Results for 'feministyczna teoria punktu widzenia'

964 found
Order:
  1.  22
    Debata publiczna bez kobiet? Wykorzystanie feministycznej teorii punktu widzenia do badania marginalizacji głosów kobiet w polskim dyskursie na wybranych przykładach.Adam Konopka - 2017 - Władza Sądzenia 12 (1).
    Artykuł pokazuje, jak feministyczna teoria punktu widzenia może być wykorzystana do badania marginalizacji głosów kobiet i pomijania ich wiedzy i doświadczeń w polskim dyskursie publicznym. W pierwszej części tekstu przybliżone zostały teorie, z których czerpał ten nurt badań feministycznych, z naciskiem na heglowską i marksowską dialektykę, oraz w jaki sposób przekształca je on w celu dostosowania ich do analizy problemu dyskryminacji kobiet. W drugiej części z kolei wykorzystałem omówioną wcześniej aparaturę pojęciową do przeanalizowania wypowiedzi dwóch liberalnych (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Teoria i praktyka z punktu widzenia dialektyzmu socjalistycznego.Nikołaj Bucharin - 1984 - Colloquia Communia 14 (3-4):129-150.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Dwie doktryny cywilizacyjne. Koneczny a Majewski.Robert Piotrowski - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
    Filozoficzne rozważania na temat cywilizacji w ostatecznym rozrachunku stoją pod znakiem zapytania o ich prawomocność. Zdawałoby się, iż studia cywilizacyjne winnioemy zostawiæ antropologom, historykom, politologom i innym przedstawicielom nauk szczegółowych. Filozofie cywilizacji natomiast powinny zostać odłożone do antykwariatu doktryn spekulatywnych. Odpowiedź filozofów na takie pytanie da się łatwo przewidzieć: każda teoria cywilizacji zakłada jakąś jej filozofię. Ale typów tej filozofii jest ledwie kilka, przeto zasadne jest pytanie, czy wobec postępów kulturoznawstwa istnieją jakieś powody – poza antykwarycznymi,które usprawiedliwiałyby referowanie dawnych (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  24
    Kant a Rewolucja Francuska – przyczynek do teorii politycznego entuzjazmu.Rafał Michalski - 2016 - Studia Z Historii Filozofii 7 (3):159-185.
    Niniejszy artykuł jest próbą wyjaśnienia pojęcia politycznego entuzjazmu, za pomocą którego Immanuel Kant wyraził stosunek do rewolucji francuskiej. Entuzjazm jako czysto rozumowy afekt, a nie jako kolektywnie przeżywana, irracjonalna euforia, pełni w rozważaniach królewieckiego filozofa ważną heurystyczną funkcję. Pozwala mu bowiem uzasadnić pozytywne znaczenie rewolucji, która na poziomie empirycznych faktów okazała się godną moralnego potępienia eskalacją przemocy. W pierwszej części przedstawiono definicję polityki, przydatne w dalszej analizy kategorii entuzjazmu. Głównym punktem odniesienia jest tu teoria polityczna Hannah Arendt. W drugiej (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  15
    Kwantowe modele poznania i decyzji.Andrzej Łukasik - 2018 - Studia Philosophiae Christianae 52 (4):107.
    Mechanika kwantowa wprowadziła nowy zestaw rewolucyjnych idei, takich jak dualizm korpuskularno-falowy, superpozycja stanów, nieoznaczoność, komplementarność, splątanie i całkowicie nowe podejście do prawdopodobieństwa. Mechanika kwantowa została stworzona w celu wyjaśnienia paradoksalnych odkryć, całkowicie niemożliwych do wyjaśnienia w ramach fizyki klasycznej. Współcześnie podobną sytuację możemy znaleźć w naukach o poznaniu i teoriach decyzji – wiele odkryć wydaje się paradoksalnych z punktu widzenia klasycznej teorii prawdopodobieństwa. Na przykład w pewnych warunkach ludzie szacują prawdopodobieństwo koniunkcji zdarzeń A i B jako większe niż (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  9
    Eine Analyse von Schillers anthropologischen Anschauungen im Vergleich zur ethischen Lehre Kants.Katarzyna Moliter - 1988 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 6:121-132.
    Estetyka F. Schillera jest ogólną filozoficzną teorią piękna, sztuki i kultury. Ideał człowieka - doskonale rozwinięte Jednostki ludzkiej - pochodzi z inspiracji myśli Kantowskiej, jednakże Schiller próbuje przedstawić go w odmienny sposób. Nawiązując do antycznego wzorca człowieka pięknego i dobrego zarazem (Kalos Kagathos), podejmuje Schiller polemikę z antropologicznymi konsekwencjami metafizyki myśliciela królewieckiego., U Kanta najważniejsze problemy ludzkie, poszukiwanie istoty człowieczeństwa i formuły życia najbardziej z nią zgodnego, wyrażają się w języku etyki, w pojęciach: dobrej woli, autonomii moralnej, imperatywu kategorycznego. U (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  14
    Lawrence M. Krauss o powstaniu Wszechświata z nicości. Czy współczesna fizyka rozwikłała zagadkę istnienia Wszechświata?Jarosław Mrozek - 2018 - Studia Philosophiae Christianae 52 (4):131.
    Jak i dlaczego powstał Wszechświat? Problem z naukowym wyjaśnieniem istnienia Wszechświata polega na tym, że zakłada ono pewną fizyczną przyczynę jego istnienia. Ale jakakolwiek fizyczna przyczyna Wszechświata musi być częścią Wszechświata, którego zaistnienie ma wyjaśnić. Z tego powodu każde czysto naukowe wyjaśnienie istnienia Wszechświata jest skazane na zapętlenie. Być może żadna teoria naukowa nie może przerzucić mostu pomiędzy absolutną nicością a istniejącym już Wszechświatem.Okazuje się jednak, że gdy metafizyczne pytanie typu: dlaczego istnieje Wszechświat? zamienimy na „bardziej naukowe”: w jaki (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  11
    Konstruktywizm w metaetyce i etyce normatywnej – analiza krytyczna konstruktywizmu głębokiego Sharon Street.Adrian Kuźniar - 2015 - Etyka 50:91-114.
    Artykuł zawiera prezentację teorii konstruktywizmu metaetycznego Sharon Street i stanowi próbę ustalenia, czy koncepcja ta posiada status adekwatnej teorii metaetycznej pociągającej wiarygodne konsekwencje normatywne. W toku analizy okazuje się, że konstruktywizm Street jest stanowiskiem niedookreślonym w szczegółach, a jego relacja do ekspresywizmu pozostaje niejasna. Normatywne konsekwencje konstruktywizmu głębokiego są nieintuicyjne i kontrowersyjne – przede wszystkim dlatego, że teoria ta uzależnia sferę powinności od dokonywanych przez jednostkę wartościowań, o ile tylko wartościowania te są ze sobą wzajemnie spójne i są instrumentalnie (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  9
    Dylematy tożsamości: Wokół autowizerunku filozofa w powojennej myśli francuskiej.Marek Kwiek - 1999 - Poznań: Marek Kwiek.
    Prezentowana tu książka jest poświęcona relacjom między filozofią a polityką, politycznemu zaangażowaniu filozofii bądź jej ucieczce przed owym zaangażowaniem. W moim ujęciu pytania o autowizerunek filozofa w XX wieku są pytaniami o jego uwikłania, i uwikłania jego filozofii, w politykę. Nigdy wcześniej filozofowie nie żywili takich nadziei na przemodelowanie społeczeństwa z pomocą polityki (i tym się różnili od licznych wcześniejszych utopistów) zgodnie ze swoją filozoficzną wizją jak właśnie w XX wieku. Jest to zarazem książka o tradycyjnych antynomiach i opozycjach filozoficznych: (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10. Z punktu widzenia logiki.Roman Tuziak - 2014 - Studia Philosophica Wratislaviensia 9 (4).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  18
    Odniesienie nazw własnych, intuicje semantyczne i filozofia eksperymentalna.Adrian Ziółkowski - 2016 - Studia Semiotyczne 30 (2):45-97.
    Tekst stanowi głos w dyskusji dotyczącej filozoficznych wniosków, jakie można wysnuć z systematycznych badań empirycznych nad intuicjami w kwestii odniesienia nazw własnych. Artykuł nawiązuje do słynnych badań Machery’ego i współpracowników, w których zaobserwowali oni różnice międzykulturowe w intuicjach semantycznych Amerykanów i Chińczyków. Autorzy badań używają tego rezultatu, by podać w wątpliwość użyteczność intuicji w sporach filozoficznych dotyczących zagadnienia odniesienia nazw własnych. W artykule przedstawiam wyniki własnych badań filozoficzno-eksperymentalnych, które mają na celu nie tyle badanie intuicji semantycznych, ile analizę metod wykorzystywanych (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. Z punktu widzenia panestetyzmu.Grzegorz Sztabiński - 1989 - Studia Filozoficzne 281 (4).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. Z punktu widzenia kobiety. [REVIEW]Adam Chmielewski - 2015 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 93.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14. Twórczość z punktu widzenia teorii czynności.Twórca czy szaleniec? Demiurg czy bricoleur?Jerzy Bobryk - 2011 - Zagadnienia Naukoznawstwa 47 (190).
    Głównym celem artykułu jest ponowne przemyślenie pojęcia Kartezjańskiego cogito, podjęte w kontekście teorii czynności i wytworów, oraz ogólnej teorii ludzkiej twórczości. Końcowy wniosek to stwierdzenie, że Kartezjańskie cogito nie jest podmiotem lecz aktem albo czynnością. Ten akt, albo ciąg aktów (działalność), łączy podmiot z przedmiotem. Taki wniosek jest jednocześnie mostem prowadzącym od kartezjańskiego metodologicznym sceptycyzmu do teorii aktów intencjonalnych zaproponowanej przez Franciszka Brentana i jego następców.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15. Filozofia z punktu widzenia Quine\'a'.U. M. Żegleń - 2001 - Ruch Filozoficzny 2 (2).
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  16. Działalność gospodarcza z punktu widzenia filozofii: między prakseologią a etyką.Wojciech Gasparski - 1996 - Prakseologia 136 (136).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  9
    Sylogistyka Arystotelesa z punktu widzenia współczesnej logiki formalnej.Jan Lkasiewicz, Adam Chmielewski, Aleksandra Krajczyk & Jan Wole Nski - 1988
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  18. Kołowa skala czasu z punktu widzenia mechaniki kwantowej w ujęciu Schrödingera.Stanislaw Olszewski - 2004 - Studia Philosophiae Christianae 40 (2):57-81.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Tolerancja polityczna z punktu widzenia Michaela Walzera.Dorota Sepczyńska - 2015 - Analiza I Egzystencja 30:61-88.
    The main focus of this article is little known in Poland political tolerance. The article aims to: reconstruct of Michael Walzer concept of the political tolerance; to place it in the typology of relativism – universalism; to make a first step towards the separation of political tolerance from personal tolerance for a general discussion of tolerance; demonstrate that tolerance is not only modern, liberal concept, associated with the individual freedom; show that the dispute about tolerance not only between the enemies (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Z punktu widzenia Quine\'a (W. V. W. Quine, \"Granice wiedzy i inne eseje filozoficzne\", przeł. B. Stanosz, Warszawa 1986)'. [REVIEW]Anna Jedynak - 1988 - Studia Filozoficzne 268 (3).
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Specyfika ograniczenia wolności i praw konstytucyjnych w stanach nadzwyczajnych [Extraordinary Measures and Restrictions of Constitutional Freedoms and Rights].Marek Piechowiak - 2021 - In Mirosław Granat (ed.), Sądownictwo konstytucyjne. Teoria i praktyka. Tom IV. Wydawnictwo Naukowe UKSW. pp. 217-261.
    STRESZCZENIE Opracowanie zmierza do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym – z punktu widzenia struktury procesu wykładni i struktury wchodzących w grę wartości konstytucyjnych – różni się ograniczanie wolności i praw w ramach stosowania „zwykłych środków konstytucyjnych”, od ograniczania wolności i praw dopuszczalnego w stanach nadzwyczajnych. Podjęta zostaje problematyka dotyczącą kwestii materialnych, a poza zakresem rozważanych zagadnień pozostają kwestie dotyczące formalnych warunków dopuszczalności ograniczeń, jak publiczne ogłoszenie zagrożenia czy możliwość wprowadzania ograniczeń w aktach podustawowych. Stawiane tezy są polemiczne wobec (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22. Systemy aksjomatyczne z metodologicznego punktu widzenia.K. Ajdukiewicz - 1960 - Studia Logica 9:217.
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  23. Uwagi o kłamstwie i kłamaniu na kanwie pracy Jerzego Pelca" O pojęciu kłamstwa–z punktu widzenia semiotyki".Tomasz Puczyłowski - 2018 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 106 (2):165-184.
    Przedmiotem pracy są uwagi Jerzego Pelca dotyczące pojęcia kłamstwa i kłamania opublikowane w O pojęciu kłamstwa – z punktu widzenia semiotyki (1990). Przedstawioną w niej definicję kłamania porównuję z warunkami nakładanymi na to pojęcie przez innych autorów. Pokazuję, że zdaniem Pelca, warunek ekstensji przekonań nie jest koniecznym warunkiem na kłamstwo. Dodatkowo, zauważam, iż pewne uwagi Pelca skłaniają do wniosku, że można kłamać implikując coś, co uważa się za fałsz, nie zaś wyraźnie to stwierdzając. Argumentuję, że przyjmowany w analizowanej (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  43
    Mózg z moralnego punktu widzenia. Postulat neurobiologicznej „rekalibracji etyki”.Barbara Chyrowicz - 2020 - Diametros 17 (63):1-33.
    Z propozycją rekalibracji etyki i zastąpienia jej neuroetyką wystąpiła Patricia S. Churchland. Churchland twierdzi, że im bardziej rozumiemy szczegóły funkcjonowania naszego systemu nerwowego, tym bardziej jesteśmy przekonani co do tego, że przyjmowane przez nas standardy moralnego działania są uwarunkowane neurobiologicznie. Od roku 2002 termin „neuroetyka” funkcjonuje jako nazwa nowej subdyscypliny etyki. Wymienia się w niej dwa zasadnicze działy: etykę neuronauki i neuronaukę etyki. Pierwszy dotyczy zasadniczo moralnych problemów związanych z zastosowaniem osiągnięć neuronauk, przedmiotem drugiego: neuronauki etyki, jest wpływ, jaki wiedza (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  29
    Dowód matematyczny z punktu widzenia formalizmu matematycznego. Część I.Krzysztof Wójtowicz - 2007 - Roczniki Filozoficzne 55 (2):123-139.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  24
    Dowód matematyczny z punktu widzenia formalizmu matematycznego. Część II.Krzysztof Wójtowicz - 2007 - Roczniki Filozoficzne 55 (2):139-153.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. (1 other version)O religii z punktu widzenia jej źródła, jej form i rozwinięć.Benjamin Constant - 2004 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 49.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  62
    Poznanie geometryczne z kognitywnego punktu widzenia.Jerzy Pogonowski - 2021 - Philosophical Problems in Science 70:183-211.
    This review discusses the content of Mateusz Hohol’s new book Foundations of Geometric Cognition. Mathematical cognition has until now focused mainly on human numerical abilities. Hohol’s work tackles geometric cognition, an issue that has not been described in previous investigations into mathematical cognition. The main strength of the book lies in its critical analysis of a huge amount of results from empirical experiments. The author formulates his theoretical proposals very carefully, avoiding radical and one-sided solutions. He claims that human geometric (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  15
    Mózg i umysł z punktu widzenia socjobiologii.Zdzisława Piątek - 1998 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 4:13-22.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30. Neuronauka poznawcza z punktu widzenia Mocnego Programu Socjologii Wiedzy Naukowej.Marek Więcław - 2025 - Studia Philosophica Wratislaviensia 19 (3):7-30.
    This article aims to apply the main theses of the finitist account of knowledge of the Strong Programme of the Sociology of Scientific Knowledge (SPSSK) to cognitive neuroscience, understood as a methodologically advanced, transdisciplinary research enterprise belonging to the tradition of natural sciences. The text reconstructs the argumentative line of the Strong Programme’s finitism, pointing to its theoretical sources: the late Wittgensteinian semantic concepts together with his rule-following considerations and the network concept of language proposed by Mary Hesse. The application (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Niedookreślenie językowe z punktu widzenia teorii zwrotnych warunków prawdziwości.Maciej Witek - 2009 - Filozofia Nauki 17 (3).
    The aim of the paper is to present the theory of reflexive truth conditions with particular reference to the literalist account of communicative competence it offers. Like contextualist conceptions, the theory allows for the phenomenon of linguistic underdeterminacy. Unlike most popular accounts of communicative competence, however, it takes the phenomenon to be a property of the semantic, rather than the cognitive correlate of an utterance; it is claimed, namely, that the semantic correlate of an utterance is to be identified with (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. Egzystencjalizm z punktu widzenia koncepcji aktów mowy.Wojciech Krysztofiak - 2005 - Filozofia Nauki 1.
    The aim of the article is applying some version of phenomenological speech acts theory into the domain of philosophical (existential) discourse. There are identified various language-mechanisms of existential philosophising. Especially, locutionary (noematic) and illocutionary (noetic) aspects of acts existentialising are considered. The main thesis of the paper may be formulated in the following words: In acts of existential discourse, mechanisms of reference determine that an existentialising subject is directed to the mental entities such as illocutionary representations of fears, cares, wastes (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. O pojęciu kłamstwa - z punktu widzenia semiotyki.Jerzy Pelc - 1990 - Studia Semiotyczne 16:289-297.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  34. Ewolucja ewolucjonizmu z popperowskiego punktu widzenia.Karzimierz Jodkowski - 2003 - Filozofia Nauki 2.
    In this paper, I analyse the transition from gradualism to punctualism. I try to respond to the following question: Is the transition in question connected with an increase or decrease of falsifiability? My answer to that question is that from the classical Popperian point of view theory of Punctuated Equilibria is a failure because it does not satisfy the Popperian criteria of progress in the development of science. Classical Darwinism and Neodarwinism have failed in that they predict a number of (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. Geniusz z punktu widzenia dynamiki nieliniowej.Włodzimierz Klonowski - 2011 - Zagadnienia Naukoznawstwa 47 (190).
    Definicja geniusza jest definicją warunkową – jest to osoba o nieprzeciętnych zdolnościach. Zdolności takie związane są ze strukturą i fizjologią mózgu, które są zdeterminowane genetycznie, a środowisko i edukacja mogą co najwyżej przeszkodzić w rozwoju geniusza. Na przykładzie prostego modelu przestrzeni fazowej mózgu formułujemy dwie hipotezy dotyczące dynamiki procesów myślowych w mózgu geniusza i różnicy między myśleniem geniusza a chorobą psychiczną lub szaleństwem.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  26
    Czy realista potrzebuje ,,boskiego punktu widzenia''?Stanisław Wszołek - 1996 - Zagadnienia Filozoficzne W Nauce 18.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Ideliazm subiektywny i logika ( Willard van Orman Quine, Z punktu widzenia logiki, Warszawa 1969, PWN, s.238).Stanisław Jedynak - 1970 - Człowiek I Światopogląd 2 (8):121-128.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38.  18
    „Dajcie mi rewolwer, a poruszę wszystkie budynki”. Architektura z punktu widzenia Teorii Aktora-Sieci.Bruno Latour & Albena Yaneva - 2018 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 9 (3):15-24.
    Nasz problem z budynkami to dokładne przeciwieństwo problemu, z którym zmagał się Etienne Jules Marey, przeprowadzając swoje słynne badanie fizjologii ruchu. Przy pomocy wynalezionego przez siebie „fotorewolweru” chciał on uchwycić lot mewy w taki sposób, żeby móc zobaczyć każdą stopklatkę płynnego ruchu, którego mechanizm wymykał się obserwatorom aż do momentu pojawienia się tego właśnie wynalazku. My potrzebujemy czegoś przeciwnego, problem z budynkami polega bowiem na tym, że wydają się one dramatycznie statyczne. Uchwycenie ich jako ruchu, lotu czy serii przemian wydaje (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  27
    Pytania w opisie analitycznym. Logika erotetyczna z metodologicznego punktu widzenia.Anna Brożek - 2021 - Roczniki Filozoficzne 69 (4):259-280.
    The article presents the method of analytic description as applied in the theory of questions. This procedure, described by Tadeusz Czeżowski and broadly used in the Lvov-Warsaw School, is applied first of all at the pre-theoretic stage of research, namely to construct the conceptual scheme of a given discipline and to classify the objects of investigations. Ajdukiewicz’s theory of questions and its developments, in particular recent works of Adam Jonkisz, are presented as examples of the applications of this method. Analytic (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  40.  8
    Unikanie opodatkowania jako zagadnienie etyczno-moralne z punktu widzenia łódzkich studentów.Witold Śmigielski - 2010 - Annales. Ethics in Economic Life 13 (1):247-256.
    According to the Catholic Social Teaching, tax evasion is ethically reprehensible and people who do it commit sin. The Catholic Church based its opinion first of all on the Holy Scripture (the teaching of Jesus, St. Peter’s and St. Paul’s). Also pope John Paul II, primate of Poland Stefan cardinal Wyszyński and Joseph cardinal Höffner objected to tax frauds. The survey was conducted among the students of the University of Lodz and of the Medical University of Lodz. Its aim was (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  1
    Problem granic poznania z hipersystemowego punktu widzenia.Krzysztof Mudyń - 1992 - Kraków: Nakł. Uniwersytetu Jagiellońskiego.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  33
    Czy niepojętość Boga tłumaczy jego ukrycie? Refleksja z punktu widzenia teizmu personalistycznego.Marek Dobrzeniecki - 2019 - Roczniki Filozoficzne 67 (2):59-75.
    One of the counterarguments to the hiddenness argument that gains the popularity in the recent years refers to the inconceivability of God. If God is transcendent, state the proponents of the argument, then we do not know if the divine love is expressed in the openness to personal relationships with finite beings, as the first premise of the hiddenness argument claims. They accuse J. L. Schellenberg of shaping the concept of God on the model of modern concepts of person. In (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43.  72
    The axiomatic systems from the methodological point of viewSystemy aksjomatyczne z metodologicznego punktu widzeniaАксиоматические системы с методологической точки зрения.Kazimierz Ajdukiewicz - 1960 - Studia Logica 9 (1):205-220.
  44.  10
    Marii Ossowskiej „Socjologia moralności” z metodologicznego punktu widzenia.Jakub Karpiński - 1979 - Etyka 17:84-92.
    Maria Ossowska, an outstanding Polish theorist of morality conceived of ethics as a science of morals. The author underscores the characteristic traits of her style of work and surveys her findings in sociology of morals. Maria Ossowska is depicted as a scholar who cautiously formulates and verifies her hypotheses, critically examines her findings and displays indefatigable inquisitiveness, never benefiting from an occasion to explain the facts away with the help of a single kind of factors solely.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  45. Antropologia po Freudzie (L. Ostasz: \\\"Osobowość z punktu widzenia antropologii filozoficznej i psychologii.Piotr Wasyluk - 2001 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 7.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46.  10
    Filozofia w Polsce po reformie z bydgoskiego punktu widzenia.Dariusz Łukasiewicz - 2020 - Ruch Filozoficzny 76 (1):259.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  33
    Spór o naturę prawdy z punktu widzenia teorii czynności mowy.Maciej Witek - 2006 - Filozofia Nauki 2 (2006):131-146.
    There are at least three distinct arguments about the nature of truth. The first two are, respectively, between correspondence theories and epistemic theories and between inflationism and deflationism. The aim of the paper is to characterise the third dispute whose starting question is whether truth and truth conditions are semantic or pragmatic concepts. In other words, the question is whether it is semantics or pragmatics that provides an adequate account of truth conditions of utterances. There are two competing answers: the (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. O nurtach neoscholastyki polskiej w wieku XX z metodologicznego punktu widzenia.Dariusz Piętka - 2012 - Ruch Filozoficzny 69 (1).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  8
    Zagadnienie punktu wyjścia w filozofii: teorie relacji: filozoficzne i logiczna: przyczynek do zagadnienia stosunku między teorią bytu (przedmiotu) a logiką.Antoni B. Stępień - 2005 - Lublin: Tow. Nuk. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50. Berkeleya teoria widzenia.Stefan Zabieglik - 2000 - Principia.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 964