Results for 'Teória Kultúry'

954 found
Order:
  1. Sústava vied O kultúre a filozoficko-historickä teória kultúry.Teória Kultúry - 1987 - Filozofia 42:35.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  9
    Teoria kultury wobec hermeneutyki Ricoeura.Paweł Ozdowski - 1984 - Warszawa: Państwowe Wydawn. Nauk..
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Jurija Łotmana semiotyczna teoria kultury.Magdalena Śmigła - forthcoming - Estetyka I Krytyka 17 (17/18).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. Materializm historyczny i teoria kultury.Janusz Wojczakowski - 1987 - Studia Filozoficzne 263 (10).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  5
    Teoria e pratica della ricerca archeologica.Giuseppe Donato, Witold Hensel, Stanislw Tabaczy Nski, Instytut Historii Kultury Materialnej Nauk) & Istituto Per le Tecnologie Applicate Ai Beni Culturali - 1986 - Il Quadrante.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  14
    Wszystko otwarte na nowo: teoria Aktora-Sieci i filozofia kultury.Krzysztof Abriszewski - 2010 - Toruń: Wydawn. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   6 citations  
  7. Jacques'a Maritaina teoria przełomu psychokulturowego na tle nowożytnych teorii myślenia społecznego: chrześcijanin wobec kultury i historii.Edward Niesyty - 1997 - Poznań: Wydawnictwo Politechniki Poznanskiej.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  25
    Franciszka Gabryla antropologia i teoria poznania.Mikołaj Krasnodębski - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 8 (1):207-236.
    Konstanty Michalski w wykładzie wygłoszonym na uroczystym posiedzeniu Krakowskiego Towarzystwa Filozoficznego w dniu 14 stycznia 1914 roku w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconym zmarłemu Franciszkowi Gabrylowi, wykazał, że filozofia neoscholastyczna nie jest już nauką, uprawianą i „zamykaną" w zaciszach klasztornych cel i salach wykładowych seminariów duchownych. Przeciwnie, neoscholastyka wychodzi naprzeciw współczesnej sobie filozofii nowożytnej i podejmuje dyskurs ze spychającymi ją na margines kultury umysłowej nurtami takimi jak: ontologizm, fideizm i kartezjanizm. Przez filozofią neoscholastyczną należy rozumieć szeroko pojęty tomizm, zarówno w ujęciu (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  9
    Some accelerationist remarks on Marcuse’s drives theory and his dialectics of civilization.Andrzej Karalus - 2022 - Analiza I Egzystencja 59:29-56.
    Teoria cywilizacji Marcuse oferuje udaną syntezę freudyzmu i marksizmu. Podejście Marcusego, które znalazło swój najdobitniejszy wyraz w Erosie i cywilizacji, miało na celu całkowite przeformułowanie nauki o popędach Freuda, uhistorycznienie jej i sprzęgnięcie z zagadnieniem strukturalnej przemocy czy zinstytucjonalizowanymi (oraz zinternalizowanymi) mechanizmami represji. Twierdzę, że wspomniane przeformułowanie stanowi kamień węgielny dla idiosynkratycznej wersji teorii krytycznej Marcusego, która w mojej interpretacji posiada wyraźne akcenty protoakceleracjonistyczne. Artykuł krótko rekapituluje "dialektykę cywilizacji" Marcusego i wskazuje na jej zaskakujące zbieżności z akceleracjonistyczną wersją post-kapitalizmu w (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10. O relacjach logos-praxis na marginesie definicji liberalizmu.Dorota Sepczyńska - 2010 - In Mieczysław Jagłowski (ed.), Logos i praxis. O skuteczności myślenia. Instytut Filozofii Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 191-210.
    Istnieją przynajmniej dwa powody zajęcia się liberalizmem w pracy poświęconej zależnościom pomiędzy myślą a rzeczywistością. Centralnym problemem filozofii polityki jest najlepszy ustrój, który stanowi owoc spotkania ludzkiego umysłu z życiem społeczno-politycznym. To po pierwsze. Po drugie, liberalne ujecie związków teoria – praktyka stanowi jeden z wyznaczników doktryny liberalnej w ogóle. Liberalizm był i jest filozofią, która wywiera potężny wpływ na charakter nowoczesnych społeczeństw i nowożytnej myśli społecznej. Liczne hasła, które stanowiły kiedyś o jego odrębności, weszły na stałe do abecadła zachodniej (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  12
    Republikanizm, ustrój mieszany, kultura sprzeciwu obywatelskiego. Wokół odczytania myśli Jeana-Jacques’a Rousseau przez Philipa Pettita.Rafał Lis - 2023 - Roczniki Filozoficzne 71 (1):125-137.
    W artykule proponuje się dyskusję z tezami Philipa Pettita zawartymi w książce On the People’s Terms: A Republican Theory and Model of Democracy i artykule „Two Republican Traditions”. Skupiając się na tzw. tradycji włosko-atlantyckiej, Pettit wskazywał na kluczowe dla republikanizmu powiązania etosów sprzeciwu obywatelskiego (contestatory citizenry) i ustroju mieszanego (mixed constitution). Nie jest przypadkiem, że do tak pojętej tradycji republikańskiej Pettit nie zaliczył Jeana-Jacques’a Rousseau, uznanego raczej za prekursora komunitaryzmu. Trudno się jednak zgodzić z prezentowaną przez Pettita klasyfikacją tradycji republikańskiej (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  9
    Eine Analyse von Schillers anthropologischen Anschauungen im Vergleich zur ethischen Lehre Kants.Katarzyna Moliter - 1988 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 6:121-132.
    Estetyka F. Schillera jest ogólną filozoficzną teorią piękna, sztuki i kultury. Ideał człowieka - doskonale rozwinięte Jednostki ludzkiej - pochodzi z inspiracji myśli Kantowskiej, jednakże Schiller próbuje przedstawić go w odmienny sposób. Nawiązując do antycznego wzorca człowieka pięknego i dobrego zarazem (Kalos Kagathos), podejmuje Schiller polemikę z antropologicznymi konsekwencjami metafizyki myśliciela królewieckiego., U Kanta najważniejsze problemy ludzkie, poszukiwanie istoty człowieczeństwa i formuły życia najbardziej z nią zgodnego, wyrażają się w języku etyki, w pojęciach: dobrej woli, autonomii moralnej, imperatywu kategorycznego. U (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  7
    Czas i ortodoksja: hermeneutyka teologii w świetle "Prawdy i Metody" Hansa-Georga Gadamera = Time and orthodoxy: theological hermeneutics in the context of Hans-Georg Gadamer's "Truth and Method".Piotr Feliga - 2014 - Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
    Teologia już niejednokrotnie składała współczesnej myśli filozoficznej obietnicę poszerzenia horyzontów czy też otwarcia jej na transcendencję. Jednak obietnica ta nie spotkała się – jak dotąd – z przychylnym przyjęciem, gdyż teologia sama nie zdołała przekonać filozofii o swojej racjonalności. Filozofia przestała być bowiem, z jednej strony, wrażliwa na argumentację natury metafizycznej, z drugiej zaś, teologia jest skłonna poddawać się metodologiom nauk szczegółowych, rezygnując przy tym z własnej odrębności. Zarysowana tu hermeneutyka teologii jest w pierwszym rzędzie badaniem teologii jako nauki, próbą (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  10
    Kilka uwag wokół opozycji: albo pop, albo art.Roman Konik - 2022 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 28 (2):131-144.
    Współcześnie próby systematyzowania sztuki na podstawie jej wartości zastępują raczej teorie opisowe, które stronią od jej ocen. Co więcej, refleksja postmodernistyczna, zmieniając swój stosunek do sztuki niskiej, skutecznie zatarła różnice w hierarchizacji walentnych treści sztuki. Wzmocnienie głoszonych w awangardzie programowych tez zmierzających do unieważnienia dotychczasowych kryteriów postaw oceniających wartość sztuki przyszło wraz z tzw. filozofią postmodernizmu. Założenia postmodernizmu ukazują wizję sztuki współczesnej, która osiągnęła kres swoich możliwości twórczych, innymi słowy nie ma współczesnej możliwości powiedzenia w sztuce czegoś nowego, co nie (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15. Filozofické otázky kultúry a umenia.Význam Výskumu Kultúry Pre Teóriu Socializmu - 1979 - Filozofia 34 (1):16.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16. Filozofické riešenie podstatného určenia a javových foriem kultúry.A. Javových Foriem Kultúry - 1987 - Filozofia 42 (1):46.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. Stanisław dąbrowski.Z. Zagadnień Metodologicznych Semiotyki Kultury, Analizy Wiedzy O. Kulturze Literackiej & I. Wiedza O. Kulturze Literackiej - 1993 - Studia Semiotyczne 18:19.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Uma teoria da justiça para um mundo globalizado A Theory of Justice for a Globalized World.Uma Teoria da Justiça Para Um - 2002 - Utopía y Praxis Latinoamericana 7 (18):57-68.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Vilmos Voigt.Czy Istnieje Logika Kultury - 1990 - Studia Semiotyczne 16:341.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Eugeniusz szumakowicz.Teoria I. Praktyka Porozumiewania Się - 1998 - Studia Semiotyczne 21:241.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Usos murales de la literatura 47.Las Teorias & U. S. O. Literatura - 1993 - Logos. Anales Del Seminario de Metafísica [Universidad Complutense de Madrid, España] 61:47.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22. Utopía y Praxis.Teoría Social - 1999 - Utopía y Praxis Latinoamericana 4 (6-9).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Alfred gawroński.Teoria Prawdy & Od Metajęzyka Do Metatekstu - 1998 - Studia Semiotyczne 21:209.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Definitivamente no estaba ahí.de la Teoría la Ausencia, Natural En de la Selección, A. Apartarse de Las Variedades & Gustavo Caponi - 2009 - Ludus Vitalis 17 (32):55-73.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  25.  17
    Dl3kusi£-pol£ miky.Mäkkýše A. Teória Evolúcie Piaget - 1997 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 4 (3):297-301.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26. Z vedeckého života.Todor Pavlov A. Teória Odrazu - 1977 - Filozofia 32:94.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Revista Venezolana de Investigación Marítima Venezuelan Journal of Maritime Research.Teoría Y. Metodología - 2012 - Telos (Venezuela) 14 (3):456.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  20
    Miscslams á.Evolučná Teória Poznania U. K. Lorenza - 2000 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 7 (2):227-238.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  28
    Sémantika vlastných mien (I).Teória Významu Vlastných Mien Význam - 2000 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 7 (3):257-280.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30. A questão do sentido na filosofia atual 3.Uma Teoria Integrada Sobre O. Carisma, Expansionismo Soviético E. Segurança Continental, E. TÉCNICA, A. Corte Interamericana Dos Direitos Humanos & Gilberto Freyre - 1980 - Convivium: revista de filosofía 23.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31.  25
    Teoría del Humanismo.Esther Zarzo - 2013 - Dianoia 58 (70):226-230.
    En Self-Constitution. Agency, Identity, and Integrity (2009), Christine Korsgaard defiende la conclusión de que el imperativo categórico rige la acción humana porque es el único principio que permite alcanzar la unidad psíquica plena, la cual, según Korsgaard, es un prerrequisito esencial para la acción efectiva. Para los agentes humanos, alcanzar esa unidad -que consiste en hacer coherentes distintos impulsos hacia la acción- es una actividad constante, denominada "autoconstitución". De acuerdo con Korsgaard, ésta es la fuente originaria de la normatividad y (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32.  10
    Teoria uczuć moralnych.Adam Smith, Danuta Petsch & Stanislw Jedynak - 1989
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   6 citations  
  33. La teoria mereotopologica delle Nicchie.Elena Casetta - 2004 - Rivista di Estetica 44 (26):133-152.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  4
    La teoría de la arquitectura y de las bellas artes en la Encyclopédie de Diderot y D'Alembert.Juan Calatrava - 1992 - [Granada]: Diputación Provincial de Granada.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Umlvei-idiq nacional de colcmbi.Benson Latin, Refutacion de Borges, Nota Critica El Idealismo Trascendental Kantiano, Frente Al Problema Mente-Cuerpo, Modales de Los Contextos, Putnam Y. La Teoria Causal de & U. Cabeza la ReferenciaDel Arquitecto - 1994 - Ideas Y Valores 43 (95):1.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Heglowska teoria uniwersaliów.Josiah Royce - 2009 - Principia.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37.  5
    Teoría analítica del derecho: (la interpretación de la ley).Juan Igartua Salaverría - 1994 - Oñati, [Spain]: Ivap Herri Arduralaritzaren Euskal Erakundea.
  38. Teoria esclavista de Tomas de Mercado.L. Sastre Varas - 1989 - Ciencia Tomista 116 (2):317-332.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  31
    Dyskusyjna teoria świadomości [recenzja].Magdalena Senderecka - 2003 - Zagadnienia Filozoficzne W Nauce 33.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40. Una teoria della causalità legata all'azione per la medicina.Donald Gillies - 2005 - Nuova Civiltà Delle Macchine 23 (3):87-98.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  5
    La teoría del bien jurídico en el derecho penal.Raúl González-Salas Campos - 1995 - Cd. López Mateos, Atizapán de Zaragoza: Pereznieto.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  19
    La teoría de los "centros sutiles" en el sufismo del Shaykn Ahmad Sirhindî.Antoni Gonzalo Carbó - 2002 - Convivium: revista de filosofía 15:87-116.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. La teoría dialéctica del conocimiento de Jürgen Habermas.J. Carabaña - 1971 - Teorema: International Journal of Philosophy 1 (1):43-56.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44. Teoria da Mente: a alma humana em busca de si mesma.L. A. V. Carvalho & S. Fuks - 1997 - In John Cottingham (ed.), Descartes. New York: Oxford University Press. pp. 201-215.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  26
    It Takes Two to Make a Truth: Comentarios a la Teoría Semántico-ontológica de Puntel desde la Teoría Pro-oracional.Maria J. Frapolli - 2009 - Revista Portuguesa de Filosofia 65 (1):993 - 1004.
    Este artículo debate algunas de las cuestiones que el Profesor Puntel discute en su conferencia “‘verdad’ como concepto ontológico-semántico” (2007). La conferencia de Puntel toca numerosos aspectos de la noción de verdad; de entre ellos, hemos aislado dos conjuntos temáticos. El primero tiene que ver con cuestiones preliminares acerca de la verdad que el Prof. Puntel discute antes de presentar su posición. El segundo está relacionado con la posición particular que Puntel defiende y en concreto con su crítica a las (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. L’estensione essenziale. La teoria della luce di Marin Cureau de La Chambre.Simone Guidi - 2017 - Physis. Rivista Internazionale di Storia Della Scienza 51:345-356.
    The article introduces Marin Cureau de La Chambre’s theory of light, focusing especially on the treatise Le Lumière (1657). Specifically, the anti-Cartesian and anti-mechanistic side of Cureau’s work is stressed, reconstructing its account of the “essential” nature of light, linking it to the Franciscan and the Platonic tradition and focusing on the peculiar use of the notion of “extensio formalis.” Additionally, Cureau’s theory of color and his theories on irradiance and light’s movement is presented. Finally, the article illustrates Cureau’s qualitative (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  47. La teoria della socializzazione di Jürgen Habermas. Un'applicazione ontogenetica delle scienze ricostruttive.Luca Corchia (ed.) - 2009 - Pisa: ETS.
    Lo studio della personalità umana ha impegnato, per lungo tempo, la riflessione di Habermas non solo perché egli interessato a indagare l’apporto delle funzioni soggettive al processo di riproduzione simbolica delle altre componenti del mondo vitale e, viceversa, come queste forniscano il contesto socio-culturale dell’ontogenesi. Il confronto con l’epistemologia genetica di Piaget, Kohlberg e Selman, la psicologia sociale di Mead e la psicoanalisi freudiana dischiude, soprattutto, l’orizzonte interpretativo all’interno dal quale Habermas ricercava un modello per la configurazione metodologica delle scienze (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  48. La teoria universale.Raffaello Bertoli - 1958 - Faenza,: Fratelli Lega.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  19
    A teoria contratualista.Luís Filipe Bettencourt - 2004 - Critica.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. Teoría de estructura de los estereotipos de Fiske: resultados empíricos de un estudio entre estudiantes universitarios.Roger Bonilla - 2009 - Revista de Filosofía de la Universidad de Costa Rica 47 (120):105-111.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 954