Results for 'polityka społeczna'

348 found
Order:
  1. Polityka społeczna wobec starości i osób starszych w mieście Białystok w świetle dokumentów strategicznych.Andrzej Klimczuk - 2014 - In Katarzyna Sztop-Rutkowska (ed.), Seniorzy Partycypuj¸A. Fundacja Soclab. pp. 27--29.
    Polityka społeczna wobec starości i osób starszych w mieście Białystok w świetle dokumentów strategicznych Andrzej Klimczuk In Katarzyna Sztop-Rutkowska (ed.), Seniorzy Partycypuj¸A. Fundacja Soclab. pp. 27--29 (2014) .
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Współczesna polityka społeczna wobec niepełnosprawności i osób niepełnosprawnych.Andrzej Klimczuk - 2013 - Pogranicze. Studia Społeczne 22:185--200.
    Niepełnosprawność jest jedn¸a} z cech różnicuj¸a}cych jednostki i grupy we współczesnych społeczeństwach. Osoby o ograniczonej sprawności fizycznej, poznawczej i psychicznej s¸a} szczególnie narażone na dyskryminacjȩ oraz wykluczenie społeczne, gospodarcze i polityczne. Co istotne kwestia socjalna osób niepełnosprawnych na pocz¸a}tku XXI wieku zmienia siȩ wchodz¸ac w relacjȩ z procesem starzenia siȩ ludności. Artykuł ma na celu przybliżenie wybranych teoretycznych koncepcji działań na rzecz poprawy wizerunku niepełnosprawności i ograniczania barier doświadczanych przez osoby niepełnosprawne w dostȩpie do różnego rodzaju zasobów, przestrzeni i szans. (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  3. Umowa społeczna J. J. Rousseau – polityka i racjonalność.Marek Blaszke - 1987 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 32.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. Przedsiȩbiorczość społeczna i innowacje społeczne w polityce publicznej wobec starzenia siȩ ludności.Andrzej Klimczuk - 2022 - In Magdalena Kacperska, Krzysztof Hajder & Maciej Górny (eds.), Polityka społeczna w XXI wieku. Spójność w trójwymiarze. Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. pp. 131–143.
    Podstawowym założeniem artykułu jest uznanie, że złożoność wyzwań związanych ze starzeniem się populacji wymusza rozwój powiązań kooperacyjnych między podmiotami polityki publicznej reprezentującymi różne sektory. Innymi słowy: niezbędna jest bardziej intensywna i lepiej skoordynowana współpraca między organizacjami sektora publicznego, komercyjnego, pozarządowego, nieformalnego oraz sektora obejmującego podmioty gospodarki społecznej (np. spółdzielnie). Zasadnicze znaczenie ma w tym kontekście wdrażanie założeń teorii współzarządzania (governance), koprodukcji oraz mieszanej gospodarki dobrobytu (inaczej: wielosektorowej polityki społecznej). W konsekwencji artykuł wskazuje na wybrane wątki dyskursu dotyczącego relacji procesu starzenia (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Starzenie się populacji. Aktywizacja, koprodukcja i integracja społeczna osób starszych.Grzegorz Gawron, Andrzej Klimczuk & Zofia Szweda-Lewandowska - 2021 - Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
    Opracowanie ma charakter poglądowo-teoretyczny, powstało bowiem na podstawie przeglądu dostępnej literatury przedmiotu. Publikacja skierowana jest zarówno do naukowców jak i studentów zajmujących się tematyką starzenia się ludności, starości i osób starszych oraz do coraz szerszego grona zainteresowanych tymi zagadnieniami praktyków, w tym polityków i decydentów oraz reprezentantów usług publicznych, przedstawicieli mediów i organizacji pozarządowych. ** The study is illustrative and theoretical in nature, as it was based on a review of the available literature on the subject. The publication is addressed (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  6.  25
    Katolicyzm a liberalizm. Szkic z filozofii społecznej.Dorota Sepczyńska - 2008 - Zakład Wydawniczy Nomos.
    In the individual, social, and political dimensions, the shaping of the liberal tradition has met up with and will continue to meet up with the presence of the Roman Catholic Church with its own philosophy. Yet has this always led to sharp conflict between Catholicism and liberalism? Has the social thinking of the Church evolved in its assessment of the liberal tradition and vice versa? Have there been points in common in the two systems of thinking? In contrast, where have (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Co to jest sprawiedliwość i w jak sposób ją urzeczywistnić? Perspektywa współczesnej filozofii polityki.Dorota Sepczyńska - 2009 - In Mieczysław Jagłowski (ed.), Z filozofii współczesnej. Rekonstrukcje–interpretacje– polemiki. Instytut Filozofii Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie. pp. 171-212.
    Sprawiedliwość należy do najważniejszych i zawsze aktualnych problemów życia społeczno-politycznego. Dotyczy każdego z nas. Nikomu bowiem nie jest obojętne, jak jest traktowany przez prawo i władzę, jak są dzielone korzyści wynikające ze społecznej współpracy. Sprawiedliwość mobilizuje nas do społecznego zaangażowania i solidarności, ze względu na nią wciągamy się w obywatelskie nieposłuszeństwo czy decydujemy się na emigrację. Odwołania do niej pojawiają się zarówno w okrzykach burzycieli, jak i obrońców starego porządku. Nie jesteśmy jednak pierwszymi, którzy stawiają pytania o sprawiedliwość. Mają one (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8. Rozmowa z Doktorem Andrzejem Klimczukiem.Andrzej Klimczuk - 2024 - In Mirosław Grewiński & Arkadiusz Karwacki (eds.), Portrety w polityce społecznej. Tom 4. Warszawa: Elipsa; Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej. pp. 151–171.
    Zapis rozmowy z dr. Andrzejem Klimczukiem, adiunktem w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; ekspertem z zakresu gerontologii, ekonomii pracy, zarządzania publicznego i polityki społecznej.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9. Solidarność pokoleń w perspektywie strategicznej państwa.Andrzej Klimczuk - 2013 - In Adam Kubów & Joanna Szczepaniak-Sienniak (eds.), Polityka Rodzinna a Polityka Rynku Pracy W Kontekście Zmian Demograficznych. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego We Wrocławiu. pp. 190--205.
    Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji solidarności pokoleń w kontekście wyzwań procesu starzenia się ludności na początku XXI wieku. Utrzymanie pozbawionych konfliktów relacji pokoleniowych jest kwestią wymagającą wspólnych interwencji podmiotów publicznych, komercyjnych i pozarządowych. Dlatego też w opracowaniu, po omówieniu znaczeń pojęcia pokolenie i typów relacji międzypokoleniowych, zostaną wskazane modele polityki relacji międzypokoleniowych. Opis uwzględnia działania na poziomie międzynarodowym, krajowym oraz regionalnym i lokalnym. W dalszej części analizie poddane zostaną główne założenia działań na rzecz solidarności pokoleniowej z wybranych dokumentów projektu cywilizacyjnego (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  10. O relacjach logos-praxis na marginesie definicji liberalizmu.Dorota Sepczyńska - 2010 - In Mieczysław Jagłowski (ed.), Logos i praxis. O skuteczności myślenia. Instytut Filozofii Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 191-210.
    Istnieją przynajmniej dwa powody zajęcia się liberalizmem w pracy poświęconej zależnościom pomiędzy myślą a rzeczywistością. Centralnym problemem filozofii polityki jest najlepszy ustrój, który stanowi owoc spotkania ludzkiego umysłu z życiem społeczno-politycznym. To po pierwsze. Po drugie, liberalne ujecie związków teoria – praktyka stanowi jeden z wyznaczników doktryny liberalnej w ogóle. Liberalizm był i jest filozofią, która wywiera potężny wpływ na charakter nowoczesnych społeczeństw i nowożytnej myśli społecznej. Liczne hasła, które stanowiły kiedyś o jego odrębności, weszły na stałe do abecadła zachodniej (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  13
    O osobliwości filozofii polityki.Dorota Sepczyńska - 2011 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 56: 275-301.
    Artykuł stanowi próbę syntetycznego spojrzenia na filozofię polityki. Autorka porządkując sposoby rozumienia i opisywania tej dyscypliny dąży do umieszczenia filozofii polityki w całości myślenia filozoficznego (filozofia polityki jako metafizyka polityki, etyka polityczna czy refleksja metafizyczno-normatywna, filozofia polityki a filozofia społeczna), określenia jej przedmiotu (filozofia polityki sensu largo i sensu stricto) i problematyki (holizm – indywidualizm, elitaryzm – egalitaryzm, pesymizm – optymizm, racjonalizm – antyracjonalizm, monizm – pluralizm). Omawia także historyczny rozwój filozofii polityki (różnice między klasyczną, nowożytną a współczesną filozofią (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  39
    Władimir Władimirowicz Kokluchin. Istorija obščestvennych dviženij i političeskich partij [Historia ruchów społecznych i partii politycznych].Wojciech Słomski - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 9 (1):299-301.
    Książka wybitnego znawcy problematyki filozofii, socjologii i politologii profesora i akademika Włodzimierza Kokluchina zwraca uwagę przede wszystkim czymś, co określić można mianem „pozaczasowości", a co polega na tym, że mimo swego uwikłania w konkretną rzeczywistość początku XXI wieku ogarnia ona prawidłowości rządzące polityką w procesie jej przemian w czasie. Odniesienia do konkretnych sytuacji maja tu na ogół charakter egzemplifikacji i służy głównie ukonkretnieniu rozważań dotyczących problemów poza tą konkretność wykraczających. Owa „pozaczasowość" odnosi się zresztą w równym stopniu do przeszłości, jak (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. Modele wielosektorowej polityki społecznej wobec ludzi starych i starości w kontekście zmiany technologicznej.Andrzej Klimczuk - 2015 - Zarz¸Adzanie Publiczne 2:41--53.
    Starzenie siȩ społeczeństw stanowi wyzwanie, które wymaga opracowywania i wdrażania horyzontalnej polityki społecznej. Polityka ta powinna uwzglȩdniać zróżnicowanie osób starszych oraz odmienność działań skierowanych do osób starszych i na wizerunek starości. Złożoność negatywnych konsekwencji starzenia siȩ sprawia, iż kluczowe jest zwiȩkszenie współpracy podmiotów publicznych, komercyjnych, pozarz¸adowych i nieformalnych na wszystkich poziomach organizacji polityki społecznej. Opracowanie ma na celu przybliżenie modeli wielosektorowej polityki społecznej oraz podkreślenie możliwości integracji usług społecznych. Artykuł wskazuje na szanse i zagrożenia dla integracji usług ze szczególnym (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  14.  5
    Genetyka, prywatyzacja ryzyka.I. Polityka Kozła Ofiarnego - 2012 - Diametros 32:1-18.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15. Polityka namierzania i zabijania: aspekty etyczne i prawne.Tomasz Żuradzki - 2014 - In Polityka namierzania i zabijania: aspekty etyczne i prawne. Warszawa: Akademia Obrony Narodowej. pp. 509-522.
    Celem artykułu jest analiza prawnych i etycznych sposobów uzasadnienia dopuszczalności stosowania polityki namierzania i zabijania. Pojawiły się próby usprawiedliwienia tego typu działań poprzez odwołanie do egzekwowania prawa, reguł rządzących konfliktami zbrojnymi, sprawiedliwej odpłaty, prawa do obrony własnej. W artykule dokonuję analizy tych sposobów usprawiedliwiania polityki namierzania i zabijania, a następnie rozważam, które z nich faktycznie mogą uzasadniać tego typu politykę. Rozważania prowadzę w świetle głównej hipotezy projektu badawczego, który obecnie prowadzę, zakładającej, że normy regulujące dopuszczalność i sposoby toczenia konfliktów zbrojnych (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16. Czy spoleczna odpowiedzialność biznesu jest nową wersją umowy społecznej?Janina Filek - 2009 - Prakseologia 149 (149):21-38.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  10
    Ekonomia społeczna jako nowe wyzwanie.Janina Filek - 2009 - Annales. Ethics in Economic Life 12 (1):179-188.
    The article discusses the concept of social economy. In the first part, some essential historical sources of the subject matter are described. The second part deals with the concept of social economy, taking into special consideration its definitional problems, founding values and characteristic principles as well as dilemmas and difficulties connected with its implementation.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  18.  11
    Polityka i geometria: fenomenologia Edmunda Husserla a problem demokracji.Andrzej Gniazdowski - 2007 - Warszawa: Wydawn. Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  19. Ekologia społeczna Floriana Znanieckiego.Jacek Leoński - 2006 - Diametros 9:148-152.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  11
    Działalność społeczna ks. Antoniego Kwiatkowskiego.Piotr Mazurek - 1975 - Roczniki Filozoficzne 23 (2):93-108.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Polityka wschodnia kościoła katolickiego w państwie polskim w latach 1918-1939 (II).Wiesław Mysłek - 1968 - Człowiek I Światopogląd 4 (4):118-143.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  16
    Etyka społeczna (Jenny Teichman, Etyka społeczna. Podręcznik dla studentów).Florian Nowicki - 2003 - Etyka 36:252-261.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23.  12
    Społeczna odpowiedzialność jako metoda doskonalenia działalności małych i średnich przedsiębiorstw.Piotr Rogala - 2009 - Annales. Ethics in Economic Life 12 (1):129-134.
    The rule of Continuous Improvement is one of the pillars of the concept of Total Quality Management. It states that one should continuously seek the sources of arising problems and eliminate or minimize them. The article presents a method of implementing the concept of Corporate Social Responsibility based on the above rule and afterwards it identifies the most important advantages of using the rule. The article also stresses its usefulness in the area of Small and Medium-sized Companies.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  24.  19
    Myśl społeczna jezuitów Prowincji Galicyjskiej w latach 1884–1918 na łamach „Przeglądu Powszechnego”.Stanisław Pyszka - 2017 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 23 (1):75-127.
    “Przeglad Powszechny” first appeared in 1884, when the Jesuits in Krakow agreed to take over “Przeglad Lwowski” from Fr. Edward Podolski, who had been its editor. At the turn of the 19th and 20th centuries, the editors-in-chief of the “Przeglad” were Marian Ignacy Morawski SJ, Jan Pawelski SJ, Jan Urban SJ and Jan Rostworowski SJ. Thanks to their efforts and extensive prior editorial experience, “Przeglad” stood for a high level of quality, and was one of the most highly valued social (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25. Harmonia Spoleczna.W. Julian Korab-Karpowicz - 2017 - Warsaw: PIW.
    Harmonia Spoleczna -- Social Harmony. In this book, I set out to prove that once we correctly identify human nature and organize our world according to the principle of cooperation, we can arrive at a world of social harmony. The current disharmony in the world, which can be observed especially in the field of politics and economics, is largely related to the erroneous modern Western philosophical assertions identifying the human being with an individual moved by desires and the will to (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  6
    Polityka odrodzonej Polski w Europie Międzymorza.Marek Kornat - 2024 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 30 (3):347-366.
    Artykuł traktuje o polskich koncepcjach polityki regionalnej w międzywojennej Europie miedzy Niemcami a bolszewicką Rosją/ZSRR. Zakładały one zbudowanie systemu sojuszów regionalnych. Najpierw rolę tę odgrywać miały wyzwolone państwa Ukraina, Litwa i Białoruś (1919—1921), następnie dyplomacja polska osiągnęła sojusz z Rumunii, ale studiowała też możliwość porozumienia z Węgrami i starała się o stworzenie tzw. Bloku Bałtyckiego (z Łotwą, Estonią i Finlandią). W końcu powstał projekt „Międzymorza”. Wszystkie trzy koncepcje zawiodły.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Genetyka, prywatyzacja ryzyka i polityka kozła ofiarnego.Jan Domaradzki - 2012 - Diametros 32:1-18.
    Koncepcja ryzyka należy do podstawowych kategorii współczesnej medycyny. Wskazując na trzy typy ryzyka: środowiskowe, związane ze stylem życia i genetyczne, medycyna podkreśla zarazem osobistą odpowiedzialność za zdrowie i zarządzanie ryzykiem. Efektem jest redukcja złożonych problemów społecznych do perspektywy jednostkowej. Taka polityka kozła ofiarnego jest wzmacniana przez genetykę, która kreuje swoistą „optykę molekularną”. Akcentuje ona genetyczne predyspozycje chorób organicznych, zaburzeń psychicznych i zachowań ludzkich, przerzucając odpowiedzialność za zdrowie z państwa na jednostki. Twierdzi bowiem, że zdrowie czy choroba zależą zarówno od (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. Dyskusja redakcyjna. Polityka senioralna w Polsce.Andrzej Klimczuk - 2018 - Studia Z Polityki Publicznej 4:97--143.
    Poniższa dyskusja odbyła siȩ we wrześniu 2018 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Skupiła zarówno badaczy problematyki polityki senioralnej, ekspertów, analityków. Dyskusjȩ moderował i zaplanował Andrzej Klimczuk, zwi¸a}zany z SGH, natomiast zaproszenie do dyskusji przyjȩli: Barbara Szatur-Jaworska, polityk społeczny i gerontolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Kubicki, ekonomista, SGH, Marek Niezabitowski, socjolog z Politechniki Śl¸a}skiej, Ryszard Majer, polityk społeczny, Agnieszka Cieśla, architektka i urbanistka, Politechnika Warszawska, Marzena Rudnicka, fundatorka oraz prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Paneliści podczas dyskusji analizowali nastȩpuj¸a}ce zagadnienia: I. (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  29.  18
    Zła polityka albo kłopot z diabłem. Rozważania wokół demonologii politycznej Leszka Kołakowskiego.Leszek Augustyn - 2022 - Principia 69:77-105.
    Wychodząc od metaforycznego (figuralnego) ujęcia problemu zła, w oparciu o wybrane przemyślenia Leszka Kołakowskiego, rozważania składające się na artykuł zmierzają do namysłu nad „złem w polityce” w sensie niedomagań i nadużyć wolności: pokus władzy autokratycznej i totalitarnej. Dotyczą antropologicznego i politycznego przekraczania granic wolności kosztem (aż do zniesienia) wolności innych. Evil Politics or Trouble with the Devil. Reflections on the Political Demonology of Leszek Kołakowski Proceeding from a metaphorical (figurative) account of the problem of evil, and based on Leszek Kołakowski’s (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  12
    Myśl społeczna Hugo Cháveza.Krzysztof Barcik - 2015 - Annales Umcs. Sectio I 39 (2):71-80.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Społeczna funkcja filozofii.T. Gadacz - 2009 - Etyka 42.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. Społeczna genealogia ideologii syjonizmu.Ignacy Krasicki - 1968 - Człowiek I Światopogląd 5 (5):68-90.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  14
    Polityka – etyka – Kościół. Wzajemność relacji w świetle tekstów Josepha Ratzingera – Benedykta XVI.S. D. B. ks Piotr Przesmycki - 2012 - Annales. Ethics in Economic Life 15:297-311.
    This article consisting of four points, shows the subject of multiple relationships between the realities of politics, ethics and the Catholic Church. The issue was presented on the basis of the writings and speeches of Joseph Ratzinger, the current Pope Benedict XVI. Article begins with a presentation of the relationship between politics and ethics as seen in historical perspective. The second section presents the so-called „political ethics” of the first Christian communities in the light of the indications contained in some (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  10
    Heidegger - polityka filozofii. Francuski kontekst sporów wokół \"okresu nazistowskiego\".Zdzisław Kunicki - 2007 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 13:179-192.
    Biografia Martina Heideggera zawiera niejasne karty związane z jego przystąpieniem do partii nazistowskiej oraz sprawowaniem urzędu rektorskiego z nazistowskiej nominacji. „Okres nazistowski” wzbudził dyskusje na temat związków łączących ten polityczny gest z myślą filozoficzną. Szczególnie zaawansowane badania pojawiły się w filozofii francuskiej i przyjęły postać polityki wobec filozofii Heideggera. Jej rozwój podzielono na trzy etapy: wyciszenie, nagłośnienie oraz wzmocnienie. Stanowisko apologetyczne broniło niemieckiego filozofa oraz jego dzieło przed oskarżeniem o uleganie wpływem ideologii nazistowskiej. Stanowisko oskarżycielskie akcentowało zbliżenie osoby i dzieła (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35.  9
    Polityka i filozofia.Józef Lipiec - 1978 - Kraków: Wydaw. Literackie.
  36. Ekonomia społeczna jako przesłanka poprawnej integracji europejskiej.L. Michnowski - 2003 - Episteme 30.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Polityka i wartości.Krzysztof Michalski - 2008 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 3 (3):159-166.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38. Społeczna i polityczna mysi sofistów — Protagoras, Prodikos, Hippiasz i Antyfont.Cyprian Mielczarski - 2006 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 50.
    By emphasising the role of the social factor in the human life, the sophists created the foundations of European sociopolitical thought which arose from the spirit of criticism, pervading the Athenian democratic culture in the second half of the 5th century B.C. They gave rise to the first anthropological breakthrough in the history of our civilisation by treating philosophy, education and upbringing as preparation for life in a free civil society. They also had their share in depriving the laws of (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39. Polityka a metafizyka w myśli Hannah Arendt.Maciej Potępa - 1995 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 16 (4):87-105.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40. Polityka władzy i wolności w myśli Carla Schmitta i Hannah Arendt.Rafał Wonicki - 2008 - Kronos - metafizyka, kultura, religia 3 (3):170-180.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41. Polityka, obywatelstwo i nauka w rozważaniach polskich filozofek: Marii Ossowskiej.Barbara Wrona - 2011 - Hybris. Internetowy Magazyn Filozoficzny 13.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  6
    Filozofia spoleczna.Edward Abramowski - 1965 - Warszawa,: Państwowe Wydawn. Nankowe.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43.  9
    Polityka – myślenie – religia.Stanisław Gałkowski - 2020 - Civitas. Studia Z Filozofii Polityki 10:256-261.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44. Filozofia społeczna Jana Wacława Machajskiego.Leszek Gawor - 2009 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 54.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  13
    Społeczna funkcja twórczości etycznej prof. Ossowskiej.Henryk Jankowski - 1966 - Etyka 1:137-143.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. Czy polityka innowacyjna ma wpływ na innowacje?,„.A. H. Jasiński - 2004 - Zagadnienia Naukoznawstwa 1.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  8
    Myśl społeczna Róży Luksemburg: próba rekonstrukcji historiozofii.Grzegorz Kotlarski - 1987 - Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytet Im. Adama Mickiewicza W Pozn.
  48.  4
    Filozofia społeczna w "Przeglądzie Powszechnym" w latach 1884-1939.Stanisław Krajski - 2003 - Warszawa: Wydawn. Św. Tomasza z Akwinu.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  8
    Polityka oświatowa III RP jako czynnik erozji kapitału społecznego.Bogusław Śliwerski - 2010 - Annales. Ethics in Economic Life 13 (2):35-45.
    The essential for building the society – the category of social capital, becomes a base for educational politics in Poland in new structural conditions after 1989. Author reminding ideological and axiological assumption our oppositional environments from period of socialism, which within the confines of social movement „Solidarity’80” designed educational solutions, that should be introduced in free country. First of all, there was an idea of decentralization the school system and bringing autonomy of school. The most important was the possibility of (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. Praktyka społeczna a struktura myśli filozoficznej /na marginesie książki A. Ochockiego \"Dialektyka i historia\".Włodzimierz Lorenc - 1986 - Colloquia Communia 25 (2-3):303-312.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 348