Results for 'św. Tomasz'

977 found
Order:
  1. Zasady psychologii według św. Tomasza z Akwinu.Tomasz Pawlikowski - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
    Św. Tomasz nie napisał nigdy własnego traktatu, w którym wykładałby zasady uprawiania psychologii, podobnie jak nie napisał takiego traktatu odnośnie do innych nauk filozoficznych. Wyjątkiem pozostaje teologia. Pierwsza kwestia, I części Sumy Teologii i piąta oraz szósta kwestia Komentarza do Boecjańskiego dziełka O Trójcy Świętej stanowi bowiem takie traktaty metodologiczne, gdzie Akwinata wyłożył ewidentnie własne poglądy. W przypadku psychologii pozostawił jednak dwie lekcje otwierające Komentarz do Arystotelesowego Traktatu o duszy, w których choć dość literalnie omawia tekst Stagiryty, to formułuje (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Św. Tomasz z Akwinu, Summa Teologii - Traktat o Bogu.Zbigniew Nerczuk, Stefan Swieżawski, Mikołaj Olszewski & Gabriela Kurylewicz - 1995 - Principia 13:15-35.
    This is the translation of the Quaestio I "De sacra doctrina, qualis sit, et ad quae se extendat"" of Thomas Aquinas' "Summa Theologiae".
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Lekcja interpretacji – Św. Paweł.Tomasz Rosiński - 2009 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 1 (9).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  29
    Źródła filozofii Descartes'a w myśli św. Augustyna.Tomasz Śliwiński - 2011 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 24:45-72.
    In this article I analyze the similarities between St. Augustine's and Descartes' philosophy. In particular I consider their spiritual conceptions of mind, God, and cognition theory. The most important similarities between both thinkers concern the dualism of substances, cogito/dubito theory, and the conception of immortal human soul, like a thinking thing (res cogitans). Other similarities concern matter conceived as a theoretical construct of extension without thinking, cognition theory and mature knowledge, problems of falsehood and truth, theory of soul and senses (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Św. Tomasz z Akwinu, Traktat o Bogu.Zbigniew Nerczuk, G. Kurylewicz & M. Olszewski (eds.) - 1999 - Kraków, Polska: Wydawnictwo Znak.
    Jest to fragment traktatu "O Bogu" z "Summy Teologii" św. Tomasza z Akwinu - zawiera on Wstęp, Wprowadzenie i przekład ksiąg VII - X. ks. VII - "O nieskończoności Boga" ks. VIII - "O byciu Boga w rzeczach" ks. IX - "O niezmienności Boga" ks. X - "O wieczności Boga".
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  9
    Sw. Tomasz z Akwinu—„antropolog” w ujęciu Chestertona i w poglądach uczonych.Przemysław Mroczkowski - 1949 - Roczniki Filozoficzne 2:377-397.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Problem przyczynowania sprawczego w ujeciu mieczysŁawa gogacza w kontekscie drugiej drogi sw. Tomasza z Akwinu.Tomasz Stepien - 2006 - Studia Philosophiae Christianae 42 (2):95-108.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8. Lekcja interpretacji – Św. Paweł.Tomasz Kozak - 2009 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 1 (9).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9. Komentarze do „Summy teologicznej” św. Tomasza z Akwinu, I–II, kwestia 55.Tomasz de Vio - 2012 - Studia Philosophica Wratislaviensia.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10. Elementy stoickie i epikurejskie w teorii poznania św. Tomasza z Akwinu.Tomasz Pawlikowski - 2005 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 54 (2):85-102.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  32
    O wieczności świata [recenzja] Św. Tomasz z Akwinu, Dzieła Wybrane, 1984.Aleksander BOŻEK - 1986 - Zagadnienia Filozoficzne W Nauce 8.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. Myśl jako wewnętrzna wypowiedzź umysłu w koncepcj św. Augustyna.Tomasz Pawlikowski - 1998 - Idea Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych 10 (10).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  8
    Suarez a św. Tomasz z Akwinu — przegląd literatury filozoficznej.Marian Borzyszkowski - 1964 - Roczniki Filozoficzne 12 (1):113-119.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  13
    Filozofia religii Immanuela Kanta.Tomasz Kupś - 2008 - Toruń: Wydawn. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
    Jedyną, bezwzględnie dobrą rzeczą jest dobra wola. Jedyną rzeczą wartą zachodu, której od człowieka można oczekiwać, jest wysiłek podjęcia wszelkich starań, służących rozwinięciu predyspozycji do dobra, zawartych w ludzkiej naturze. Jedyną prawdziwą religią jest wiara moralna rozumiana jako „niezbędne zaufanie w Boską pomoc ze względu na wszel­kie dobro, które przy naszych najuczciwszych staraniach nie jest jednak w naszej mocy". Z pewnością jest wiele powodów, jakie usprawiedliwiają narzekania na jednostronność Kaniowskiej filozofii religii. Nie ulega jednak wątpliwości, że odrodzenie moralne człowieka nie (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  15.  12
    Teleologia encykliki "Veritatis Splendor" św. Jana Pawła II w świetle "Summy Teologii" św. Tomasza z Akwinu.Michał Mrozek - 2017 - Studia Philosophiae Christianae 51 (3):39.
    Celem artykułu jest przedstawienie nauczania Kościoła jako wykraczającego poza błędny i rozłączny podział etyki na deontologię i teleologię. Autor przypomina szerokie tło przemian kulturowych, które towarzyszyły kontrowersjom wokół encykliki bł. Pawła VI "Humanae vitae". Teologiczna kontestacja nauczania Magisterium była powodem napisania przez św. Jana Pawła II encykliki "Veritatis splendor". Papież rozwiewa doktrynalne wątpliwości zasiane przez proporcjonalistów, przedstawiając im niezwykle przemyślaną i tradycyjną koncepcję źródeł moralności. Wychodząc od priorytetu celowości ludzkiego działania Papież podkreślił wagę przedmiotu czynu. Dla moralnego dobra ludzkiego czynu (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  20
    Wilhelm Ockham i Tomasz Bradwardine o wolnej woli Boga i człowieka.Elżbieta Jung - 2017 - Roczniki Filozoficzne 65 (3):127-149.
    Artykuł przedstawia czternastowieczną dyskusję teologiczną dotyczącą problemu Bożej i ludzkiej wolnej woli. Jego głównymi bohaterami są Wilhelm Ockham i Tomasz Bradwardine. W swym opus magnum zatytułowanym O sprawie Boga przeciw Pelagianom... Bradwardine przywołuje dyskusję między św. Augustynem a Pelagiuszem dotyczącą wolnej woli, wolnego wyboru i predestynacji. Siebie uważa za augustynika, natomiast Ockhama oskarża o poglądy semipelagiańskie. W artykule przedstawiam opinie obydwu angielskich teologów, umieszczając je w kontekście Bradwardine’a krytyki semipelagianizmu.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  10
    Jakich przyjemności będzie doświadczał człowiek zbawiony? Stanowisko św. Tomasza z Akwinu.Magdalena Płotka - 2022 - Studia Philosophiae Christianae 58 (2):31-51.
    Niniejszy artykuł dotyczy przyjemności osób zbawionych, czyli przyjemności (zmysłowych i cielesnych), jakich zbawiony będzie doświadczał w stanie visio beatifica. Choć ze swej natury problem ten jest zagadnieniem teologicznym, wynikającym bezpośrednio z eschatologii chrześcijańskiej, to jednak w niniejszym artykule skupiono się na podstawowych problemach filozoficznych, jakie pojawiły się w badaniach Tomasza z Akwinu. Artykuł obejmuje trzy części. Pierwsza dotyczy ogólnej dyskusji Tomasza z Akwinu na temat przyjemności cielesnej w beatitudo. W szczególności zbadam argument Akwinaty, że przyjemność cielesna jest koniecznym elementem beatitudo (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  9
    Typy i funkcje refleksji w myśli tomistycznej.Joanna Sośnicka - 2019 - Studia Philosophiae Christianae 54 (4):71.
    W nowożytności refleksja została utożsamiona z przedmiotem poznania filozoficznego. Epistemologia przejęła znaczny zakres badań metafizyki, przez co racjonalizm oddalał się od realizmu, a realizm od konkretnie istniejącego bytu. Odmienne teorie poznania i przedmiotu suponowały wewnętrznie spójne, choć różniące się systemy filozoficzne. Pojęcie refleksji nabrało swoistego znaczenia w filozofii i po dziś dzień odgrywa istotną rolę w rozumieniu przedmiotu poznania i poznającego podmiotu. Św. Tomasz z Akwinu używa rzeczowników reflexio oraz reditio. Znaczenie łacińskiego słowa reditio – „ruch powrotny” podkreśla naturalny (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  14
    Próba przezwyciężenia relatywizmu – przypadek Alasdaira MacIntyre’a.Piotr Andryszczak - 2017 - Studia Philosophiae Christianae 51 (3):123.
    MacIntyre jest przekonany, że nie istnieje racjonalność jako taka, a jedynie „racjonalność-tej-lub-owej-tradycji”. Wyróżnia on trzy tradycje intelektualne i moralne, które we współczesnym świece zmagają się o zwycięstwo. Pierwszą z nich nazywa „encyklopedyczną”, ponieważ jej kanoniczym tekstem jest IX wydanie encyklopedii Britannica. Druga z nich, zwana jest „genealogią”, wywodzi się od F. Nietzschego i w niej podobną rolę pełni jego dzieło "Z genealogii moralności". Trzecią zaś jest „tradycja”, której kluczowym przedstawicielem jest św. Tomasz z Akwinu. Zdaniem MacIntyre’a z konfrontacji pomiędzy (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  25
    Barbarzyńca w ogrodzie: Wprowadzenie do dyskusji o Tropach i uniwersaliach.Paweł Rojek - 2022 - Roczniki Filozoficzne 70 (3):277-296.
    W swojej książce Tropy i uniwersalia: Badania ontologiczne zaproponowałem systematyczną i historyczną analizę problemu uniwersaliów. Odróżniłem trzy podstawowe pojęcia powszechników, rozumianych kolejno jako wspólne własności, wspólne aspekty i wspólne całości, a następnie zastosowałem je do szczegółowej analizy teorii Romana Ingardena, św. Tomasza z Akwinu i Georga Wilhelma Friedricha Hegla. W tym tekście przedstawiam założenia metodologiczne mojej pracy, przyjmowane przeze mnie rozumienie powszechników i główne rezultaty moich interpretacji. Następnie omawiam krótko dyskusje, jakie wywołała moja książka. Katarzyna Barska i Marek Piwowarczyk kwestionowali (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  24
    Imago Dei in St. Thomas Aquinas: a philosophical and anthropological analysis of man created in the Image of God.Wojciech Kilan - 2023 - Analiza I Egzystencja 62:65-82.
    Obraz jako pojęcie filozoficzne ma długą i złożoną historię, która ma swój początek już w starożytności. Uczeni chrześcijańscy włączyli je do swoich badań filozoficznych w postaci imago Dei. W niniejszej pracy autor dokonał analizy dzieł św. Tomasza z Akwinu w celu ustalenia, jakie konsekwencje antropologiczne wynikają z idei stworzenia człowieka na obraz Boży. W pierwszej kolejności ustalono, że człowiek jako istota stworzona na obraz Boga uczestniczy poprzez swój intelekt w naturze Bożej. Dodatkowo przedstawione zostały trzy etapy uczestnictwa człowieka w Bogu. (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  39
    The First Polish Translation of Kant’s The Contest of the Faculties in the Collections of Vilnius University Library.Kinga Kaśkiewicz & Tomasz Kupś - 2018 - Problemos 94:134.
    [full article, abstract in English; only abstract in Lithuanian] The collection of Vilnius University Library contains an incomplete, anonymous manuscript of a Polish translation of The Contest of the Faculties by Immanuel Kant. Numerous features of the manuscript confirm that it is a fragment of the lost translation by Józef Władysław Bychowiec, one of the most important popularisers of Immanuel Kant’s philosophy in Poland and Lithuania at the beginning of the 19th century. The manuscript is the earliest known work by (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23.  13
    On unstable and unoptimal prediction.Dariusz Kalociński & Tomasz Steifer - 2019 - Mathematical Logic Quarterly 65 (2):218-227.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Odpowiedź na recenzję „Z Przewodnikiem po metafizyce”.Sebastian Tomasz Kołodziejczyk - 2012 - Filozofia Nauki 20 (1).
    Presented paper is my reply to Prof. Andrzej Biłat’s review of the book Przewodnik po metafizyce (A Companion to Metaphysics) edited by myself and published by WAM Press. It contains answers to both general and particular remarks and comments risen by Prof. Biłat.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  27
    Atomic incompleteness or how to kill one bird with two stones.Marcus Kracht & Tomasz Kowalski - 2001 - Bulletin of the Section of Logic 30 (2):71-78.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  26. Miasto w reżimie konsumpcji.Małgorzata Dymnicka & Tomasz Rozwadowski - forthcoming - Estetyka I Krytyka 15 (15/16):27-40.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  26
    50 Years After Wittgenstein’s Vienna. On Wittgenstein, Toulmin and Philosophy. Tomasz Zarębski in Conversation With Allan Janik.Tomasz Zarębski & Allan Janik - forthcoming - Nordic Wittgenstein Review.
    In this interview, Tomasz Zarębski speaks with Allan Janik, co-author of _Wittgenstein’s Vienna_ (1973, with Stephen Toulmin), on the occasion of the 50 th anniversary of the publication of this pathbreaking book. The conversation concerns the circumstances, motivations and reasons for his undertaking the work on the book, as well as its reception and place in Wittgenstein scholarship. A large part of the discussion refers to his perspective of Wittgenstein, Toulmin’s philosophical writings, and Janik’s own vision of philosophy. The (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  28. Tomasz Mróz, Wincenty Lutosławski 1863-1954. Jestem obywatelem utopii.Tomasz Skrzyński - 2009 - Ruch Filozoficzny 66 (2).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  16
    Retrakcje w filozofii na podstawie bazy Retraction Watch w świetle wytycznych Komisji Etyki Publikacji.Tomasz Kubalica & Michał Łyszczarz - 2022 - Diametros 19 (74):2-18.
    Artykuł prezentuje wyniki analizy ilościowej i jakościowej zawiadomień o retrakcji w publikacjach z zakresu filozofii (o zasięgu globalnym) zawartych w Retraction Watch Database, z punktu widzenia zaleceń Komisji Etyki Publikacji. Pod względem ilościowym próba wynosi jedynie 0,48% rekordów w całej bazie, przez co trudno uznać ją za reprezentatywną dla dyscypliny, a tym bardziej niemożliwe jest uogólnienia wniosków na całą aktywność naukową. Statystyka wycofań publikacji może być jednak podstawą do studium przypadków. Treść zawiadomień jest często niekompletna lub niejednoznaczna. Normatywne uregulowania retrakcji (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  30. Slur Reclamation and the polysemy/homonymy distinction.Tomasz Zyglewicz - forthcoming - Australasian Journal of Philosophy.
    Reclamation of a slur involves the creation of a new, positively-valenced meaning that gradually replaces the old pejorative meaning. This means that at a critical stage, the slur is ambiguous. It has been claimed that this ambiguity is polysemy. However, it is far from clear whether the view can explain why the introduction of the new meaning forces the old one out of existence. I argue that this datapoint can be explained by invoking the mechanism of homonymic conflict, and, therefore, (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  31.  27
    Relating Logic and Relating Semantics. History, Philosophical Applications and Some of Technical Problems.Tomasz Jarmużek & Francesco Paoli - 2021 - Logic and Logical Philosophy 30 (4):563-577.
    Here, we discuss historical, philosophical and technical problems associated with relating logic and relating semantics. To do so, we proceed in three steps. First, Section 1 is devoted to providing an introduction to both relating logic and relating semantics. Second, we address the history of relating semantics and some of the main research directions and their philosophical applications. Third, we discuss some technical problems related to relating semantics, particularly whether the direct incorporation of the relation into the language of relating (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   6 citations  
  32.  29
    An association between adverse events, anxiety and body size of adolescents.Tomasz Hanć, Klaudia Janicka, Magdalena Durda & Joachim Cieślik - 2014 - Journal of Biosocial Science 46 (1):122-138.
    SummaryThe aim of the study was to assess the relationship between adverse life events, a tendency to respond with a high level of anxiety, and height and adiposity of adolescents. The sample included 575 persons aged 10–15 from the Wielkopolska region of Poland. The influence of adverse events during the 6 months before the examination and anxiety trait, as assessed with a STAIC questionnaire, on body height and BMI was analysed. Also sex, age, chronic diseases and socioeconomic status indicators were (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  11
    Św. Tomasz z Akwinu: dysputy problemowe o prawdzie = S. Thomae Aquinatis: Quaestiones disputatae de veritate.Tomasz Z. Akwinu - 1999 - Lublin: Red. Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Edited by Aleksander Białek & Andrzej Maryniarczyk.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  38
    Classically archetypal rules.Tomasz Połacik & Lloyd Humberstone - 2018 - Review of Symbolic Logic 11 (2):279-294.
    A one-premiss rule is said to be archetypal for a consequence relation when not only is the conclusion of any application of the rule a consequence of the premiss, but whenever one formula has another as a consequence, these formulas are respectively equivalent to a premiss and a conclusion of some application of the rule. We are concerned here with the consequence relation of classical propositional logic and with the task of extending the above notion of archetypality to rules with (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  35.  52
    Semisimplicity, EDPC and discriminator varieties of residuated lattices.Tomasz Kowalski - 2004 - Studia Logica 77 (2):255 - 265.
    We prove that all semisimple varieties of FL ew-algebras are discriminator varieties. A characterisation of discriminator and EDPC varieties of FL ew-algebras follows. It matches exactly a natural classification of logics over FL ew proposed by H. Ono.
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   12 citations  
  36. Reasons to Genome Edit and Metaphysical Essentialism about Human Identity.Tomasz Żuradzki & Vilius Dranseika - 2022 - American Journal of Bioethics 22 (9):34-36.
    In this commentary paper, we are taking one step further in questioning the central assumptions in the bioethical debates about reproductive technologies. We argue that the very distinction between “person affecting” and “identity affecting” interventions is based on a questionable form of material-origin essentialism. Questioning of this form of essentialist approach to human identity allows treating genome editing and genetic selection as more similar than they are taken to be in the standard approaches. It would also challenge the idea that (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  37. Non-locality and Possible Worlds: A Counterfactual Perspective on Quantum Entanglement.Tomasz F. Bigaj - 2006 - Ontos Verlag.
    This book uses the formal semantics of counterfactual conditionals to analyze the problem of non-locality in quantum mechanics. Counterfactual conditionals enter the analysis of quantum entangled systems in that they enable us to precisely formulate the locality condition that purports to exclude the existence of causal interactions between spatially separated parts of a system. They also make it possible to speak consistently about alternative measuring settings, and to explicate what is meant by quantum property attributions. The book develops the possible-world (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   6 citations  
  38.  56
    Normality: a Two-Faced Concept.Tomasz Wysocki - 2020 - Review of Philosophy and Psychology 11 (4):689-716.
    Consider how we evaluate how normal an object is. On the dual-nature hypothesis, a normality evaluation depends on the object’s goodness and frequency. On the single-nature hypothesis, the evaluation depends solely on either frequency or goodness. To assess these hypotheses, I ran four experiments. Study 1 shows that normality evaluations vary with both the goodness and the frequency assessment of the object. Study 2 shows that manipulating the goodness and the frequency dimension changes the normality evaluation. Yet, neither experiment rules (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   11 citations  
  39. (1 other version)How to (properly) strengthen Bell's theorem using counterfactuals.Tomasz Bigaj - 2010 - Studies in History and Philosophy of Science Part B: Studies in History and Philosophy of Modern Physics 41 (1):58-66.
    Bell’s theorem in its standard version demonstrates that the joint assumptions of the hidden-variable hypothesis and the principle of local causation lead to a conflict with quantum-mechanical predictions. In his latest counterfactual strengthening of Bell’s theorem, Stapp attempts to prove that the locality assumption itself contradicts the quantum-mechanical predictions in the Hardy case. His method relies on constructing a complex, non-truth functional formula which consists of statements about measurements and outcomes in some region R, and whose truth value depends on (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  40. Plugging holes in sophisticated substantivalism.Tomasz Bigaj - 2022 - In Antonio Vassallo (ed.), The Foundations of Spacetime Physics: Philosophical Perspectives. New York, NY: Routledge.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  64
    The indispensability argument – a new chance for empiricism in mathematics?Tomasz Bigaj - 2003 - Foundations of Science 8 (2):173-200.
    In recent years, the so-calledindispensability argument has been given a lotof attention by philosophers of mathematics.This argument for the existence of mathematicalobjects makes use of the fact, neglected inclassical schools of philosophy of mathematics,that mathematics is part of our best scientifictheories, and therefore should receive similarsupport to these theories. However, thisobservation raises the question about the exactnature of the alleged connection betweenexperience and mathematics (for example: is itpossible to falsify empirically anymathematical theorems?). In my paper I wouldlike to address this (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  17
    Refleksja nad relacją: literatura a religia w krytyce literackiej Geoffreya Hartmana.Tomasz Garbol - 2018 - Roczniki Filozoficzne 66 (1):51-65.
    Artykuł dotyczy ukształtowanej przez anglosaski romantyzm przemiany kulturowego obrazu doświadczenia religijnego — przemiany dostrzeżonej w literaturze przez amerykańskiego krytyka literackiego Geoffreya Hartmana. Najważniejsze aspekty tej przemiany to: zwycięstwo modelu poezji kreatywnej nad jej modelem mimetycznym, epitafijność oznaczająca uwrażliwienie na przemijalność świata, naturalizacja nadprzyrodzoności, a także rezygnacja z odpowiedzi na pytania ostateczne. Horyzont poszukiwań sensu tych przemian wyznaczany jest u Hartmana przez quasi-mesjanizm w ujęciu Adorna — przeświadczenie, że wyżej należy cenić różnorodność niepełnych i ułomnych odpowiedzi niż integralność prawd ostatecznych.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. An outline of the Anselmian theory of God.Tomasz Jarmużek, Maciej Nowicki & Andrzej Pietruszczak - 2006 - Poznan Studies in the Philosophy of the Sciences and the Humanities 91 (1):317-330.
    The article presents a formalization of Anselm's so-called Ontological Arguments from Proslogion . The main idea of our research is to stay to the original text as close as is possible. We show, against some common opinions, that (i) the logic necessary for the formalization must be neither a purely sentential modal calculus, nor just non-modal first-order logic, but a modal first-order theory; (ii) such logic cannot contain logical axiom ⌜ A → ⋄ A ⌝; (iii) none of Anselm's reasonings (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  1
    Two Problems of Ontology of States of Affairs: Negative States of Affairs and the Slingshot Argument.Tomasz Kąkol - 2024 - Revista Portuguesa de Filosofia 80 (4):1123-1132.
    In this article I briefly discuss two problems of ontology of states of affairs: the issue of negative states of affairs and the so-called slingshot argument. In particular, I consider several objections against negative states of affairs, including this one: if one accepts the existence of negative states of affairs, why not accept the existence of conjunctive states of affairs (or, alternatively, Shefferian ones, or even binegative ones), which results, it seems, in the acceptance of the existence of states of (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  63
    Retraction note for "pdl has interpolation".Tomasz Kowalski - 2004 - Journal of Symbolic Logic 69 (3):935-935.
  46. Modeling strategies in Stroop with a general architecture of executive control.Tomasz Smoleń & Adam Chuderski - 2010 - In S. Ohlsson & R. Catrambone (eds.), Proceedings of the 32nd Annual Conference of the Cognitive Science Society. Cognitive Science Society. pp. 931--936.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  49
    Semisimple Varieties of Modal Algebras.Tomasz Kowalski & Marcus Kracht - 2006 - Studia Logica 83 (1-3):351-363.
    In this paper we show that a variety of modal algebras of finite type is semisimple iff it is discriminator iff it is both weakly transitive and cyclic. This fact has been claimed already in [4] (based on joint work by the two authors) but the proof was fatally flawed.
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   8 citations  
  48.  67
    (1 other version)Remarks on discussive propositional calculus.Tomasz Furmanowski - 1975 - Studia Logica 34 (1):39 - 43.
  49.  33
    Pitts' Quantifiers Are Not Topological Quantification.Tomasz Połacik - 1998 - Notre Dame Journal of Formal Logic 39 (4):531-544.
    We show that Pitts' modeling of propositional quantification in intuitionistic logic (as the appropriate interpolants) does not coincide with the topological interpretation. This contrasts with the case of the monadic language and the interpretation over sufficiently regular topological spaces. We also point to the difference between the topological interpretation over sufficiently regular spaces and the interpretation of propositional quantifiers in Kripke models.
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   8 citations  
  50.  63
    Are field quanta real objects? Some remarks on the ontology of quantum field theory.Tomasz Bigaj - 2018 - Studies in History and Philosophy of Science Part B: Studies in History and Philosophy of Modern Physics 62:145-157.
1 — 50 / 977