Results for ' avtor in razlaga ustave'

955 found
Order:
  1.  22
    Razumeti ustavo.Andrej Kristan - 2014 - Revus 23:7-11.
    Prvi del prispevka obravnava besedilno ustavo – in argument namena, s katerim razlagalci včasih radi istovetijo svoje odločitve v konkretnem sporu z voljo ustavopisca. Takšno rabo tega argumenta avtor izpodbije. Z miselnim eksperimentom pa nato utrjuje še, da bi ustavna teorija morala razlikovati med istočasno vplivnimi a) besedilno ustavo, b) predstavnoskladnimi oziroma ideološkimi ustavami in c) habitusom v smislu družbene ustave. | Besedilo je bilo napisano ob dvajsetletnici Ustave RS in objavljeno v jubilejnem zborniku: Igor Kaučič , (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  19
    Bobbio in pravni pozitivizem. Tridelba in njen avtor sam.Juan Ruiz Manero - 2015 - Revus 26:7-12.
    Prispevek kritično obravnava znano Bobbievo tridelbo pravnega pozitivizma na pozitivizem kot splošni pristop k učenju prava, nauk o pravu in ideologijo. Avtor uvodoma opozori na nekaj problemov same tridelbe, nato pa se osredotoči na Bobbievo samoopredelitev znotraj nje. Na primeru Bobbieve obravnave pojmov temeljne norme in pravila priznavanja pokaže, kako ga njegovo kasnejše zavračanje teh dveh pojmov nezavedno privede do sprejemanja pravnega pozitivizma kot nauka o pravu in pravne ideologije – ki ju je sicer zavračal. Avtor vidi razlog (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  4
    Epistemologija družbenih ved: razlaga in razumevanje.Franc Mali - 2006 - Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
  4.  19
    Salustijeva razlaga za izvor državljanskih vojn v zadnjih desetletjih republike.Aleš Maver & Nik Zabukovšek - 2022 - Clotho 4 (1):29-43.
    Izhodišče prispevka je domneva, da nad precejšnjim delom Salustijevega historiografskega opusa lebdi senca izkušnje dolge državljanske vojne v Rimu v času njegovega življenja. To je razvidno iz zgodovinarjevega prikaza surovega obračuna nobilitete z bratoma Grakh in iz njegove upodobitve Sule in njegove vladavine kot vira moralnega kaosa v desetletju po njegovem zavzetju Rima. Ko razmišlja o vzrokih krize rimske republike v šestdesetih letih pr. Kr. in v času nastanka svojih spisov, se Salustij sicer skuša predstaviti kot nepristranski opazovalec, ki občasno (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  12
    Metafore in situacije.Nenad Miščević - 1988 - Filozofski Vestnik 9 (1).
    V svojem referatu izhaja avtor iz »situacijske semantike« ter razume pomen kot izhajajoč iz odnosov med situacijami, imenovanimi omejitve. Človeška bitja so prilagojena na omejitve ter jih izrabljajo, da bi se iz danih situacij učila glede drugih situacij. Misel, ki je izražena z metaforično izjavo, je misel, ki bi normalno ustrezala njenemu dobesednemu pomenu. Metafora zadeva korelacijo med situacijami in te korelacije so tisto, kar iščemo, kadar interpretiramo določeno metaforo.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  33
    Realistični pogled na pravo in na poznavanje prava.Riccardo Guastini - 2015 - Revus 27:35-44.
    Avtor oriše eno od oblik analitičnega pravnega realizma kor priredje treh osnovnih tez. Po prvi tezi so razlagalne izjave v pravnem govoru pripisovalne izjave brez spoznavne vloge. Po drugi tezi je pravo skupek vplivnih norm, tj. tistih norm, ki so bile dejansko uporabljene v preteklosti in jih bodo v prihodnosti verjetno uporabila pristojna telesa. Po tretji tezi se pravne znanosti kot spoznavne dejavnosti ne sme zamenjevati s pravno stroko. Čeprav se pravna stroka udejstvuje tudi v spoznavnih dejavnostih, njeno delo (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  9
    Trpljenje in politika spomina.Johan Snyman - 1996 - Filozofski Vestnik 17 (2).
    Avtor se loteva postapartheidovskega branja »spomenika ženskam«, ki so ga leta 1913 odkrili v Južni Afriki. Oris družbene funkcije podobnih spomenikov služi, da bi poudarili estetsko ideologijo »Spomenika ženskam«. Avtor meni, da bi spomenik, takšnega kot je, lahko rehabilitirali v postapartheidovski družbi, če bi njegovo percepcijo dopolnjevalo širše poznavanje vojnega trpljenja. Spomenik bi lahko rekontekstualizirali tako, da bi omogočili slišanje drugih glasov, tj. glasov ženskih in črnskih žrtev davnega spopada med Buri in Britanci.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  8
    Estetika in kritična teorija.Aleš Erjavec - 1995 - Ljubljana: Znanstveno in publicistično središče.
    Knjiga vsebuje filozofske in estetiške študije, v katerih avtor obravnava nekatere osrednje sodobne probleme estetike, umetnosti in kulture.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9. Henry More in René Descartes.Matjaž Vesel - 2024 - Filozofski Vestnik 45 (3).
    Avtor v prispevku predstavi okoliščine, ki so spodbudile korespondenco med cambriškim platonistom Henryjem Morom in korposkularnim filozofom Renéjem Descartesom. Morova vprašanja zadevajo številna ključna vprašanja Descartesove filozofije in jih lahko razumemo kot zadnji niz ugovorov, ki jih je glede svoje filozofije prejel Descartes. More naslovi celotno področje filozofije, se pravi metafiziko, fiziko in logiko, odpre pa tudi številne probleme s področja optike in meteorologije. Avtor povzame ta vprašanja, prispevek pa zaključi z opozorilom na vpliv, ki ga je korespondenca (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10. Newtonova filozofska teologija in filozofija narave v korespondenci z Richardom Bentleyjem.Matjaž Vesel - 2024 - Filozofski Vestnik 45 (3).
    Avtor v prispevku predstavi okoliščine korespondence med teologom in klasicistom Richardom Bentleyem in filozofom Isaacom Newtonom. Bentley je v svojih osmih Boylovih predavanjih, naslovljenih Ovržba ateizma, uporabil številne misli in ugotovitve, ali pa njihove izpeljave, iz Newtonovih Matematičnih principov filozofije narave, ker pa ni pa bil povsem prepričan, ali jih dovolj dobro razume, se je obrnil na Newtona s prošnjo za dodatna pojasnila. Newton v svojih odgovorih pojasnjuje nekatere temeljne elemente svoje filozofske teologije ali metafizike in filozofije narave, predvsem (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  4
    Urbani prizori in nevideno.Richard Shusterman - 1996 - Filozofski Vestnik 17 (2).
    Avtor analizira zgodovinske, teoretske in metaforične pomene »mesta«, pri čemer opira svoja stališča na poglede G. Simmla, F. Engelsa, W. Benjamina, L. Mumforda, R. Sennetta in C. Baudelaira. Svojo razpravo osredotoča predvsem na Berlin ter ponudi pragmatistično branje tega mesta.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  9
    Hugo Grotius in razvoj teorij naravnega prava.Gorazd Korošec - 1994 - Filozofski Vestnik 15 (1).
    Članek sledi zametkom teorij naravnega prava pri Aristotelu in rimskih pravnikih, nato pa se ukvarja z njihovim razvojem od Akvinskega do pozne sholastike in Suareza. Vendar pa avtor zagovarja trditev, daje resnične začetke in konceptualne vire modernih teorij naravnega prava iskati v zgodnji sholastiki 12. stoletja, ob uvajanju in zgodnjem razvoju kanonskega prava. Ogleda si tudi kritiko naravnega prava v obdobju renesanse, zatem pa obravnava teorijo naravnega prava Huga Grotiusa in opredeli njen zgodovinski novum ter oriše njeno konceptualno polje, (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  16
    Bel, racionalen in pervertiran: evropski humanizem in drugi.Oto Luthar - 1994 - Filozofski Vestnik 15 (1).
    Avtor teksta reflektira nekatera najprodornejša teoretska izhodišča kritikov koncepta evropskega humanizma kot nekonfliktnega etičnega načela. Obenem na primeru tematizacije odnosa multikulturalizma in interkulturalizma napeljuje na nekatere ključne točke v povzemanju rasističnega diskurza visokega humanizma v tipični lokalni in periferni vsebini. Avtor opozarja na orientalizacijo govorice lokalnega sistema na robu balkanskega spopada. V prvi vrsti gre za opozorilo na tipično reakcijo majhnega sistema na periferiji entitete, katere stalna avto-rekonstrukcija in avtoinvencija že dve tisočletji ostalemu svetu sporočata, da so evropske (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  6
    Shizoanalitične kartografije: zemljevidi in modeli kapitalizma.Jason Barker - 2017 - Filozofski Vestnik 38 (1).
    Kakšne možnosti obstajajo za reprezentacijo kapitalizma kot takega? To vprašanje se opira na predstavo o kognitivnem mapiranju, kot sta ga raziskovala Toscano in Kinkle v Cartographies of the Absolute, v nadaljevanju pa avtor glede na to vprašanje obravnava abstraktne potenciale računalnikov in Turingovega stroja, ki omogočajo izdelavo algoritmičnega modela kapitalizma.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  22
    Analogno sklepanje in tehtanje. Odgovor Davidu Duarteju.Bartosz Brożek - 2015 - Revus 25:155-162.
    Cilj članka je odgovoriti na kritiko, ki jo je David Duarte usmeril zoper tezo o delni zvedljivosti, tj. trditev, ki jo Brożek zagovarja v eni izmed svojih knjig in pravi, da je analogno sklepanje deloma zvedljivo na tehtanje pravnih načel. Prvi del članka oriše okvir, ki je avtorju služil pri oblikovanju teze o zvedljivosti, tj. Alexyjevo teorijo pravnega sklepanja. Drugi del je namenjen ovrženju Duartejevih ugovorov. Ti naj namreč ne bi upoštevali prej omenjenega okvira. V zadnjem delu avtor še (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  17
    Leibnizovska Tradicija in Fregejev Pojmovni Zapis.Matjaž Potrč - 1980 - Filozofski Vestnik 1 (2).
    Da bi ocenil Fregejev prispevek k utemeljitvi moderne logike se je avtor v svojem prispevku vrnil v preteklost, do Leibnizove lingua characteristica. Vzporednic ni težko najti: odprava dvoumja v govorici in zgradba enoznačnega jezika na tej osnovi, možnost razrešitve spoznavne moči s kalkulom, kar ločuje leibnizoviko tradicijo od kartezijanske. Srž obeh teorij je en in isti boj znanstvenega govora z govorico, razlika pa je v načinu, kako prehod k zapisu udejani ideal calculus ratiocinator. Različni načini, kako so elementi tega (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  18
    O vere ius summum, summa malitia: Poskus žanrske opredelitve in namembnosti Hieronimove Ep. 1.Domen Iljaš & Miran Špelič Ofm - 2021 - Clotho 3 (1):101-121.
    Razprava se ukvarja z analizo prvega pisma iz Hieronimove korespondence. Avtor je imel do njega očitno ambivalenten odnos, kar kliče k iskanju večplastne sporočilnosti spisa. Po poskusu datacije, retorični in slogovni analizi ter predstavitvi osnovne zgodbe, ki je vključena vanj, se pokaže, da je pismo kljub navidezni hagiografski šablonskosti vsebinsko bogato. Analiza se zato nadaljuje na dveh področjih. Kraj dogajanja, poznoantično mesto, ne more preživeti brez nove vodilne osebnosti, škofa. Je s pismom Hieronim želel tlakovati pot na vercelski škofovski (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  18
    O tû-tûju.Bartosz Brożek - 2015 - Revus 27:7-14.
    Avtor zatrjuje, da imajo t. i. posredniški pojmi ključno vlogo pri urejanju in tvorbi pravnega znanja. V izhodišču povzame Rossovo razmišljanje o takšnih pojmih, ki ga nato kritizira. Ross je skušal pokazati, da v pravu obstajajo pojmi, ki nimajo nobenega pomenskega ozira, a je njihova raba kljub temu nekaj razumnega, saj imajo pri predstavitvi pravnih pravil koristno vlogo. Avtor meni, da sta obe Rossovi trditvi napačni: zmoten je njegov sklep, da posredniški pojmi nimajo nobenega pomenskega ozira, Rossova opredelitev (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  5
    Zgodovina danes: Dvomi, izzivi, predlogi.Roger Chartier - 1995 - Filozofski Vestnik 16 (1).
    Avtor ugotavlja, da so se zamajale stare gotovosti zgodovine in zgodovinopisja, da se je črv dvoma zalezel najprej v spoznavno-epistemološke kriterije vede, v kritiko tako strukturalnih kot kvantifikativnih metod, potem pa se še razširil z razpravo o ločnici med zgodovinsko in literarno pripovedjo. Po njegovem mnenju se zato na doslej neznanem križišču srečujejo tekstna kritika, zgodovina knjige in sociologija kulture. Izzive vidi tako na metodološki kot na teoretski ravni in ugotavlja, da so se nekateri avtorji že uspešno spoprijeli z (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  8
    Zakaj arhitektura v postmoderni dobi?Aleš Erjavec - 1990 - Filozofski Vestnik 11 (1).
    Avtor obravnava razliko med postmodernizmom in modernizmom in to predvsem na primeru arhitekture. Ugotavlja, da se estetska in umetnostna tradicija romantike nadaljuje z modernizmom avantgard tega stoletja, ki so, še posebej v arhitekturi, izpostavljale funkcijo in vnaprejšnjo določitev pomena stvaritev. S postmodernizmom se situacija spremeni: dela, med njimi tudi arhitekturna, omogočajo pluralnost funkcij in pomenov ter dopuščajo uporabniku neprimerno več ustvarjalne svobode kot pa modernizem. Pomembno vlogo dobi vizualnost in vizualna umetnost, ki je pomembna ne le sama po sebi, (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Robert Boyle, eksperimentalni filozof.Jernej Meden - 2024 - Filozofski Vestnik 45 (3).
    Avtor predstavi Roberta Boyla kot eksperimentalnega filozofa in njegov doprinos pri vzpostavljanju vloge eksperimentalne filozofije v novoveški znanstveni skupnosti. Kot filozof narave je Boyle združeval tri novoveške identitete: učenjaka oziroma filozofa, kristjana in gentlemana. Boylov program naravne filozofije je mogoče strniti v dve programski točki. Prvič, razložiti naravo s sklicevanjem na njene osnovne gradnike, tj. drobna telesca oziroma corpuscules. Drugič, Boyle nadaljuje mehanicistične razlage narave, ki naravne pojave pojasnjujejo izhajajoč iz delovanja strojev, ki so človeški izdelek. Področje, na katerem (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  10
    Modeli zgodovine znanosti.Vojislav Likar - 1990 - Filozofski Vestnik 11 (1).
    Avtor obravnava Serresovo kritiko koncepta globalne zgodovine na eni strani in njegovo relati-viziranje koncepta rekurentne zgodovine znanosti na drugi strani. Iz dejstva, da je mogoče v realni zgodovini znanosti odkriti vsaj dva osnovna tipa temporalnosti: sekano, diskontinuirano temporalnost invencije in kontinuiteto tradicije, izpelje Serres trditev, da lahko kompleksnost zgodovinskega razvoja znanosti pojasnimo le s kombinacijo zveznih in nezveznih modelov zgodovine znanosti.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23.  18
    Onkraj interpelacije.Mladen Dolar - 1988 - Filozofski Vestnik 9 (1).
    Avtor skuša pokazati nezadostnost Althusserjevega pojma interpelacije in zagovarja psihoanalitični koncept subjekta. Ta subjekt vznika natanko tam, kjer interpelacija spodleti in temelji na delu ireduktibilne eksteriornosti v samem jedru konstruirane interiornosti, je ostanek, ki ne more preiti v simbolni red in ki je ne-zamisljiv znotraj althusserjanske perspektive. Avtor ilustrira svoje stališče z več zgledi, ki segajo od melodramatskih zapletov do funkcioniranja transfera v psihoanalizi in od heglovskega pojma duha do »stalinističnega načina subjektivacije«, in zaključuje, da je vsaka ideologija (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  9
    Politični pomen pojma negativnosti.Ernesto Laclau - 1988 - Filozofski Vestnik 9 (1).
    Avtor z inovativno interpretacijo klasičnega razlikovanja med idealizmom in materializmom izdela koncept zgodovinske biti. V nasprotju z idealistično redukcijo realnega na formo vpelje pojem realnega, ki preprečuje sklenitev simbolnega sistema, spodjeda formo in kaže na njeno nujno zgodovinskost in kontingentnosti. S tem presega zgolj epistemološko ali ontološko pozicijo in skuša pokazati, da je objektna bit vse prej kot fiksna in ljudem dana, marveč da jo ti družbeno konstituirajo s svojo dejavnostjo. S tem pojmovnim aparatom avtor kritizira klasični marksistični (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  17
    Aleksander iz Afrodizijade o skupnem čutu.Pavel Gregorić - 2017 - Filozofski Vestnik 38 (1).
    Aristotel je vpeljal pojem skupnega čuta, zaznavno zmožnost višjega reda, ki združuje in nadzoruje posamezne čute. Osnovni namen prispevka je predstaviti, kako je skupni čut in njegove funkcije razumel Aristotelov najodličnejši antični komentator Aleksander iz Afrodizijade. Avtor je pri tem pozoren na Aleksandrovo ujemanje z Aristotelom ali odmikanje od njega, opozarja pa tudi na njegove prispevke k problematiki. Drugi cilj prispevka je obravnava enega posebnega odmika, ki je prevladoval v kasnejših razlagah Aristotelovega pojma skupnega čuta, tj. analogije med skupnim (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  26.  12
    Descartes - izganjalec hudiča.Miran Božovič - 1990 - Filozofski Vestnik 11 (1).
    Izhajajoč iz Montaignovega eseja Apologie de Raimond Sebond skuSa avtor osvetliti razliko med povezovanjem tako imenovanih razlogov za dvom, se pravi čutnih zmot, norosti in sanj pri Montaignu in v Descartesovi Prvi meditaciji. V zvezi z demonom kot razlogom oziroma sredstvom za dvom pa skuša - ob navezavi na Popkinovo tezo, da bi bilo zgodovinski vir Descarte-sovega demona mogoče iskati v znamenitem sodnem procesu zoper Urbaina Grandierja, do katerega je v začetku tridesetih let 17. stoletja prišlo v Loudunu v (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  11
    Fenomenološki etos.Tine Hribar - 2009 - Ljubljana: Založba ZRC, ZRC SAZU.
    Fenomenološki etos, po katerem je povzet naslov knjige, izhaja iz etične prenove v evropski filozofiji, ki se je začela na začetku 20. stoletja. Zasnoval ga je oče fenomenologije Edmund Husserl in se ob tem deloma navezal na Schelerjev koncept materialne etike, etike vrednot. Avtor v knjigi prikaže, kaj to pomeni na eni strani za etiko samo, na drugi strani pa za odnos med etičnostjo in religioznostjo. Celotno problematiko pa konkretizira z analizo in interpretacijo razmerja med kategoričnim imperativom in zlatim (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. Dve teoriji modernosti Two Theories of Modernity.Charles Taylor - unknown - Phainomena 53.
    Pričujoči prispevek izpostavlja razliko med dvema nasprotujočima si teorijama modernosti: kulturno in akulturno teorijo. Prva pripoznava, da moderna znanost in tehnologija kakor tudi moderna družbena organizacija temeljijo na določenih sklopih vrednot. Slednja – prevladujoča – prikazuje proces zatona tradicionalne družbe in njeno nadomestitev z nevtralnim, »naravnim« redom. Tako naj bi bil moralni individualizem denimo naravni način obnašanja po sesutju mitov in zablod antičnih časov. Avtor izpostavlja iluzornost domnev te teorije in njenih negativnih učinkov in predlaga bolj raznoliko, pluralistično pojmovanje (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  11
    Ali je estetika mogoča?Lars-Olof Ahlberg - 1997 - Filozofski Vestnik 18 (1).
    V pričujočem prispevku bom kritično presodil dva splošno sprejeta pristopa k umetnosti in estetiki, ki nakazujeta, da filozofska estetika ni več mogoča. Tako sociologija umetnosti kot tudi številni poststrukturalistični pristopi k umetnosti trdijo, da so pokazali, da sta tradicionalna umetnostna zgodovina in filozofija umetnosti nelegitimni. Sociologija umetnosti in poststrukturalistična teorija sta obe prišli - po povsem različnih poteh -do podobnega sklepa: estetika je v osnovi ideološki diskurz, ki mora biti demaskiran. Poskušal bom pokazati, da Bourdieujev pristop - čeprav razjasni nekatere (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30. Politika 1274b-1277b Politics 1274b-1277b. Aristotle - 2003 - Phainomena 45.
    V tretji knjigi Politike, ene najpomembnejših in vplivnejših politično-filozofskih razprav sploh, se Aristoteles ukvarja z nekaterimi temeljnimi pojmi svojega političnega raziskovanja, npr. z opredelitvijo državljanstva, upravljanjem mesta kot celote, različnimi vrstami ustave, razlikovanjem med krepostjo dobrega človeka in vrlino dobrega državljana ter z razmerjem med političnimi skupnostmi, krepostjo in pravičnostjo. Zlasti prvo in drugo poglavje proučujeta pomen izraza 'državljan', upoštevajoč različne oblike državljanove prisotnosti pri oblasti in odločitvah. Analiza pokaže, da mora dober državljan biti sposoben bodisi vladati bodisi biti (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31.  14
    Kronika francoskega ustavnega prava. Januar 2007 – marec 2008.Xavier Aurey & Denolle - 2008 - Revus 7:101-109.
    V Franciji s v tem obdobju spremenili ustavo. Vanjo so bili vnešeni popolna prepoved smrtne kazni ter nekaj popravkov, ki jih je zahtevala ratifikacija Lizbonske pogodbe. Spremenjena je bila tudi ureditev odgovornosti predsednika republike. Poleg tega je francoski ustavni svet v postopku presoje ustavnosti zakonov podal nekaj opaznih odločitev. V njih je z uporabo tehnike ciljev ustavne veljave večinoma omogočil takšne razlage ustave in zakonov, ki... Preprečevanje kriminalitete. Varnostno pridržanje. Nadzor imigracije. Povratništvo. Mladoletniška kriminaliteta.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32.  29
    V bran izraznemu pojmovanju pravil.Andrej Kristan - 2014 - Revus 22:67-87.
    Razprava je napisana v odgovor kritikam, ki so zadnja tri desetletja letele na ekspresivno ali izrazno pojmovanje pravil. Avtor najprej dokazuje, da ob izraznem pojmovanju lahko obravnavamo fakultativna dejanska stanja, ne da bi se v opisu normativnega sistema pri tem porodilo kakršnokoli protislovje. Nato pokaže, da je mogoče opisati (i) propozicijsko vsebino metapravil, ne da bi semantizirali kazalnik ilokucijske (normativne) moči predmetnega pravila, in (ii) dovolilno zaporo normativnega sistema, tudi če zanikamo pojmovno avtonomijo dovolitvenih dejanj. Na tej podlagi v (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  23
    Zgodovina kot ideologija.Oto Luthar - 1990 - Filozofski Vestnik 11 (1).
    Na podlagi kritičnega pregleda teoretskih razprav Branislava Djurdjeva, v katerih nam avtor predstavi svojo koncepcijo razvoja historične metode, skuša pisec - ob pomoči Mirjane Gross -prikazati, kako nas vztrajno in nereflektirano zagovarjanje edine prave metode zgodovinopisja postavi v položaj, ko zgodovino kot epistčme razumemo samo še kot sredstvo za »razsvetljevanje« sodobnikov, se pravi kot zgodovino, iz katere se je treba učiti in na podlagi njenih naukov spreminjati ali potrjevati lastna stališča.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  31
    How can we explain pre-conventions?Sebastián Figueroa Rubio - 2017 - Revus.
    In this comment to Celano’s “Pre-Conventions. A Fragment of the Background”, the author introduces the following question: What kind of explanation fits better with behaviours that could be categorised as pre-conventions? Some possible answers to the question are explored, as well as some possible implications for Celano’s proposal.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Immanuel Kant - Kritika čistega uma 1/4 [do poglavja O shematizmu čistih razumskih pojmov].Immanuel Kant - 2001 - Problemi 1.
    VSEBINAPredgovor k prvi izdajiPredgovor k drugi izdajiUvodI. O razliki med čistim in empiričnim spoznanjemII. V posesti imamo neka apriorna spoznanja, in celo navadni razum ni nikoli brez takšnih spoznanjIII. Filozofija potrebuje neko znanost, ki bi določila možnost, principe in obseg vseh apriornih spoznanjIV. O razliki med analitičnimi in sintetičnimi sodbamiV. V vseh teoretičnih znanostih uma so kot principi vsebovane apriorne sinteticne sodbeVI. Obča naloga čistega umaVII. Ideja in razdelitev posebne znanosti z imenom kritika čistega uma1. Transcendentalni nauk o elementihPrvi del. (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  20
    Srbija pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.Vincent Souty - 2010 - 14:87-95.
    V članku so proučene odločitve Meddržavnega sodišča v Haagu, kjer je imela Srbija položaj stranke v postopku, in sicer je nastopala tako v vlogi tožeče kakor tožene stranke. V obravnavanih zadevah je bila pravdna sposobnost Srbije večkrat izpodbijana, odgovori Sodišča pa so sprožili številne polemike. Avtor se s strnjeno predstavitvijo sodb loti razčlembe sodniškega razlogovanja in tako poskuša razumeti, kako je Sodišče za obdobje med letoma 1992 in 2000 lahko prišlo do nasprotujočih si rešitev glede vprašanja dostopa Srbije do (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37.  26
    Kelsen o naravnopravniški teoriji. Dolgotrajno kritiško razmerje.Pierluigi Chiassoni - 2014 - Revus 23:105-133.
    V nizu razprav, objavljenih med koncem dvajsetih in sredino šestdesetih let prejšnjega stoletja, je Hans Kelsen v naravnopravniško teorijo uperil radikalno kritiko. Avtor te razprave skuša to kritiko analitično obnoviti in kritično ovrednotiti. Njegov zapis je sestavljen iz dveh delov. V prvem se posveča temeljem Kelsnove argumentacijske strategije zoper naravno pravo in naravnopravniške teoretike. V drugem delu pa se osredotoči na dva kritična odgovora na Kelsnov napad. Enega je v imenu tradicionalne naravnopravniške teorije podal Edgar Bodenheimer, drugega pa je (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38.  9
    Hegel Ali Spinoza ob Macheryevi Knjigi.Mladen Dolar - 1983 - Filozofski Vestnik 4 (1-2).
    Članek poskuša ob Machereyevi knjigi pokazati, da je naslovna alternativa slabo zastavljena. Macherey zoperstavlja Heglovo strategijo, temelječo na univerzalnem subjektu, negaciji negacije in teologiji, in Spinozov radikalno anti-teleološki postopek ter ob problemih geometrične metode, atributov in determinacije kot negacije razkriva slepe pege Heglovega branja Spinoze. Avtor pa skuša nasprotno pokazati, da je pri tem podoba Hegla zvedena na nekaj počeznih preprostih formul, da se mora sama analiza Spinoze, kljub upravičeni kritiki Heglovih spregledov, zaplesti v notranja protislovja ter da je (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  17
    Dinamična filozofija.Matjaž Potrč - 1999 - Filozofski Vestnik 20 (3).
    Dinamična filozofija je pomemben nov pristop, ki korenito spreminja naš pogled na filozofijo psihologije, na spoznavno teorijo, ontologijo oziroma metafiziko ter na etiko, pa tudi na vprašanja resnice in nejasnosti. Teza dinamičnega spoznavanja oziroma kognicije zagovarja nesledno bogastvo duševnosti, pri tem pa ohranja strukturo v obliki neklasičnega jezika misli. Na srednji ravni opisa spoznavnih sistemov imamo namesto sledenja pravilom matematični opis. Teza supervenience pripomore k sprejemljivosti neredukcionizma.Spoznavna teorija razširi pojem upravičenosti, opirajoč se na morfološko vsebino kot ozadje spoznavnih sistemov. Ontologija (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  1
    Naldini’s Corografia Ecclesiastica: A Chronicle of the Koper Bishopric or a Local History?Gregor Pobežin - 2024 - Clotho 6 (1):81-99.
    The Bishop of Koper Paolo Naldini, who took office in 1686, published the work Corografia ecclesiastica o sia descrittione della città e della di­ocesi di Giustinopoli detto volgarmente Capo d’Istria (Ecclesiastic Local History or Description of the City and Diocese of Justinopolis, popularly Koper) in Venice in 1700. It is one of the most comprehensive studies of the area of the Koper Diocese. The work, which runs to just over 500 pages, is not the only local history of Istria, but (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  29
    President of the Republic. Croatian constitution’s mimicry of the French constitutional model.Biljana Kostadinov - 2016 - Revus 28:79-96.
    The starting point for studying the Croatian constitutional democracy is the adoption of the Constitution of the Republic of Croatia on 22 December 1990. The said Constitution defines the system of government as semi-presidential and its authors state as their model the Constitution of the Fifth Republic. However, the importing, in 1990, of French constitutional provisions was not neutral since the original French constitutional text was stripped of institutional obstacles, constitutional institutions for opposing the will of the President of the (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. Ėtnonimika germanskikh plemen vremeni velikogo pereselenii︠a︡ narodov.Avtor Vstupitelʹnoĭ Statʹi I. Kommentarii︠a︡ V. P. Budanova Sostavitelʹ - 1984 - In E. V. Gutnova & Z. V. Udalʹt︠s︡ova (eds.), Srednevekovʹe v svidetelʹstvakh sovremennikov. Moskva: [S.N.].
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. Dejiny filozofického myslenia na Slovensku.Vladimír Cirbes & Ústav Filozofie A. Sociológie Vied) (eds.) - 1987 - Bratislava: Veda.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44. „^. Leninskému chápaniu praxe.Bratislava Rxizmu-Leninizmu Univerzity Komenského & Ustav Kusw - 1974 - Filozofia 29:34.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  57
    Relations of the Mind to the Matter in Kant's Philosophy and Buddhist Philosophy.In Sook Choi - 2008 - Proceedings of the Xxii World Congress of Philosophy 8:63-71.
    Kant's epistemology and the Buddhist philosophy are an idealism. But these two different philosophies have in themselves the contradictory element, namely the element of the outer sense of bodies and of the inner mind. Although Kant's transcendental idealism and the school Vijnanavadin (唯識學派) acknowledge only the representations and the consciousnesses., the mind need to be affected by the outer part. In Kant's theoretical philosophy the outer sense of bodies plays an alien role. It stands outside the subject. In spite of (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. In My Valley: The Importance of Place in Ancient Maya Ritual.In My Hill - 2003 - In Douglas Sharon & James Edward Brady (eds.), Mesas & cosmologies in Mesoamerica. San Diego: San Diego Museum of Man.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47. The psalm translations in bibliothèque nationale manuscript fr. 2336'.in Bibliothèque Nationale - forthcoming - Bibliothèque d'Humanisme Et Renaissance.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. New directions in transformational grammar.In Transformational - 1983 - In Alex Orenstein & Rafael Stern (eds.), Developments in Semantics. Haven. pp. 2--297.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49. Privacy, Intimacy, and Isolation.Julie C. Inness - 1992 - New York, US: OUP Usa.
    From the Supreme Court to the bedroom, privacy is an intensely contested interest in our everyday lives and privacy law. Some people appeal to privacy to protect such critical areas as abortion, sexuality, and personal information. Yet, privacy skeptics argue that there is no such thing as a right to privacy. I argue that we cannot abandon the concept of privacy. If we wish to avoid extending this elusive concept to cover too much of our lives or shrinking it to (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   48 citations  
  50.  27
    Cultural Differences in Consumer Responses to Celebrities Acting Immorally: A Comparison of the United States and South Korea.In-Hye Kang & Taehoon Park - 2021 - Journal of Business Ethics 180 (1):373-389.
    Scandals involving celebrities’ moral transgressions are common in both Western and Eastern cultures. Existing literature, however, has been primarily based on Western cultures. We examine differences between South Korea and the United States in consumers’ support for celebrities engaged in moral transgressions and for the brands they endorse. Across six studies, we find that Korean consumers show lower support for celebrities who engaged in moral transgressions. This effect occurs because Korean consumers have a stronger belief that an individual’s competence and (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
1 — 50 / 955