencia takýchto (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14. Durdík a Hostinský: počátky darwinismu v Čechách.Karel Stibral - 2010 - Teorie Vědy / Theory of Science 32 (3):319-339.
    Text se zaměřuje na přijetí a vnímání darwinismu v českých zemích v 19. století, kdy bylo šíření a interpretace Darwinova učení paradoxně spjato s dvěma profesory estetiky z Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, Josefem Durdíkem a Otakarem Hostinským. Ačkoliv poněkud zjednodušovali teorii přírodního výběru, Darwinovu teorii chápali jako příchod nového paradigmatu. Tento text představuje a srovnává interpretaci darwinismu u obou estetiků, zejména jejich stanoviska k teorii přírodního výběru, možnostem aplikace této teorie v estetice a teorii umění, a také jejich vztah k (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15. Významy a vrtochy „Wesen“, prakticky vzato.Erazim Kohak - 2007 - Reflexe: Filosoficky Casopis 32:65-74.
    Autor si klade otázku proč, vzdor Husserlovu důrazu na jasné nazření, se jeho žáci často kloní k mystizujícímu iracionalismu. Poukazuje, že pokud Husserlův stěžejní pojem Wesen chápeme jako podstatu, Wesenschau přímo svádí k mystizujícímu výkladu. Navrhuje proto chápat Wesen jako smysl čili úkol, který jednotlivina přijímá v rámci celku a jímž se stává jednotlivinou určitého druhu. Takové pojetí řeší problém Wesenschau, avšak v rámci statického pojetí skutečnosti nás vystavuje nebezpečí psychologismu. Vyžaduje proto dynamické pojetí skutečnosti v pohybu, který vytváří (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  13
    Regulae multiplicationis v abacistických textech Gerberta z Remeše, Abbona z Fleury, Herigera z Lobbes a Bernelia z Paříže.Marek Otisk - 2011 - Pro-Fil 12 (1):3-41.
    Tato studie se věnuje výkladu násobení podle čtyř nejstarších latinských středověkých autorů, kteří sepsali své texty o početních úkonech na abaku kolem roku 1000, tedy podle Gerberta z Remeše (Pravidla pro počítání na abaku, Regulae de numerorum abaci rationibus), Herigera z Lobbes (Pravidla počítání na abaku, Regulae numerorum super abacum), Abbona z Fleury (Komentář k Victorioně spisu Calculus, In Calculum Victorii commentario; resp. tzv. Abbonův abakus, Abbonis abacus) a Bernelia mladšího z Paříže (Kniha o abaku, Liber abaci). Po představení, (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. Nejvyšší rody v Platónově dialogu Sofistés.Filip Karfik, Lenka Karfikova, Pavel Kouba & Stepan Spinka - 2009 - Reflexe: Filosoficky Casopis 37:83-124.
    Po disputacích k tématům Filosofie nepředmětnosti Ladislava Hejdánka a Nekonečnost konečnosti podle Ivana Chvatíka uspořádala Katedra filosofie Evangelické teologické fakulty UK v Praze dne 29. června 2009 v pořadí již třetí pokus o výměnu mezi domácími filosofy. Tentokrát však nebyl východiskem diskusí programový text některého z účastníků, ale Platónův výklad o nejvyšších rodech v dialogu Sofistés. Tomuto textu se zde dostalo trojí velmi odlišné interpretace, kterou bychom snad mohli vzdáleně přirovnat k liternímu, morálnímu a alegorickému neboli naukovému pochopení posvátného textu (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  21
    Spor o smysl lidských dějin a dějiny člověka jako boj o smysl.Martin Rabas - 2016 - Filosofie Dnes 7 (2):48-78.
    Studie předkládá interpretaci souboru článků, které Jan Patočka uveřejnil na počátku své filosofické kariéry a v nichž programově vyložil vlastní stanovisko k problematice historického poznání a smyslu dějin. Na základě výkladu Patočkových statí studie konstatuje, že soubor ve svém celku připravuje předložení ucelené filosofické koncepce a že jeho prostřednictvím Patočka přispěl k soudobé diskusi, „sporu o smysl českých dějin“. Studie nejprve nabízí představení tohoto sporu a jeho dobového kontextu a argumentuje, že tato souvislost má podstatný význam pro porozumění Patočkovým (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  19.  9
    Tělo jako mez fenomenologie.Martin Ritter - 2013 - Filosofie Dnes 5 (1):3-18.
    Studie tematizuje dva fenomenologické přístupy k tělu a poukazuje na jejich slabiny. Větší pozornost je věnována Husserlově výkladu těla v Idejích II: zejména analýzou teorie „lokalizace“ se snažíme ukázat, že Husserl nedoceňuje význam extenzionality těla. Merleau-Pontyho koncepce z Fenomenologie vnímání je poté interpretována jako takový přístup k tělu, v němž je tělo redukováno na neosobní dovednost, resp. mohutnost jednání. Studie dospívá k závěru, že fenomenologie nemůže pojmout tělo jako princip zjevování, jehož konstitutivní působení by dokázala artikulovat analýzou prožívání, nýbrž (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  5
    Platón a Popper aneb Kritika jedné slavné kritiky.Jiří Stránský - 2014 - Filosofie Dnes 5 (2):3-25.
    Cílem této studie je představení základních tezí sociálně-politické filosofie Karla Raimunda Poppera (jak je zachycena zejména v dílech Bída historicismu a Otevřená společnost a její nepřátelé) a dále kritické zhodnocení aplikace těchto tezí při výkladu Platónovy filosofie. Je probíráno zejména Popperovo obvinění Platóna z tzv. „biologického historicismu“, dále jeho označení platónské teorie spravedlnosti jako „totalitní“ a v neposlední řadě jeho interpretace dialogu Ústava jakožto Platónova „politického programu“ určeného k přímé implementaci v praxi vyvoleným filosofem-králem. V druhé polovině této studie (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  12
    Základní struktura Plótínovy metafyziky.Miroslav Vacura - 2013 - E-Logos 20 (1):1-24.
    Plótínovo filosofické dílo je mimořádně systematické, nicméně jeho značný rozsah a složitost znesnadňuje celkové pochopení a výklad. V předkládané studii se pokoušíme prozkoumat základní strukturu celé Plótínovy metafyzické stavby, v souladu s nejnovějšími interpretačními poznatky. Východiskem je hierarchické uspořádání celého systému, přičemž ve výkladu postupujeme po metafyzických úrovních a snažíme se charakterizovat jak jejich vlastní povahu, tak vztah k ostatním součástem Plótínova systému.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  18
    Heideggerova interpretace Kantovy kritické filosofie v práci Kant a problém metafyziky.Břetislav Horyna - 2017 - Studia Philosophica 64 (1):23-49.
    Při úvaze o vztahu Heideggera ke Kantovi, jak je znázorněn v textu Kant a problém metafyziky, není ústřední obsahové kritérium, tzn. rozbor toho, co se o Kantovi píše. Důležitější je zjistit, proč mohl Heidegger uplatnit svůj specifický postup a na základě jakých sémantických a pragmatických presupozic tak učinil. Již krátce po vydání této práce se objevila stanoviska, podle kterých jsou Kantovy texty vždy podřízeny zájmům a chodu Heideggerova uvažování o filosofii. Podle nich nakládá Heidegger s Kantem jako s myslitelem, jenž (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Vznik z nutnosti v Platónově Timaiovi.Martin Ritter - 2006 - Reflexe: Filosoficky Casopis 31:45-60.
    Studie se snaží určit, co přesně v Platónově Timaiovi znamená ”vznik z nutnosti”, z jakého důvodu je k popisu nutnosti nezbytné postulovat existenci chóry, jak máme tuto entitu chápat, a konečně v jakém smyslu je matematická konstituce stoicheiai živlů dílem nutnosti, resp. rozumu. Výklad bere v potaz některé textové nesrovnalosti a nejprve ukazuje, že z nutnosti vznikají parciální tělesa, tento materiál vjemového světa, a zákonitosti jejich střetů, které jsou alogon. Tyto fenomény jsou sice jistým, jim přiměřeným způsobem logizovány, a to (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  67
    Lesk a bída platonistické koncepce sémantiky.Jaroslav Peregrin - manuscript
    Podíváme-li se na rané Platónovy dialogy, vidíme, že o co v nich jde především, je předvedení toho, že pojmy mají relativně jasné hranice, že zdánlivému chaosu užívání slov vládne jistý pevný řád, který si člověk dokáže i explicitně uvědomit, je-li k tomu vhodným způsobem veden. Snaha o zdůraznění a znázornění tohoto na první pohled neviditelného 'řádu v chaosu' pak podle mého názoru postupně vedla i ke konstituci Platónovy mytologie říše idejí, které, ač neviděny, hrají z hlediska viditelného světa klíčovou roli. (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  25.  19
    Jak filosofovat o lidské mysli?Jaroslav Peregrin - 2021 - Filosofie Dnes 13 (1).
    Ve své nové knížce Kauzalita činitele Petr Dvořák argumentuje, že svoboda vůle existuje, a tudíž musíme přijmout nějakou formu indeterminismu; a předkládá návrh odpovídajícího pojmového rámce. Já se naproti tomu domnívám, že ač svoboda vůle skutečně existuje, neměli bychom proto opouštět determinismus; hlásím se tedy k určité formě kompatibilismu. Podle mého druhu kompatibilismu tomu ovšem není tak, že by se svoboda vůle dala vtěsnat do deterministického rámce. Domnívám se, že řešení je v přijetí toho, že při výkladu skutečnosti nevystačíme (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  13
    Kognitivní pohled na umělou inteligenci.Ondřej Vadinský - 2012 - E-Logos 19 (1):1-11.
    Tato má esej vychází z četby knihy Marca de Meye Kognitivní paradigma. Na základě jeho výkladu kognitivního paradigmatu charakterizuji kognitivní pohled, který de Mey zastává. Dále stručně charakterizuji Searlovo pojetí silné umělé inteligence, které vidím jako hlavní cíl, o jehož dosažení by disciplína umělé inteligence měla usilovat. Konečně pak zkoumám, jakým způsobem by se dala vytyčená kognitivní pozice uplatnit při snaze o vytvoření silné umělé inteligence. Průniky, které zde vidím, spočívají především v samotném modelování reprezentací světa, v mnohosti takových (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Hume proti náboženství.Filip Tvrdý - 2017 - Filosoficky Casopis 2 (65):207-220.
    Žádnému tématu – s výjimkou historie Anglie – nevěnoval David Hume více pozornosti než náboženství. Jak už to ale s Humovým filosofickým odkazem bývá, i jeho teorie náboženství byla podrobena celé řadě mnohdy naprosto protikladných interpretací – a právě těm bude věnována první část mého článku. Došlo totiž k pokusům představit jej jako teistu, fideistu, deistu, agnostika nebo ateistu. Ve druhé části budu obhajovat hypotézu, podle níž je úsilí zařadit Huma do jediného údajně správného výkladu liché, protože každá taková (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  61
    Developments in Trait Emotional Intelligence Research.K. V. Petrides, Moïra Mikolajczak, Stella Mavroveli, Maria-Jose Sanchez-Ruiz, Adrian Furnham & Juan-Carlos Pérez-González - 2016 - Emotion Review 8 (4):335-341.
    Trait emotional intelligence (“trait EI”) concerns our perceptions of our emotional abilities, that is, how good we believe we are in terms of understanding, regulating, and expressing emotions in order to adapt to our environment and maintain well-being. In this article, we present succinct summaries of selected findings from research on (a) the location of trait EI in personality factor space, (b) the biological underpinnings of the construct, (c) indicative applications in the areas of clinical, health, social, educational, organizational, and (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   33 citations  
  29.  20
    Hříbek a residua tradiční filosofie mysli.Stefanie Dach - 2018 - Filosofie Dnes 9 (2):74-90.
    V článku diskutuji východiska knihy Tomáše Hříbka Jaké to je, nebo o čem to je? Cílem článku je ukázat, že přes Hříbkovy sympatie k Dennettovu postmetafyzickému pojetí vědomí lze v jeho výkladu vysledovat tendence k tradičně filosofickému myšlení o vědomí. Soustředím se přitom na Hříbkovu definici fyzikálního a na jeho charakterizaci Dennettova programu jako problematické redukce vědomí pomocí intencionality.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  15
    Likertovo škálování.Aleš Rod - 2012 - E-Logos 19 (1):1-13.
    Věda a vědecká práce jsou dle obecně přijatého axiomu považovány za něco, co generuje vědecké objevy, a tím pozitivně posouvá lidskou civilizaci směrem dopředu. Vědeckým objevům v určitých oblastech však vytváří bariéry základní vlastnost široké skupiny jevů - neměřitelnost. Zejména ve společenských vědách je neměřitelnost jevu spojena s absencí tzv. tvrdých dat, která omezuje okruh metod, jež by mohly být aplikovány v cestě za vědeckým objevem. Existuje však metoda, která si klade za cíl eliminovat tento deficit a s jejíž pomocí (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Modular Construction and Bioclimatic Strategies: A Sustainable Approach to Building Design.K. Xhexhi & Besnik Aliaj - 2024 - 4Th International Conference on Scientific and Academic Research Icsar 2024 4 (1):282-292.
    Usually, modular construction involves the off-site manufacturing of standard building components in a factory before the components are assembled on the construction site. It is common to use terms like "prefabrication," "off-site construction," and "modular construction" interchangeably. The construction of modular constructions nowadays is flourishing all over the globe. The roots of the Albanian prefabricated constructions are extended for the first time around the 1970s. This paper will indeed analyze some recently built modular construction in Albania, considering and comparing it (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. Doğal Teoloji ve Doğal Din (Stanford Felsefe Ansiklopedisi).Musa Yanık, Andrew Chignell & Derk Pereboom - 2024 - Öncül Analitik Felsefe Dergisi. Translated by Musa Yanık.
    “Doğal din” terimi, bazen doğanın kendisinin ilahi olduğu bir panteistik doktrine atıfta bulunur. “Doğal teoloji” terimi ise aksine, başlangıçta gözlemlenen doğal gerçekler temelinde (ve bazen) Tanrı’nın varlığını savunmaya yönelik projeye atıfta bulunur. Bununla birlikte çağdaş felsefede, hem “doğal din” hem de “doğal teoloji” genel olarak, dinî veya teolojik konuları araştırmak için insana, “doğal” olan bilişsel yetilerini – akıl, algı, içgözlem- kullanma projesini ifade eder. Doğal din veya teoloji, mevcut anlayış üzerine, doğayla ilgili ampirik araştırmalarla sınırlı olmamakla birlikte ayrıca panteistik bir (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  35
    Utility and deontic reasoning: Some comments on Johnson-Laird and Byrne.K. I. Manktelow & D. E. Over - 1992 - Cognition 43 (2):183-188.
  34. Modernity and Architecture: The Evolution of Thought, Innovation, and Urbanism from the Renaissance to the Present (5th edition).K. Xhexhi - 2024 - 5Th International Conference on Engineering and Applied Natural Sciences 5:277-285.
    The paper examines the evolution of modernity concepts starting from the Renaissance to the present day, emphasizing the impact on architecture and urbanism. During the period of the Renaissance and the Enlightenment, people framed an evolutionary notion of history and the concept of the modern associated with the contemporary, the new, and the fleeting emerged. This period connected modernity with the idea of relativity of truth as opposed to the absolute truth of the Middle Ages. In the 18th and 19th (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Hristiyan Eskatolojsindeki Diriliş İnancının Din Felsefesi Açısından Değerlendirilmesi.Musa Yanık - 2020 - Din Ve Felsefe Araştırmaları Dergisi 3 (5):64-94.
    Hristiyan inancı içerisinde merkezi konuma sahip olan mevzulardan birisi de, İsa’nın ölümünden üç gün sonra diriltildiğine yönelik olan inançtır. Hristiyan eskatolojisinin de dayanak noktasını oluşturan bu mevzu, dinler tarihi ya da teoloji gibi disiplinlerin içerisinde tartışıldığı gibi, çeşitli Hristiyan düşünürlerce, din felsefesi disiplini içerisinde de tartışılmıştır. Din felsefesi açısından bakıldığında, konunun merkezi konumda olması, bu mevzunun rasyonel bir zeminde tartışılıp tartışılamayacağını da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, özellikle din felsefesi içerisinde birçok Hristiyan düşünür tarafından konu ele alınmış ve farklı çevrelerce de (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Antik Yunan’da Mitos-Logos İlişkisi: Thales’in Arkhe Sorununa Bakışının Mitos Açısından Değerlendirilmesi.Musa Yanık - 2020 - Ibad Sosyal Bilimler Dergisi 3 (7):863-281.
    Mitos ve Logos kavramları Antik Yunan uygarlığında söz kavramına karşılık gelen sözcükleri karşılamak için kullanılmıştır. Felsefe tarihinin başlangıcı için yapılan tanımlamalarda ise mitos kavramının yerine logos kavramının tercih edilmesi iki kavram arasında bir farklılığı ortaya koymak için yapılmaktadır. Bu ayrımın nedeni ise mitos’un daha çok dinsel içerikle anılması logos’un ise içerisinde bir tür akılsallık barındırması şeklindeki yorumlarda kendini göstermektedir. Ancak söz konusu ayrımın ilk doğa filozofu/ilk felsefeci olarak nitelendirilen Thales için geçerli olup olmadığı geçmişte olduğu gibi günümüzde de halen tartışılmaktadır. (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Modal Ontolojik Argümanlar.Musa Yanık - 2024 - Oncul Analitik Felsefe Dergisi 1.
    Modal ontolojik argüman, Tanrı’nın varlığını sadece bilfiil gerçek olan bu dünyada değil, bütün mümkün dünyalarda göstermeye yönelik bir argümandır. Anselm’in (1033-1109) Proslogion adlı eserinin 3. bölümünde “kendisinden daha büyüğü düşünülemeyen” şeklinde tanımlanan; Tanrı’nın var olmamasının da düşünülemeyeceğini, bu yüzden de varolmamasının imkansızlığı üzerinde kurulu yeni bir argüman bulunduğunu öne süren bazı araştırmacılar, bu argümanı mümkün dünyalar semantiği yardımıyla formüle edip, “modal ontolojik argüman” şeklinde adlandırmışlardır. Çok farklı şekillerde formüle edilmiş bu argüman kabaca Tanrı’nın mümkünse zorunlu olması, dolayısıyla bilfiil gerçek olan (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38. Tanrı ve Diğer Zihinler.Musa Yanık & Alvin Plantinga - 2024 - Ankara: Fol Yayınları. Translated by Musa Yanık.
    “1950’li yıllarda dönemin büyük felsefecileri arasında dinsel inancı savunan bir kişi bile yoktu. 1990’lı yıllarda Yale’den UCLA’ya, Oxford’dan Heidelberg’e kadar birçok yerde insanın manevi yanını savunan ve geliştiren yüzlerce kitap yazılacak, sel olup akacaktı. Aradaki 40 yıllık süre zarfındaysa sadece ve sadece Alvin Plantinga vardı.” Kelly James Clark Tanrı’nın veya tanrıların varlığı sorusu felsefenin ezeli sorularından biri olagelmişse de Nietzsche’nin Tanrı’nın ölümünü ilan ettiği günden bu yana onu doğrularcasına yaşanan acılar, savaşlar, kötülükler bu konudaki tartışmaların sesini uzun süre bastırdı. Ama (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39. Tanrı Var mı?Musa Yanık & W. David Beck - 2024 - Ankara: Fol Yayınları. Translated by Musa Yanık.
    Tarihte herhalde çok az soru Tanrı’nın varlığı sorusu kadar sık sorulmuş, çok yanıtlanmış ve verilen birbirinden farklı onca yanıta rağmen kesin bir sonuca ulaştırılamayıp tartışılmaya devam etmiştir. Yine de geçmişe dönüp baktığımızda bu soruya verilen farklı yanıtların farklı uygarlıkların inşa edilmesine, bazılarının yıkılmasına, acımasız çatışmalara ve her şeye rağmen kucaklaşmalara da vesile olduğunu görüyoruz. Tanrı var mı? Varsa onu nasıl bilebiliriz? Tanrı yoksa her şey mubah mı? İnsan aklı ilahi olanı kavrayabilir mi? Tanrı’nın varlığı ahlaklı olmanın şartı mı? Evren akıllı (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  17
    Ten years and farewell.K. Brad Wray - 2024 - Metascience 33 (3):307-309.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41. REFORMCU EPİSTEMOLOJİ: TEMEL UNSURLAR, İTİRAZLAR VE YENİ BAKIŞ AÇILARI.Musa Yanık - 2023 - Felsefe Dünyasi 1 (78):219-260.
    Çağdaş epistemoloji içerisinde, dışsalcı, güvenilirci ve erdeme dayalı epistemolojik tartışmaların bir benzerini, dini epistemoloji içerisinde etkili bir şekilde yer edinen ve reformcu epistemoloji olarak bilinen yaklaşım üzerinden görebilmek mümkündür. Alvin Plantinga, Nicholas Wolterstorff ve William Alston gibi filozofların öne çıktığı bu yaklaşımın ana iddiası, kanıta ya da argümana dayanmaksızın, Tanrı’nın varlığına inanmanın bütünüyle doğru, rasyonel, makul ve güvenilir olacağı şeklindeki bir tezdir. Kanıtın, gerekçelendirme için zorunlu bir koşul olmadığı fikri, algısal deneyimlerin gerekçelendirilmesine benzer şekilde, dini deneyimlerin de öyle olduğu ve (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  40
    How to Do Things with Words.K. M. Sayre - 1963 - Philosophical Studies (Dublin) 12:179-187.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   11 citations  
  43.  22
    Evolution of Consciousness: Studies in Polarity.Shirley Sugerman (ed.) - 1976 - Barfield Press.
    Owen Barfield: a conversation with Shirley Sugerman -- To Owen Barfield -- Cecil Harwood: Owen Barfield -- Norman O. Brown: on interpretation -- Howard Nemerov: exceptions and rules -- Studies in polarity -- David Bohm: imagination, fancy, insight, and reason in the process of thought -- R.H. Barfield: darwinism -- Richard A. Hocks: "novelty" in polarity to "the most admitted truths" : tradition and the individual talent in S.T. Coleridge and T.S. Eliot -- Robert O. Preyer: the burden of (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  86
    (2 other versions)Oxford textbook of philosophy and psychiatry.K. W. M. Fulford - 2006 - New York: Oxford University Press. Edited by Tim Thornton & George Graham.
    Mental health research and care in the twenty first century faces a series of conceptual and ethical challenges arising from unprecedented advances in the neurosciences, combined with radical cultural and organisational change. The Oxford Textbook of Philosophy of Psychiatry is aimed at all those responding to these challenges, from professionals in health and social care, managers, lawyers and policy makers; service users, informal carers and others in the voluntary sector; through to philosophers, neuroscientists and clinical researchers. Organised around a series (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   20 citations  
  45. (1 other version)Pantheism as panpsychism.K. Pfeifer - 1997 - Conceptus: Zeitschrift Fur Philosophie 30 (77):181-190.
     
    Export citation  
     
    Bookmark   9 citations  
  46. Descartes' Mistake: How Afterlife Beliefs Challenge the Assumption that Humans are Intuitive Cartesian Substance Dualists.K. Mitch Hodge - 2008 - Journal of Cognition and Culture 8 (3-4):387-415.
    This article presents arguments and evidence that run counter to the widespread assumption among scholars that humans are intuitive Cartesian substance dualists. With regard to afterlife beliefs, the hypothesis of Cartesian substance dualism as the intuitive folk position fails to have the explanatory power with which its proponents endow it. It is argued that the embedded corollary assumptions of the intuitive Cartesian substance dualist position (that the mind and body are diff erent substances, that the mind and soul are intensionally (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   21 citations  
  47. Why immortality alone will not get me to the afterlife.K. Mitch Hodge - 2011 - Philosophical Psychology 24 (3):395-410.
    Recent research in the cognitive science of religion suggests that humans intuitively believe that others survive death. In response to this finding, three cognitive theories have been offered to explain this: the simulation constraint theory (Bering, Citation2002); the imaginative obstacle theory (Nichols, Citation2007); and terror management theory (Pyszczynski, Rothschild, & Abdollahi, 2008). First, I provide a critical analysis of each of these theories. Second, I argue that these theories, while perhaps explaining why one would believe in his own personal immortality, (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   5 citations  
  48.  40
    Ordinary Language and Life-World Philosophies: Toward the Next Generation in Philosophy and Psychiatry.K. W. M. Fulford, Giovanni Stanghellini & John Z. Sadler - 2022 - Philosophy, Psychiatry, and Psychology 29 (1):1-4.
    Philosophers have hitherto only interpreted the world in various ways; the point is to change it.Karl marx’s distinction between interpreting the world and changing it points by extension to the state of contemporary philosophy and psychiatry. The 1990s resurgence of interdisciplinary work in this area was driven equally by phenomenological scholarship and by initiatives in analytic philosophy. The former reflected the focus in phenomenology on ‘what it is like’ to experience a given mental symptom with the aim of reconstructing the (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  49.  30
    Kants Kunsttheorie und die Einheit der Kritik der Urteilskraft.K. Kuypers - 1972 - Amsterdam,: North-Holland Pub. Co..
  50.  97
    Maria Fernanda Ferrini : Pseudo Aristotele, I Colori. Pp. 320. Pisa: Edizioni ETS, 1999. Paper. ISBN: 88-467-0164-X.K. Kapparis - 2001 - The Classical Review 51 (1):162-163.
1 — 50 / 960