Results for 'metateorie v sociologii'

971 found
Order:
  1. K niektorým aspektom prekonávania.Štrukturalistických Vplyvov V. Sociológii - 1977 - Filozofia 32:40.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  25
    Proti velkým teoriím: (varovný) příběh dvou disciplín.Petr Jedlička - 2020 - Teorie Vědy / Theory of Science 42 (2):175-199.
    In this paper, I combine an exposition of the historical development of sociology and the philosophy of science from the era of grand theories onwards, with an explication as to why the grand theories have failed. First, I trace some parallels in the history of each of the disciplines. After presenting their chronological development, I scrutinize the metatheoretical findings about the disciplines and examine the main ontological and epistemic reasons why attempts at these general theories or frameworks have not succeeded. (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Sociologie vědy a sociologická metateorie.Miloslav Petrusek - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (3):287-311.
    Studie je věnována roz- manitým sociologizujícím, a později přímo i sociologickým způsobům, kterými v minulosti byla a dodnes je věda uchopována. Do sociologie se věda jako výzkumný předmět dostává spolu s osvícenskou ideou pokroku, na kterou v první polovině 19. století navazuje Auguste Comte. Teprve sociologie 20. století se však zbavila „historicismu", kterým byla sociologie nejen Comtova, ale samozřejmě i Marxova určována. Od 30. let minulého století se pak věda stává zvláštním sociologickým tématem, které bude s postupujícím časem nabývat na (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. O dialektice ve vědě a sociologii.Miloslav Petrusek - 2011 - Teorie Vědy / Theory of Science 33 (3):387-414.
    Po pádu totalitárních systémů, jež spočívaly na marxistické ideologii, se sociální věda začala k dialektice chovat rezervovaně, případně ji zcela vyloučila z legitimního instrumentária vědy. Studie se na pozadí vývoje a proměn dialektiky v různých sociologických koncepcích snaží odpovědět tři otázky: a) nakolik je „dialektická sociologie“ možná, b) zda nejde o redundantní termín, c) ukázat elementární principy, jimiž se „dialektické zkoumání“ sociální reality může či má řídit. V závěru ukazuje rozdílnost principů tzv. lazarsfeldovského a radikálně kritického paradigmatu v empirickém výzkumu.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  25
    Disertační práce žen na univerzitě v Brně do roku 1939.Zdeňka Jastrzembská - 2019 - Pro-Fil 20 (1):71.
    Text nabízí přehled disertačních prací, které předložily ženy na filozofické a přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity od jejího založení do roku 1939. Podrobněji se věnuje těm disertačním pracím, které tematicky spadaly do tzv. filozofických věd. V dobovém chápání se jednalo o filozofii, psychologii, pedagogiku a sociologii. Hlavním cílem je představit odborný zájem žen v daném místě a časovém období.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  7
    Diskutujeme o morálce dneška.Libuše Beranová & Libuše Šilhánová (eds.) - 1965 - [Praha]: Nakl. politické literatury.
    V příspěvcích, které jsou zpracovány formou otázek a odpovědí, zaujali autoři často rozdílná, ba protichůdná stanoviska. Nezabývají se etikou pouze jako vědní disciplínou. Pomáhají pochopit morální jevy a procesy dneška nejen jako takové, ale i ve společenských vztazích. Souvisejí proto s politikou, ekonomikou, sociologií, psychologií a pedagogikou. Hovoří však i k otázkám všedního života.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  4
    Zakladní otázky filosofie logického pozitivismu.Vladimír Ruml - 1962 - Praha,: Nakl. Československé akademie věd.
    Kritický výklad, v němž autor důsledně aplikuje marxistickou metodu. Úvodem sleduje vývoj buržoazní filosofie v období imperialismu. Zejména osvětluje zdroje logického pozitivismu, machismus a novokantovství, konvencionalismus, novodobý empirismus a logickou analýzu. Poté všestranně zkoumá gnoseologii logického pozitivismu Vídeňského kruhu, tj. předmět a metodu filosofie, teorii abstrakce i problém pravdy. V poslední části vyšetřuje poměr logického pozitivismu k určení předmětu matematiky, k některým otázkám fyziky a, ač skrovnější měrou, i k některým problémům společnosti, hlavně k sociologii a revizionismu.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8. Weber a Schütz o lidském jednání.Petr Špecián - 2011 - E-Logos 18 (1):1-18.
    Práce se zabývá metodologickou stránkou teorie lidského jednání, která vznikla v rámci Weberovy rozumějící sociologie a byla dále transformována ve fenomenologické sociologii Alfreda Schütze. Analýza se zaměřuje především na to, jakým způsobem se oba myslitelé pokusili vyřešit problém interpretace lidského jednání ze strany (vědeckého) pozorovatele a samotného aktéra. Ukazuje se, že Weber stojí i přes snahu zůstat v kontaktu s psychologickou realitou jednání vždy již na pozici vědeckého pozorovatele. Schütz usiluje o důkladnější založení weberiánského postoje a ukazuje, jakým způsobem (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  25
    Schützova koncepce sociální intersubjektivity.Martin Ďurďovič - 2018 - Pro-Fil 19 (2):12.
    Ve svém přístupu k intersubjektivitě Schütz odhlíží od radikálně filozofické analýzy toho, jak je druhý (alter ego) konstituován v mém vědomí. Namísto toho bere existenci druhých a jejich subjektivit za zaručenou a zkoumá intersubjektivní vztahy rozumění a jednání mezi jedinci. Přiblížení fenomenologické teorie žitého světa k sociologii Schützovi umožňuje studovat sociální interakci a řád. Článek věnuje pozornost Schützově pohledu na subjektivitu, smysl a struktury relevance. Rozlišuje mezi spoluprožívanou a typizovanou intersubjektivitou, přičemž typizovaná je prezentována jako originální příspěvek k interpretativní (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  37
    Solomonové koncepce vektorů, její kontext a význam.Petr Jedlička - 2021 - Pro-Fil 22 (2):14.
    Ve stati představíme teorii vektorů rozhodování Miriam Solomonové, která vytváří komplexní rámec pro uchopení nejrůznějších zkreslení, stereotypů, efektů a heuristik doprovázejících činnost vědců. V úvodu se nicméně vrátíme k nauce o idolech Francise Bacona, která je jedním z jejích předobrazů, přestože je dělí bezmála čtyři staletí. Následně zevrubně popíšeme koncepci Solomonové, především typologii vektorů a její aplikace a omezení, které budou dokumentovány na konkrétních příkladech z historie vědy. Rovněž budeme diskutovat o jejím významu pro filozofii i sociologii vědy, například (...)
    No categories
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11. Pokrok společenskovědní teorie náboženství: mezi Durkheimem a Geertzem.Nikola Balaš - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (4):495-514.
    Slavná kniha Elementární formy náboženského života francouzského sociologa Émile Durkheima je jedním z nejdůležitějších příspěvků k sociologii náboženství. Po řadu let byla vychvalována a citována, stejně jako kritizována a zavrhována. Kniha se stala chartou celé řady sociálně vědních badatelů, zejména těch, kteří se zaměřovali na studium společnosti a náboženství. V roce 1966 však vyšel článek amerického antropologa Clifforda Geertze nazvaný „Nábo- ženství jako kulturní systém", v němž autor tvrdil, že Durkheimova teorie náboženství, stejně jako teorie náboženství Sigmunda Freuda, Bronislawa (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. Sociologie jako cesta ke štěstí: česká verze.Zdeněk R. Nešpor - 2013 - Teorie Vědy / Theory of Science 35 (4):481-497.
    Zájem současné sociologie a dalších společenských věd o výzkumy spokojenosti a štěstí zatemňuje skutečnost, že původně právě sociologie chtěla „štěstí" poskytovat a nahrazovat tak náboženské přístupy ke světu. Tento implicitně nábo- ženský charakter je patrný i v rané české sociologii v dílech prvních propagátorů sociologie, jako byl především Emanuel Makovička, a později u některých následovníků a epigonů T. G. Masaryka, v meziválečném období zejména u Ladislava Kunteho, R. I. Malého, Alexandra Sommera-Batěka, Jindřicha Fleischnera a Jana Duška. Z hlediska vývoje (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  6
    Prchavý subjekt.Tomas Jacko - 2012 - Filosofie Dnes 4 (2):31-44.
    Od poloviny dvacátého století se nejrůznější společenskovědní disciplíny obzvláště důkladně zabývají otázkou subjektu, jeho povahy a vymezitelnosti. Koncept subjektu se ukazuje jako obtížně uchopitelný a celkově problematický. Na pozadí krátkých rozborů textů zvolených ze škály oborů od historie filozofie přes psychoanalýzu a sociologii až po teorii jazyka a filozofii vědy se v našem pojednání snažíme konstruovat mozaiku několika víceméně aktuálních pohledů na subjekt, na jejímž základě pak poukazujeme na vnitřní rozporuplnost samotného procesu, jímž je subjekt konstituován.Since the middle of (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  9
    Early Ionian Historians.K. V. Fritz & Lionel Pearson - 1942 - American Journal of Philology 63 (1):113.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   4 citations  
  15.  23
    Section Introduction.V. K. Belozerov, B. N. Kashnikov, A. D. Kumankov, Kh E. Marinosyan & A. V. Soloviev - 2020 - Russian Journal of Philosophical Sciences 63 (1):7-12.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  10
    Philosophical today. Part I. Splendida vitia.V. V. Ilyin - 2020 - Liberal Arts in Russia 9 (2):81.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. Sharpening up «the science of art».V. S. Ramachandran - 2001 - Journal of Consciousness Studies 8 (1):9-29.
    An interview with Anthony Freeman, in which one of the original authors of ‘The Science of Art’ [JCS, 6, No. 6/7, 1999] responds to to ongoing commentary.
     
    Export citation  
     
    Bookmark   14 citations  
  18.  18
    Арсен річинський - етнолог релігії.V. Panasyuk - 2006 - Ukrainian Religious Studies 41:45-50.
    Recently, the scientific and journalistic heritage of A.Richynsky as an ideologist and organizer of the Ukrainian church-national movement in Volyn in the 20-30s of the XX century has attracted considerable attention of researchers. From this perspective, the most outstanding work of A.Richinsky's "Features of Ukrainian Religious Consciousness" is analyzed by scholars, though we admit that the theological and philosophical component in A.Richinsky's religious heritage remains almost unexplored. The article will trace the formation of A. Richinsky's teaching on the relationship between (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  11
    Vestniki kosmicheskoĭ ėvoli︠u︡t︠s︡ii: v dvukh tomakh.L. V. Shaposhnikova - 2012 - Moskva: Master-Bank.
    В сборнике представлены очерки, герои которых - художники, философы, священнослужители, ученые, император Индии, французская крестьянка, Учитель Гималайского Братства и другие - сыграли немаловажную роль в земном творчестве Космической эволюции. Для широкого круга читателей.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  17
    Is the Common Good Obsolete?V. Bradley Lewis - 2018 - Proceedings of the American Catholic Philosophical Association 92:261-270.
    The idea of the common good has been a signature feature of Catholic social teaching and so of modern Catholic engagement in public affairs. It has recently been suggested that the notion is now obsolete due to changes in the culture and politics of the West. In keeping with this suggestion, some argue that Catholics should abandon it in favor of an appeal based on lower intermediate goods in a manner more related to Augustine’s engagement with the largely pagan culture (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  20
    modification proposal for the reconciliation mechanism of the key exchange algorithm NewHope.V. Gayoso Martínez, L. Hernández Encinas & A. Martín Muñoz - 2022 - Logic Journal of the IGPL 30 (6):1028-1040.
    The latest advances in quantum computing forced the National Institute of Standards and Technology (NIST) to launch an initiative for selecting quantum-resistant cryptographic algorithms. One of the best-known proposals is NewHope, an algorithm that was initially designed as a key exchange algorithm. In its original design, NewHope presented a reconciliation mechanism that is complex and represents an entry barrier for potential implementers. This contribution presents equivalent schemes in one, two and three dimensions, which allow anyone to make the transition to (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  8
    Algorithmic model of social processes.V. I. Shalack - forthcoming - Philosophical Problems of IT and Cyberspace.
    The development of the social sciences needs to rely on precise methods. The nomological model of explanation adopted in the natural sciences is ill-suited for the social sciences. An algorithmic model of society can be a promising solution to existing problems. In its most general form, an algorithm is a generally understood prescription for what actions to perform and in what order to achieve the desired result. Any algorithm can be represented as a set of rules of the form «If (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23.  76
    A simple method to stand outside oneself.V. S. Ramachandran - manuscript
    Here we outline a simple method of using two mirrors which allows one to stand outside oneself. This method demonstrates that registration of vision with touch and proprioception is crucial for the perception of the corporeal self. Our method may also allow the disassociation of taste from touch, proprioception, and movement.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   7 citations  
  24. Art and the Roman Viewer: The Transformations of Art from the Pagan World to Christianity. By Jas Elsner.V. Castellani - 1998 - The European Legacy 3:133-133.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  7
    Izuchenie vremeni: kont︠s︡ept︠s︡ii, modeli, podkhody, gipotezy i idei: sbornik nauchnykh trudov.V. S. Churakov (ed.) - 2005 - Shakhty: I︠U︡RGUĖS.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26. Sovremennai︠a︡ kitaĭskai︠a︡ filosofii︠a︡ i zapadnai︠a︡ filosofskai︠a︡ sinologii︠a︡.V. F. Feoktistov & E. V. I︠A︡kimova (eds.) - 2003 - Moskva: Institut Dalʹnego Vostoka RAN.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Povaha vedeckej metódy.V. Filkorn - 1972 - Filozofia 27:569-594.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. Textes philosophiques, coll. « Classiques du marxisme/poche ».V. I. Lénine, Béatrice Henry, Sylvie Pelta & Françoise Seve - 1979 - Revue Philosophique de la France Et de l'Etranger 169 (3):328-329.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29. Molly Blooms: A Polylogue on" Penelope" and Cultural Studies. Edited by Richard Pearce.V. E. Luftig - 2000 - The European Legacy 5 (4):595-595.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30. Vecini şi vecinătăţi în Transilvania, Bucureşti, Ed.V. Mihăilescu - forthcoming - Paideia.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. (1 other version)The Impact of African Studies on Philosophy.V. Y. Mudimbe & Kwame Anthony Appiah - 1993 - In Robert Bates, Valentin Mudimbe, O’Barr Y. & Jean (eds.), Africa and the Disciplines: The Contributions of Research in Africa to the Social Sciences and Humanities. University of Chicago Press. pp. 113--138.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   4 citations  
  32. "Fenomenologii︠a︡ dukha" Gegeli︠a︡ v kontekste sovremennogo gegelevedenii︠a︡.N. V. Motroshilova (ed.) - 2010 - Moskva: Kanon+.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  9
    Kont︠s︡ept︠s︡ii sovremennogo estestvoznanii︠a︡ v svete analiza metodologii i ideologii estestvennonauchnogo myshlenii︠a︡.I. V. Nastin - 2009 - Moskva: Moskovskiĭ gos. obl. universitet.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  9
    Neoliberalʹnye vzgli︠a︡dy na filosofii︠u︡ prava v Rossii na rubezhe XIX-XX vekov: monografii︠a︡.A. V. Popova - 2009 - Moskva: Sotis.
    для научных работников, преподавателей, аспирантов, студентов юридических вузов и факультетов.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Sefer Yafah shaʻah aḥat: pirḳe musar ṿe-hitʻorerut li-venot Yiśraʼel be-tosefet maʻaśiyot u-meshalim naʼim.Ṿered Siʼani - 2014 - [Israel]: [Ṿered Siʼani].
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Filosofsʹkyĭ universum S.L. Franka: personalistychna metafizyka vsei︠e︡dnosti v horyzontakh novoï ontolohiï XX stolitti︠a︡.H. I︠E︡ Ali︠a︡i︠e︡v - 2002 - Kyïv: Vydavet︠s︡ʹ PARAPAN.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37.  17
    Metaphysical measurements of the process of transition from myth to fairy tale.V. Yatchenko - 2002 - Ukrainian Religious Studies 22:23-30.
    The process of turning a myth into a fairy tale, its internal and external causes, patterns, consequences... It may be difficult to find a more traditional way of exploring a fairy tale than this one. We will not avoid it either, because whatever aspect of the fairy tale analysis we choose, it is impossible to bypass this side of its genesis. And the choice of the method of explication of this problem largely predetermines both the angle of her vision and (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  38. The History of the Mediaeval Orient.V. Zakhoder - 1946 - Synthese 5 (1):62-62.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  10
    Why Afghanistan?V. Zaslavsky - 1980 - Télos 1980 (43):139-141.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  27
    Histoire de la Philosophie Russe. Volume II.V. V. Zenkovsky & C. Andronikof - 1956 - Philosophical Review 65 (4):573-574.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  8
    Filosofii︠a︡, religii︠a︡, iskusstvo: problema absoli︠u︡ta i ideala: sbornik nauchnykh stateĭ.V. V. Zhuravlev (ed.) - 1998 - Moskva: In-t molodezhi.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. Scientia Biologia.V. Bridhavathi & P. K. Sivakumaar - 2013 - Scientia (Misc) 1 (1):17-20.
  43. La logica Stoica in alcune recenti interpretazioni.V. Celluprica - 1980 - Elenchos 1:123-150.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   4 citations  
  44. Visual imagery, mental models, and reasoning.V. Gottschling - 2006 - In Carsten Held, Markus Knauff & Gottfried Vosgerau (eds.), Mental models and the mind: current developments in cognitive psychology, neuroscience, and philosophy of mind. Boston: Elsevier.
  45. The ideality of signs and the role of intent in Edmund Husserl's philosophy of language.V. Costa - 1996 - Rivista di Filosofia Neo-Scolastica 88 (2):246-286.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46. (1 other version)Les Facteurs de la Philosophie Allemande de la Fin du XVIIIe et du Commencement du XIXe Siecles.V. Delbos - 1921 - Philosophical Review 30:539.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  39
    The Creative and Constructive Nature of Cognition.V. A. Okladnoy - 2008 - Proceedings of the Xxii World Congress of Philosophy 53:359-365.
    Rational reconstructions of cognition, outgoing from the results of cognitive activity, often introduce incorrect or imaginary cognitive procedures. Cognition needs to be examined as the open creative process directed to the unknown future. In the process of cognition a theoretical language, perceptive structures, methods of empiric researches and ontological phenomena are mutually constructed. The contents of the results of cognition are encoded in the language of theory and becomes objective in its ontology. It is the same information represented in different (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. Valentin Ferdinandovich Asmus.V. A. Zhuchkov & I. I. Blauberg (eds.) - 2010 - Moskva: ROSSPĖN (Rossiĭskai︠a︡ politicheskai︠a︡ ėnt︠s︡iklopedii︠a︡).
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  10
    Sfirot poznanii︠a︡.V. I. Arshinov - 2007 - Moskva: URSS. Edited by Michael Laitman & I︠A︡. I. Svirskiĭ.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50.  10
    Noosfernai︠a︡ reprezentat︠s︡ii︠a︡ sovremennogo universalizma: monografii︠a︡.V. S. Danilova - 2012 - I︠A︡kutsk: Izdatelʹskiĭ dom Severovostochnogo federalʹnogo universiteta.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 971