Results for 'družbeno-politični tokovi'

17 found
Order:
  1.  1
    Moške fantazije, nasilje, reprezentacija.Marina Gržinić & Klaus Theweleit - 2025 - Filozofski Vestnik 45 (2).
    Marina Gržinić se v intervjuju s Klausom Theweleitom osredotoča na dve različni smeri razprave. Prva se nanaša na knjigo _Moške fantazije_. Leta 2027 se bliža 50. obletnica te vplivne psihoanalitične študije o psihi moških vojakov, natančneje pripadnikov Freikorps, ki so bile paravojaške skupine v Nemčiji po prvi svetovni vojni. Druga smer govori o nasilju na splošno, zlasti v kontekstu zgodovinskega nasilja, primer tega pa so dogodki v Abu Ghraibu leta 2004. Theweleitova analiza nasilja, predvsem skozi optiko njegove kritične teorije, ponuja (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Male Fantasies, Violence, Representation.Marina Gržinić & Klaus Theweleit - 2025 - Filozofski Vestnik 45 (2).
    In the interview with Klaus Theweleit, Marina Gržinić focuses on two distinctive lines of discussion. The first is on the book Male Fantasies. The 50th anniversary of this influential psychoanalytic study on the psyche of male soldiers, specifically the Freikorps, who were paramilitary groups in post-World War One Germany, is approaching in 2027. The second is about violence in general, particularly in the context of historical violence, of which the events at Abu Ghraib in 2004 are an example. Theweleit’s analysis (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Teološko politični fragment.Walter Benjamin - 2006 - Problemi 5.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  8
    Savremeni tokovi u lingvističkim istraživanjima.Vesna Polovina & Julijana Vučo (eds.) - 2013 - Beograd: Filološki fakultet Univerziteta.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  2
    (1 other version)Filozofski tokovi na Slovenskem.France Verbinc - 1970 - Ljubljana,: Inštitut za sociologijo in filozofijo pri Univerzi.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  4
    Protosionistični pamflet Leona Pinskerja Avtoemancipacija! v skeptični jidiš predelavi Šolema Jankeva Abramoviča.Miha Marek - 2025 - Filozofski Vestnik 45 (2).
    S pamfletom Avtoemancipacija! (1882), temeljnim besedilom zgodnjega judovskega nacionalizma, je Leon Pinsker po nekaterih argumentih uveljavil sionizem kot nemško govoreče in pišoče gibanje. Kmalu po izidu pamfleta je priznani jidiš pisatelj Šolem Jankev Abramovič objavil njegov prevod v jidiš (1884). V Abramovičevi različici so nemški oziroma zahodnoevropski politični in kulturni koncepti ter besednjak prirejeni vzhodnoevropskemu, judovskemu, jidiš govorečemu okolju, kar vključuje spremembe v besedišču, retoričnih strategijah in kulturnih referencah. Abramovič je pamflet predelal v skladu s svojim razmislekom o stiski (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  16
    Neil Gaiman in njegova raba antike v televizijski seriji: Ameriški bogovi in Kaliopa.Elżbieta Olechowska & Marta Pszczolińska - 2023 - Clotho 5 (2):131-147.
    Ameriški bogovi (Starz 2017–2021) in Peščeni mož (Netflix 2022– ), dve izrazito gledljivi avdiovizualni seriji, sta priredbi priljubljenega romana Neila Gaimana (2001) in njegove predhodne serije stripov (1989–1996). Obe sta navdihnjeni s klasično in nordijsko mitologijo ter odražata razvoj kulturno in družbeno pomembnih tem, do katerega je prišlo med objavo njunih literarnih predlog in predvajanjem televizijskih serij. Zanimivo je, da priredba romana vključuje več olimpskih bogov, vendar zamolči vpliv Herodota. Po drugi strani je Peščeni mož v svoji televizijski različici, (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8. Svoboda, ki jo menimo The freedom which we mean.Volker Gerhardt - unknown - Phainomena 51.
    Uvodno poglavje je pregled razprav o svobodi spod peresa določenih nevrofiziologov iz Nemčije. V tem okviru lahko pridemo do zaključka, da ni potrebna vrzel v vzročnosti narave, da bi lahko obstajalo nekaj takega kot svoboda. V tem oziru so Libetovi eksperimenti nekonsistentni. Svoboda je v bistvenem smislu prostost od določenosti volje po volji drugega. In svoboda ima enako kot človekova zavest bistveno družbeno formo. To pa še ne pomeni, da lahko podamo oris naravne zgodovine svobode, zgodovine, v kateri bi (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  9
    Pascalovska stava politike: pripombe k Badiouju in Lacanu.Dominiek Hoens - 2014 - Filozofski Vestnik 35 (1).
    Badioujevo zanimanje za Pascala je posledica načina, kako slednji misli skupaj um in vero, namesto da bi ju preprosto zoperstavljal. Um mora ne le spoznati svoje lastne omejitve, ampak tudi pripoznati presežek, ki deluje hkrati kot ovira in kot poriv njegovega delovanja. Badiou je očitno naklonjen pascalovskemu subjektu, ki veruje, ne da bi bila njegova vera zunanja in zoperstavljena umu. A vseeno se zdi, da Badiou spregleda poseben kontekst Pascalove misli in zato ostaja slep za problematičen značaj pascalovskega, s tem (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  10
    Claude Lefort in politična filozofija.Rado Riha - 1990 - Filozofski Vestnik 11 (1).
    Prispevek obravnava nekatere pojme politične filozofije Clauda Leforta. Pokazati želi, da za rekonstrukcijo politične filozofije, ki se je loteva Lefort, ni toliko konstitutiven njen prelom z znanstvenim diskurzom, ampak vse prej pojem simbolnega, ime za družbeno, ki je zavezano razliki in delitvi.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11. O Etičnem Pomenu SojenjaOn The Ethical Meaning Of Judgment: Interpretacija Kantove »razsodne moči« kot etične hermenevtike pri Hannah Arendt Interpretation of Kant’s “Power of Judgment” as Ethical Hermeneutics in Hannah Arendt.Peter Trawny - unknown - Phainomena 51.
    Hannah Arendt v svoji interpretaciji Kantove teorije »razsodne moči«, le-to vzame iz njenega prvotnega sobesedila, razmisleka o dobrem in lepem, ter ji podeli politični pomen. Po eni strani Kantov pojem »reflektirajoče razsodne moči« Arendtovi omogoči prikaz določene nujnosti v politični presoji, za katero je značilno, da se vedno odvija v singularnih okoliščinah in se ne more sklicevati na nobeno vnaprejšnje, univerzalno ali splošno merilo. Po drugi strani Arendtova interpretira »nezainteresirano ugajanje«, ki je pri Kantu predpostavka za estetsko sodbo, (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  14
    Perelmanov filozofski Iapsus.Jelica Šumić-Riha - 1995 - Filozofski Vestnik 16 (1).
    Članek obravnava Perelmanovo teorijo racionalne argumentacije z gledišča političnega diskurza in njegove vloge pri konstituciji skupnosti in njene identitete. V prvem delu analizirmo dve »formuli« komunikacije, kot ju ponujata politični diskurz in racionalna argumentacija, v luči pojmov homonimije in homologije, ki ju razumemo kot predpostavki za konsenz. V drugem delu pa obravnavamo etične in juridične implikacije Perelmanove konceptualizacije konsenza, pri čemer razkrijemo skrito platonovsko in aristotelovsko dediščino, ki postavi pod vprašaj Perelmanov poskus utemeljiti svojo »novo retoriko« v retorični in (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  5
    Spol in nelagodje.Lia Lola Vlado Kotnik - 2025 - Filozofski Vestnik 45 (2).
    Spol povzroča številna nelagodja (v obliki neugodja, neprijetnosti, zadrege, nerodnosti, vznemirjenja) v družbi. S to preprosto tezo avtorica naslavlja problem spola—butlerjevsko “težavo s spolom”—kot obliko kulturnega nelagodja. Že v času prelomnih in pot utirajočih si ženskih, feminističnih, gejevskih in lezbičnih gibanj je spol, takrat prvenstveno ženski spol, povzročil kulturno vznemirjenost patriarhata tedanjih družb in jo povzroča še danes. Toda z nedavnim transspolnim gibanjem je to nelagodje v zvezi s spolom dobilo popolnoma nove razsežnosti, vključno s pretvorbo spola v nekakšno alarmantno (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  34
    Peter Green: Katul in njegov čas.Peter Green, Ana Anžlovar, Nena Bobovnik, Jošt Yoshinaka Gerl, Domen Iljaš, David Movrin, Meta Skubic & Kajetan Škraban - 2023 - Clotho 5 (1):319-361.
    O Katulu vemo zelo malo zanesljivega in celo večino tega je treba razbrati iz njegovega lastnega literarnega dela. To je vedno tvegan pristop, ki mu kritika danes večinoma nasprotuje (četudi je kritika vedno spremenljiva in znaki teh sprememb so že v zraku). Toda po drugi strani vemo kar precej o zadnjem stoletju rimske republike, o času torej, v katerem je Katul preživel svoje kratko, a intenzivno življenje, in o številnih javnih osebnostih, tako iz sveta književnosti kot politike, ki jih je (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  11
    Radikalna demokracija in moderna.Chantal Mouffe - 1988 - Filozofski Vestnik 9 (1).
    Avtorica obravnava aktualne razprave o modernizmu in postmodernizmu z vidika projekta radikalne demokracije. Dokazuje, da zavračanje moderne racionalistične univerzalistične epistemologije ne pelje nujno v politični konserva-tivizem. Nasprotno, kritika te epistemologije odpira možnosti za artikulacijo projekta radikalne in pluralne demokracije. Avtorica označuje ta projekt kot nadaljevanje demokratične revolucije s pomočjo postmodernistične kritike.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  18
    Le droit comme fait.Carla Faralli - 2014 - Revus 24.
    Se fondant sur une analyse méta-éthique anti-cognitiviste et un concept anti-subjectiviste de « réalité », Hägerström contestait la prétention de la théorie juridique traditionnelle, particulièrement le positivisme juridique, à être une science du droit au motif que les entités auxquelles elle se réfère ne sont pas réelles. Olivecrona a su prolonger cette thèse tout en la nuançant. En adoptant un point de vue socio-psychologique, il a construit une théorie réaliste du droit susceptible, à la fois, de mettre en évidence les (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  16
    Law as Fact.Carla Faralli - 2014 - Revus 24.
    Based on a non-cognitivist meta-ethical position and an anti-subjectivist concept of “reality”, Hägerström questioned the pretension of traditional legal theory, especially legal positivism, to be a science of law, because the entities to which it refers are not real. Olivecrona succeeded in pursuing such a thesis while he tempered it. Taking a socio-psychological approach, he offered a realistic theory of law which is able to emphasize psychical and linguistic phenomena lying at the root of our ideas of rights and duties, (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark