Results for 'V. Radu'

973 found
Order:
  1. Andrada Pârvu, Gabriel Roman, Silvia dumitraş, Rodica gramma, Mariana enache, ștefana Maria moisa.Radu Chiriţă, I. O. V. Cătălin & Beatrice Ioan - 2012 - Journal for the Study of Religions and Ideologies 11 (31).
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Fauna at the Constantin Voda inn (18th century Bucharest, Romania).A. Balasescu, D. Moise & V. Radu - 2002 - Revue Belge de Philologie Et D’Histoire 80 (4):1449-1457.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Romania, Culture, and Nationalism: A Tribute to Radu Florescu. Edited by Anthony R. DeLuca and Paul D. Quinlan.V. N. Constantinescu - 2001 - The European Legacy 6 (5):663-663.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  8
    Pojetí přirozeného řádu u Locka a Rothbarda.Ondřej Kostka - 2012 - E-Logos 19 (1):1-17.
    Tato práce se zaměřuje na myšlení dvou významných teoretiků přirozeného zákona a přirozených práv - Johna Locka a Murrayho Rothbarda. Snaží se porovnat jejich představy o přirozeném řádu. Můžeme zde najít důležitou shodu, jako v případě zdůvodnění legitimnosti soukromého vlastnictví, ale zároveň i rozdíly. Locke a Rothbard se liší zejména v názoru na stát a jeho vznik, což vede buď k jeho ospravedlnění u Locka, či k jeho důraznému odmítnutí u Rothbarda. Rothbardova koncepce je v této práci pojímána jako dovedení (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  5.  13
    Moc a autorita jako dva prameny politického řádu.Daniel Štech - 2014 - Filosofie Dnes 6 (1):96-113.
    Příspěvek si klade dvojí cíl. V prvé řadě je jeho záměrem vyzdvihnout přínos monografie O revoluci pro celek myšlení Hannah Arendtové. Především pak nabízí interpretaci klíčového oddílu knihy, v němž spočívá vlastní jádro arendtovského návrhu „nové politické vědy“. Ústředním pro politický řád se ukazuje být rozdíl mezi pramenem moci a pramenem autority, která politickému řádu propůjčuje stabilitu. Příspěvek dokládá, že Arendtová v zakladatelském aktu politického společenství spatřuje dva „bludné kruhy“ – bludný kruh legitimity moci a bludný kruh legitimity zákonů. Zatímco (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6. Filosofická praxe v České republice (Philosophical Practice in the Czech Republic).Lukáš Mareš, Václav Peltan & Eliška Havlová - 2021 - Filosofie Dnes 12 (2):41-61.
    Pojem filosofie nabyl v průběhu historie řadu podob a významů. Kromě tradičního teoretického zaměření se lze setkat s přístupem, který vyzdvihuje praktický dopad filosofování na život člověka. Příspěvek představuje koncept filosofické praxe a reflektuje její současný stav na území České republiky. Autoři vymezují filosofickou praxi jako disciplínu filosofie, a načrtávají její možné dělení na dílčí oblasti. Nastíněny jsou její historické kořeny, které autoři identifikují v antickém Řecku. Dále se věnují systematickému představení doposud sepsaných materiálů k filosofické praxi a přehledu její (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  7.  13
    Role historie v době post-faktické.David Černín - 2019 - Filosofie Dnes 11 (1).
    Jaká je role historie v době post-faktické? Může nám filosofie historie pomoci bránit se proti cílenému zneužívání historických narativů na ideologickém základě? Tento článek zkoumá filosofické reflexe historie a jejich vztah k ideologiím. Je ukázáno, že na počátku této filosofické disciplíny filosofové jako Karl Popper nebo C. G. Hempel usilovali o eliminaci politického a ideologického zabarvení historie. Avšak narativistické bádání Haydena Whita naznačuje, že takový cíl je nedosažitelný. Antirealistická filosofie historie, zastoupena L. J. Goldsteinem, dokonce odmítá reálnou minulost jako cíl (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  15
    Psychofyzický problém v současné psychiatrii: Uplatnění filozofických řešení psychofyzického problému v teoretických konstruktech psychiatrie.Šárka Šafářová - 2015 - E-Logos 22 (1):37-48.
    Psychofyzický problém je centrálním problémem ve filozofii mysli. Filozofie předkládá řadu řešení psychofyzického problému v podobě konceptů a teorií ve snaze odpovědět na otázky, zda fyzické a mentální fenomény mají nějaký vztah a pokud ano, jakým způsobem se tento vztah uskutečňuje. Otázky ohledně vztahu fyzického a mentálního aspektu a ohledně jejich podstaty nejsou považovány psychiatrií za zásadní, přestože se psychiatrie ve výzkumu i klinické praxi zaměřuje na dílčí aspekty tohoto problému. Tento článek zkoumá, které filozofické koncepce psychofyzického problému se uplatňují (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  10
    Používání matematických metod v ekonomii a ideální společenský řád.Jakub Večerník - 2011 - E-Logos 18 (1):1-17.
    Ve své práci se autor zamýšlí nad používáním metod exaktních věd v ekonomii. Upozorňuje na problémy dnešních ekonomik vyvolané hospodářskou recesí a nalézá ideje, jimiž bylo dnešní ekonomické uvažování ovlivněno. Pouští se do analýzy racionalistického myšlení 19. století, které stálo za změnou obsahu výrazu "věda" a zamýšlí se nad následky, které to pro budoucí vývoj mělo. Dále analyzuje hloubku ovlivnění ekonomie exaktními vědami a svá zjištění demonstruje na příkladu laureátů Nobelových cen za ekonomii. Zjišťuje, že některé ceny byly uděleny spíše (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  10. Popularizace sociálních věd v kontextu digitálního a dialogického obratu.Michal Šimůnek - 2013 - Teorie Vědy / Theory of Science 35 (1):55-81.
    Přibližně od druhé poloviny devadesátých let můžeme v sociálních vědách rozpoznat řadu tendencí, které nás opravňují hovořit o digitálním obratu v sociálněvědné praxi. Ačkoli důsledky digitalizace jsou pozorovatelné v mnoha oblastech sociálních věd, nejvýrazněji jsou zřejmě patrné ve znovuoživení očekávání spojovaných s tzv. dialogickým obratem a v diskusi rozpoutané kolem konceptu veřejné vědy. Tato studie vychází z kritického představení antologie a knihy-hypermédia Phillip VANNINI, Popularizing Research. Engaging New Genres, Media and Audiences. New York: Peter Lang 2012, 220 s.; Phillip VANNINI, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  9
    Kategorie nahodilého v dějinách filosofického myšlení.Jaromír Bartoš - 1965 - Praha,: Nakl. Československé akademie věd.
    Práce zkoumá kategorii nahodilosti, jednu z nejzávažnějších v marxistické i nemarxistické filosofii. Její poznání umožní pochopení ostatních kategorií. Autor dospěl k závěru, že slova náhoda a nahodilé mají řadu pronikavě.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  36
    Gödelova cesta do hlubin lidského rozumu.Jaroslav Peregrin - manuscript
    V letošním roce uplynulo 90 let ode dne, kdy se v Brně narodil geniální německý logik a matematik Kurt Gödel; člověk, který způsobil v moderní matematické logice převrat hlubší než byl ten, k jakému došlo v moderní fyzice díky lidem jako byli Einstein, Heisenberg a Bohr. Během svého života, stráveného z větší části nejprve ve Vídni a potom v Princetonu v USA, publikoval celou řadu prací, které měly pro matematickou logiku zcela zásadní význam; oním skutečným mezníkem, který mu zajistil trvalé (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  24
    Řád jako ústřední idea civilizace.Karel Floss - 2016 - Studia Philosophica 63 (1):13-25.
    Pojem řádu má své veliké dějiny od předsókratiků až k H. Kringsovi, který v roce 1941 vydává knihu Ordo. U nás se pojmu řádu a řádovosti věnoval po celý život ze­jména brněnský a olomoucký myslitel J. L. Fischer (1894–1973). Idea řádu byla také jedním z pilířů jeho skladebné filosofie, jež měla základní problémy moderní společnosti vyřešit účinněji než marxismus. Současně s „laickým“ Fischerem usilovala v kritických 30. letech dvacátého století o nastolení kýženého řádu vyhraněně katolická skupina sou­středěná kolem tehdy nově (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  42
    Co je to elementární logika?Jaroslav Peregrin - manuscript
    Ve svém článku ‘Je elementární logika totéž co predikátová logika prvního řádu?’ (Pokroky matematiky, fyziky a astronomie 42, 1997, 127-133) klade Jiří Fiala nesmírně zajímavou otázku, zda je opodstatněné ztotožňovat elementární logiku s predikátovou logikou prvního řádu; s pomocí argumentů propagovaných již delší dobu finským logikem a filosofem Jaako Hintikkou (viz již jeho Logic, Language-Games and Information, Clarendon Press, Oxford, 1973; nejnověji jeho The Principles of Mathematics Revisited, Cambridge University Press, Cambridge, 1996) naznačuje, že by tomu tak být nemuselo. Myslím, (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  15.  20
    K Englišově kritice Schopenhauerovy filosofie poznání.Jitka Melzochová & Tomáš Vaverka - 2012 - E-Logos 19 (1):1-21.
    Vrcholným dílem celoživotní teoretické činnosti Karla Engliše měla být Velká logika, která se zachovala v podobě obsáhlého rukopisu (cca 2500 stran) a dosud nebyla publikována. Prvním průběžným výsledkem snahy o publikaci rukopisu je zveřejnění studie "Kritika Schopenhauera". Autoři textu předkládají přepis části rukopisu opatřený poznámkami ke zpřístupnění jeho obsahu. Schopenhauerova filosofie poznání tvoří jednu ze stěžejních inspirací pro Englišovu teorii myšlenkových řádů. Englišova kritika Schopenhauera tak poskytuje vodítko k hlubšímu porozumění vztahu Englišovy teorie a transcendentální filosofie.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  16.  66
    Lesk a bída platonistické koncepce sémantiky.Jaroslav Peregrin - manuscript
    Podíváme-li se na rané Platónovy dialogy, vidíme, že o co v nich jde především, je předvedení toho, že pojmy mají relativně jasné hranice, že zdánlivému chaosu užívání slov vládne jistý pevný řád, který si člověk dokáže i explicitně uvědomit, je-li k tomu vhodným způsobem veden. Snaha o zdůraznění a znázornění tohoto na první pohled neviditelného 'řádu v chaosu' pak podle mého názoru postupně vedla i ke konstituci Platónovy mytologie říše idejí, které, ač neviděny, hrají z hlediska viditelného světa klíčovou roli. (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  17.  17
    Lubomír Nový a TGM.Jan Zouhar - 2017 - Studia Philosophica 64 (1):81-85.
    Nového knížka Filosof T. G. Masaryk (1994) má tři roviny, které se přirozeně neustále stýkají a prolínají: bilancování dosavadní masarykovské literatury s důrazem na rozbor literatury nejnovější, pokus o systematizaci Masarykova díla, postižení jeho vnitřní logiky a vřazení do evropských souvislostí (Brentano, Husserl), a konečně otevírání a řešení otázek, které je možné v užším slova smyslu označit za problémové a aktuální. Nový ukazuje, jak pomáhá Masarykovo myšlení vracet znovu otázku smyslu a řádu našeho usilování a tvoření.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18.  23
    Lubomír Nový a TGM.Jana Nechutová - 2017 - Studia Philosophica 64 (1):81-85.
    Nového knížka Filosof T. G. Masaryk (1994) má tři roviny, které se přirozeně neustále stýkají a prolínají: bilancování dosavadní masarykovské literatury s důrazem na rozbor literatury nejnovější, pokus o systematizaci Masarykova díla, postižení jeho vnitřní logiky a vřazení do evropských souvislostí (Brentano, Husserl), a konečně otevírání a řešení otázek, které je možné v užším slova smyslu označit za problémové a aktuální. Nový ukazuje, jak pomáhá Masarykovo myšlení vracet znovu otázku smyslu a řádu našeho usilování a tvoření.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  14
    Commentary of Engliš's Critique of Jindřich Zelený.Jitka Špeciánová - 2017 - E-Logos 24 (2):45-61.
    Rozsáhlé dílo obsahující celoživotní práci Karla Engliše nejen z oblasti teorie poznání představuje nikdy nevydaný rukopis s názvem Velká logika. Jedním z výsledků snahy o jeho postupnou publikaci je nyní zveřejněný přepis Englišovy studie „Zeleného kritika mé teleologie“. Přepis části rukopisu je opatřen autorskými vysvětlujícími a obsah doplňujícími poznámkami. Engliš se musel vypořádávat s kritikou svého teleologického přístupu, jež upřednostňoval v ekonomické vědě, stejně jako musel obhajovat své trojí dělení způsobů myšlení (ontologický, teleologický a normologický). Právě Englišovy obhajoby myšlenkových řádů (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20. Copernican aspects of Kant-on kaulbach, Friedrich 75th-birthday.V. Gerhardt - 1987 - Kant Studien 78 (2):133-154.
  21.  30
    Na vlnách náboženské zkušenosti: The Varieties of Religious Experience.Ondřej Vrabeľ - 2017 - Pro-Fil 18 (1):36-51.
    Příspěvek se zabývá analýzou Jamesova pojetí náboženské zkušenosti představené v knize The Varieties of Religious Experience (1902). Text sleduje základní obsahovou strukturu Varieties, rekonstruuje Jamesův přístup ke zkoumání náboženské zkušenosti a kriticky reflektuje předkládaná stanoviska. Postupně se proto zabývá mysticismem, filosofií a vědou o náboženství jakožto možnými garanty osobní náboženské zkušenosti. Ačkoli od prvního vydání Varieties uplynulo již přes sto let, Jamesovy myšlenky v nich obsažené jsou i dnes inspirací pro celou řadu badatelů a výzkumníků. Cílem příspěvku je poskytnout čtenářům (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  18
    Mysliteli Rossii i filosofiia Zapada: V. Solov'ev, N. Berdiaev, S. Frank, L. Shestov.N. V. Motroshilova - 2006 - Moskva: Izd-vo "Kulʹturnai︠a︡ revoli︠u︡t︠s︡ii︠a︡".
  23.  52
    Brentanova teorie času a časového vědomí.Hynek Janoušek - 2017 - Pro-Fil 18 (1):21-35.
    Brentanova teorie času a časového vědomí patří mezi základní témata celé Brentanovy filosofie. Nabízí celou řadu spjatých témat, které určují dvě hlavní otázky. Jak bychom měli ontologicky popsat čas jako takový? A jak vlastně vnímáme čas? Na tyto otázky poskytl Brentano různé odpovědi v celé řadě různých pozic, které vypracovával od počátku své filosofické práce během své Würzburgské profesury až do posledních okamžiků před smrtí. Cílem této studie je představit souhru těchto problémů v Brentanově analýze času a ukázat, že je (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24.  9
    T︠S︡elepolaganie v praktike, kulʹture, poznanii.V. P. Zagorodni︠u︡k - 1991 - Kiev: Nauk. dumka.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  6
    Discours de la méthode: Nouv. éd., publiée avec une introd. et des notes par T.V. Charpentier.Rene Descartes & T. V. Charpentier - 1910 - Wentworth Press.
    This work has been selected by scholars as being culturally important, and is part of the knowledge base of civilization as we know it. This work was reproduced from the original artifact, and remains as true to the original work as possible. Therefore, you will see the original copyright references, library stamps (as most of these works have been housed in our most important libraries around the world), and other notations in the work. This work is in the public domain (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26. Valentin Ferdinandovich Asmus.V. A. Zhuchkov & I. I. Blauberg (eds.) - 2010 - Moskva: ROSSPĖN (Rossiĭskai︠a︡ politicheskai︠a︡ ėnt︠s︡iklopedii︠a︡).
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  11
    Model české demokracie a demokratický řád.Lukáš Bernat - 2012 - E-Logos 19 (1):1-25.
    Stať se zabývá modelováním demokracie jakožto popisu politického systému; David Held je jedním z autorů, který nabízí obecné modely demokracie, jež náleží příslušným společnostem a jejich tradicím. Jelikož má Česká republika specifický demokratický systém, pokouší se tato stať za pomoci syntetizace Heldových modelů co nejvýstižněji popsat současnou českou demokracii. Model kombinuje znaky ústavnosti v jejich formální podobě a reálné politické chování. Následně se snaží nalézt pozici demokracie ve společenském řádu za pomoci Hayekova pohledu na tuto tematiku.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28. La logica Stoica in alcune recenti interpretazioni.V. Celluprica - 1980 - Elenchos 1:123-150.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   4 citations  
  29. „The Problem of Collective Identity: the Instituting We and the Instituted We “.V. Descombes - 2011 - In Heikki Ikaheimo & Arto Laitinen (eds.), Recognition and Social Ontology. Leiden: Brill. pp. 371--390.
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  30.  9
    Vidimoe i modusy ego prezentat︠s︡ii v iskusstve: monografii︠a︡.G. V. Avdoshin - 2013 - Kazanʹ: Kazanskiĭ gosudarstvennyĭ ėnergeticheskiĭ universitet.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31.  7
    Issledovanii︠a︡ po fenomenologii soznanii︠a︡.V. I. Molchanov - 2007 - Moskva: Territorii︠a︡ budushchego.
  32. Simulace a instrumentální pojetí vědy.Vladimír Havlík - 2016 - Teorie Vědy / Theory of Science 38 (2):131-157.
    Stať se zabývá diskusemi o epistemologicko-metodologické roli simulací v soudobé vědě. Soustředí se nejprve na aktuálnost těchto diskusí v současné metodologii vědy a následně na její návaznost na určitou myšlenkovou tradici z osmdesátých let 20. století, kdy diskuse kolem modelování vyvolaly řadu otázek zpochybňujících tradiční pojmové distinkce, především mezi experimentem a teorií. Stať se přiklání v rámci těchto diskusí k názorům, které řadí simulace k novým a specifickým nástrojům vědy, jež také vyžadují novou a specifickou metodologii a epistemologické postavení. Pro (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Přezkoumání oprávněnosti Kuhnovy kritiky silného programu sociologie vědění.Libor Benda - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (2):201-225.
    Thomas Kuhn ve svých pozdějších pracích ostře napadá tzv. silný program sociologie vědění a důsledně se vůči němu vymezuje. Tato skutečnost je zajímavá z toho důvodu, že představitelé silného programu se naopak ke Kuhnovi otevřeně hlásí a vydatně čerpají z jeho díla, neboť v něm spatřují řadu klíčových myšlenek, které implikují možnost sociologické analýzy vědeckého poznání. Cílem této studie je kriticky přezkoumat Kuhnovu kritiku silného programu a zhodnotit její oprávněnost. V první části je za tímto účelem nejprve rekonstruováno Kuhnovo pojetí (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34. Transcendental Criticism and Christian Philosophy: A Presentation and Evaluation of Herman Dooyeweerd's "Philosophy of the Cosmonic Idea.".V. Brümmer - 1961
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   4 citations  
  35.  20
    Skutočná podstata ja.Michaela Košová - 2014 - Pro-Fil 2014 (S1):50-64.
    Článok sa zaoberá tematikou filozofického problému ja. Konfrontuje rôzne teórie za cieľom prísť s alternatívou, ktorá ich v istom zmysle zároveň vyťažuje i prekonáva. Najskôr je predstavená koncepcia Colina McGinna, ktorý poukazuje na vzdorovitosť ja voči bežným teoretickým prístupom a dospieva k „transcendentálnemu naturalizmu“. Tento postoj spočíva v tvrdení, že existuje skrytá objektívna štruktúra ja, ktorú však kvôli svojim kognitívnym obmedzeniam nie sme schopní nahliadnuť. Ďalej prichádzajú na radu na psychologických výskumoch založené úvahy Daniela Wegnera a Daniela Dennetta. Ja (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36. Malebranche's polemics against Aristotle and scholastic philosophy+ An edition from the original manuscripts with corrections by Gilson's professor, V. Delbos.E. Gilson, V. Delbos & R. J. Farfara - 1997 - Modern Schoolman 74 (3):205-218.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Visual imagery, mental models, and reasoning.V. Gottschling - 2006 - In Carsten Held, Markus Knauff & Gottfried Vosgerau (eds.), Mental models and the mind: current developments in cognitive psychology, neuroscience, and philosophy of mind. Boston: Elsevier.
  38.  5
    Krome Dekarta: razmyshlenii︠a︡ o metode v intellektualʹnoĭ kulʹture Evropy rannego novogo vremeni gumanitarnye dist︠s︡ipliny: nauchnai︠a︡ monografii︠a︡.I︠U︡. V. Ivanova - 2011 - Moskva: Kvadriga.
    Книга иранского историка посвящена истории происхождения названия государства Азербайджан, истории Кавказской Албании, древнему государству существовавшему на территории современных Азербайджана, Дагестана и Армении (Нагорного Карабаха).
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39. (1 other version)Marksizm i filosofii︠a︡ i︠a︡zyka.V. N. Voloshinov - 1972 - [The Hague,: Mouton.
  40. Atti del Convegno internazionale di storia della logica: San Gimignano, 4-8 dicembre 1982.V. M. Abrusci, Ettore Casari & Massimo Mugnai (eds.) - 1983 - Bologna: CLUEB.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  10
    Sfirot poznanii︠a︡.V. I. Arshinov - 2007 - Moskva: URSS. Edited by Michael Laitman & I︠A︡. I. Svirskiĭ.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  10
    Noosfernai︠a︡ reprezentat︠s︡ii︠a︡ sovremennogo universalizma: monografii︠a︡.V. S. Danilova - 2012 - I︠A︡kutsk: Izdatelʹskiĭ dom Severovostochnogo federalʹnogo universiteta.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. Towards conquest of time.V. A. Devasenapathi - 1962 - [Madras]: University of Madras.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  26
    The Mind-Body Problem in the Light of Recent Psychology.V. J. McGill - 1945 - Science and Society 9 (4):335 - 361.
  45.  12
    Mānameyodaya, a critical study.V. R. Muralidharan - 2011 - Calicut: Publication Division, University of Calicut.
    Study on Mānameyodaya of Nārāyaṇabhaṭṭapāda, treatise on Mimamsa philosophy.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46.  5
    Logika i realʹnostʹ: logiko-filosofskie ocherki.V. G. Popov - 2004 - Sankt-Peterburg: Izdatelʹstvo Sankt-Peterburgskogo universiteta.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47.  9
    Kulʹtura i kosmicheskai︠a︡ ėvoli︠u︡t︠s︡ii︠a︡ cheloveka.V. G. Sokolov - 2012 - Moskva: Master-Bank.
    Издание сдержит: Специфика изучения научного и философского наследия Е. И. Рериха и Н. К. Рериха. Духовная революция в России и космическое мышление; Дух как объективная реальность и познавательная сила и др.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48.  9
    Politychna filosofii︠a︡.V. I. Volovyk - 2012 - Zaporiz︠h︡z︠h︡i︠a︡: "Prosvita".
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49. Petr Nigri z Kadaně a jeho pojetí „pomyslného jsoucna“.Efrem Jindracek - 2011 - Filosoficky Casopis 59 (5):717-732.
    Petrus Nigri (Schwarz) se narodil západočeské Kadani (něm. Kaaden) kolem roku 1435 a spolu se svými třemi bratry vstoupil v Německu do dominikánského řádu. Během svého studia prošel velkou část Evropy (Německo, Itálii, Španělsko, Čechy a Maďarsko) a nakonec se stal rektorem generálního studia v Budíně (1481). Obecně je znám spíše jako význačný středověký hebraista. Do dějin filosofie se zapsal zvláště jako autor Clipeus thomsitarum (před r. 1474), což je filosofický komentář na Porfýriův Úvod (Isagoge) a na aristotelovské Kategorie, formou (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50.  23
    Základní struktura stoické metafyziky.Miroslav Vacura - 2012 - E-Logos 19 (1):1-23.
    Záměr zkoumat metafyziku stoické filosofické školy naráží na řadu problémů. Předně se metafyzikou zabývali zejména nejstarší stoičtí filosofové, především Zénón, Chrýsippos a Kleanthés, ovšem bohužel právě od nich se plně nedochoval žádný spis a tak o jejich filosofických postojích získáváme informace z druhotných zdrojů, jejichž autoři měli často ke stoické filosofii odmítavý postoj. Zároveň se názory těchto myslitelů v určitých bodech rozcházely a stoická filosofie sama procházela vývojem a proměnami, které zprostředkovány jen druhotnými zdroji působí značné interpretační potíže. Přes tyto (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 973