Results for 'Leninskou Cestou'

13 found
Order:
  1. Otázky marxistickej filozofie.Leninskou Cestou - 1963 - Filozofia 18:96.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Cestou k poslednímu.Josef ésafaérâik - 1992 - V Brně: Atlantis.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  6
    Cestou k poslednímu.Josef Šafařík - 1992 - V Brně: Atlantis.
  4.  9
    K hermeneutice vědeckých teorií cestou Hélène Metzgerové.Miloš Kratochvíl - 2013 - Pro-Fil 13 (2):58.
    Dílo Hélène Metzgerové tvoří významný zdroj informací o dějinách chemie. Cílem tohoto textu je však představení jeho epistemologického rozměru. Na základě zkoumání dějin vědy Metzgerová formuluje epistemologické teze o vědeckém poznání obecně, ale vztahuje je i na práci historiků vědy. Vytváří tak epistemologii historiografie vědy, která má být alternativou k historiografii pozitivistické. Akceptuje duhemovský holismus i tezi o nedourčenosti teorie fakty, což vztahuje i na interpretace starých textů. Rozpracovává tak filosofickou metodu historiografie vědy, která se svými principy blíží hermeneutice.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Unum – verum – bonum v Komenského metafyzických spisech v komparaci s cestou k obrazu Trojice v Augustinově díle De civitate dei a pohybem existence u Jana Patočky.Zuzana Svobodová - 2022 - Studia Aloisiana 13 (1):23-36.
    The paper compares Comenius’ usage of the terms unum, verum and bonum in his metaphysical writings both with the expression of the image of the Trinity in De civitate dei by Aurelius Augustinus and with the concept of existence as three basic movements in the philosophical work of Jan Patočka. The purpose of the text is to show, despite the differences in historical periods, language and life experience, the possible similarity or connection of the vision that Augustine, Comenius and Patočka (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  4
    Je tu alternativa: Svobodná post-pracovní společnost.Martin Dominik - 2024 - Filosofie Dnes 16 (1).
    Česká společnost je společností práce. V tomto paradigmatu je současný rozvoj moderních technologií považován pouze za důvod pro přeskupení pracovní síly. Trh si se situací poradí a vytvoří nová pracovní místa. Druhou připouštěnou alternativou je pro technologicky nezaměstnané lidi chudoba. Nutnost volby mezi prací a chudobou je ve skutečnosti falešným dilematem. Nabízí se i jiné řešení – post-pracovní společnost. Hlavní argument pro přechod k post-pracovní společnosti vychází ze svobody. Domnívám se, že technologie nemusejí být považovány za hrozbu zaměstnanosti, ale za (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  13
    Když se rákos chvěje nad hladinou: fragmenty, texty.Otakar A. Funda - 2009 - Praha: Nakladatelství Karolinum.
    Jak je již z názvu patrné, tato kniha, třebaže obsahuje filosofické fragmenty a texty, je sbírkou spíše osobních autorových výpovědí a otevřeného přemítání než uzavřenou odbornou studií. Filozof, teolog a religionista Otakar A. Funda se v ní ohlíží za dosavadní cestou svého myšlenkového směřování. Kniha zachycuje jeho klíčová životní témata, dává nahlédnout do jeho myšlenkového vývoje i do současné názorové pozice. V tomto smyslu může čtenářům sloužit také jako klíč k lepšímu porozumění Fundovým předchozím textům. Publikace přináší rovněž kompletní (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  18
    A Study in Language Analysis of Francis Bacon and Johan Amos Comenius III: Bacon, Comenius and Their Legacy in Swift and Sheridan.Jitka Kuncová - 2018 - E-Logos 25 (2):48-60.
    Článek představuje třetí a závěrečnou část série, která je věnována analýze chápání jazyka ve vybraných dílech Francise Bacona a Jana Amose Komenského. Pokouší se uplatnit srovnávací přístup, díky němuž nechá vystoupit specifické jednotě a diferenci přístupů a z nich vyplývajících závěrů zkoumaných myslitelů. V druhé části práce budeme sledovat přinejmenším implicitní vliv Baconova ideálu "učené společnosti" na Swiftovu vizi reformy a nápravy anglického jazyka cestou ustavení akademie. Závěrečná část práce přináší nová zjištění o překvapivé podobnosti Komenského přístupu jazyku s (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  9
    Heideggerův pohyb mimo doménu vůle, mimo sféru metafyziky k naladění ne-chtění.Jiří Olšovský - 2014 - E-Logos 21 (1):1-17.
    Studie ukazuje, jak se problém vůle stával pro Heideggera v jeho zralém bytostně dějinném myšlení problematickým. Heidegger se pozvolna zbavoval (od poloviny třicátých let) voluntárního přístupu ke jsoucnu, v bytostně dějinném obratu spěl k ryzímu ne-chtění. Začal se rýsovat odstup od světa svévolné vědotechniky směrem k větší otevřenosti vůči bytí. K tomu je zapotřebí nacházet ryzí tubytí (Da-sein) a přibližovat se k původnímu bytí samému (Seyn). Tehdy se může otevírat ne-voluntární smysl uvlastňování bytí, kdy se překračuje novověka subjektivita a s (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  80
    Holistické pojetí jazyka.Jaroslav Peregrin - manuscript
    Zdá se, že není nic přirozenějšího, než se spolu s Russellem domnívat, že „máme-li smysluplně hovořit a ne pouze vydávat zvuky, musíme slovům, která užíváme, dávat nějaký význam; a významem, který svým slovům dáváme, musí být něco, s čím jsme přišli do styku“. Naše slova přece musí, aby byla skutečně smysluplná, něco představovat! Od toho se odvíjí běžná poučka, která nám říká, že slova jazyka jsou symboly, to jest (podle Encyklopedie Britannica), „prvky komunikace, které mají představovat osobu, předmět, skupinu, proces (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  7
    Marxisticko-leninská filozofie, filozofie komunismu.Vladimír Ruml - 1978 - Praha: Horizont.
    Po výkladu základních rysů, podstaty a funkce marxisticko-leninské filozofie se zabývá marxisticko-leninskou filozofií jako metodou poznání společnosti, teorií revoluce, některými teoretickými a metodologickými otázkami zkoumánísocialistické společnosti, komunistickým humanismem aj.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  2
    Marxisticko-leninská filosofie v Československu mezi dve̋ma sve̋tovými válkami.Slavomil Strohs - 1962 - Praha,: Nakl. Československé akademie věd.
    Marxistická filozofie ve dvacátých a třicátých letech překonala tradiční českou nechuť k abstraktnímu myšlení. Ačkoliv úzce souvisí se založením KSČ, přece se do značné míry vyvíjela samostatně. Monografie se hlavně soustřeďuje na vztah teorie a praxe. Zpočátku charakterizuje světovou buržoazní filozofii, propadající stále více iracionalismu a nakonec fašizující. Poté sleduje leninskou etapu marxistické filozofie a shrnuje její přínos. Posléze probírá ustavováni marxisticko-leninské filozofie v ČSR, její buržoazní a reformistické protějšky, její vývoj a boj za jednotu teorie a praxe.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  16
    Dutch Book Argument in favor of Probabilism?Ondřej Kormaník - 2015 - Pro-Fil 16 (1):62.
    Cílem této práce je rozebrat možnosti argumentu holandské sázky ve prospěch probabilismu a stanovit jeho meze. Existuje mnoho podob argumentu, proto se nejprve budu věnovat popisu argumentu v jeho klasické podobě. Následně je podroben kritice ve třech oblastech: (1) problémy behaviorismu, (2) užitku peněz, (3) vztah koherence, jisté ztráty a racionality. Zásadní je dle mého především třetí oblast týkající se neschopnosti jednoduše propojit probabilistickou nekoherenci stupňů přesvědčení s jistou ztrátou a pragmatickou racionalitou. Věnuji se třem současným reinterpretacím argumentu ve prospěch (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark