5 found
Order:
  1.  22
    Recenzja książki Magdaleny Hoły-Łuczaj Kształtowalność. Postheideggerowskie pytanie o inny wymiar bycia.Mateusz Waśko - 2023 - Principia 70:161-174.
    AbstraktPEŁNY TEKST: PDF References Heidegger Martin, Bycie i czas, przeł. B. Baran, PWN, Warszawa 1994. Hoły-Łuczaj Magdalena, Kształtowalność. Postheideggerowskie pytanie o inny wymiar bycia, Copernicus Center Press, Kraków 2022. Hoły-Łuczaj Magdalena, Radykalny nonantropocentryzm. Martin Heidegger i ekologia głęboka, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa–Rzeszów 2018.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  17
    Gombrowicz i Heidegger – pytanie o świat.Mateusz Waśko - 2021 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria:95-113.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  16
    Być, czyli być możliwym - przyczynek do interpretacji wczesnej filozofii Martina Heideggera.Mateusz Waśko - 2021 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 65:295-312.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4. Das Sein i l’être – Heidegger i Sartre, dwie fenomenologie, dwa pytania o rzeczywistość.Mateusz Waśko - 2024 - Roczniki Filozoficzne 72 (4):155-175.
    Celem niniejszego tekstu jest eksplikacja głównych ontologicznych założeń leżących u podstaw fenomenologii Martina Heideggera i Jeana-Paula Sartre’a. W pierwszej części zostało nakreślone pojmowanie fenomenu w horyzoncie pytania o Heideggerowskie Sein i Sartre’owskie être. Z kolei część druga umieszcza w tym samym horyzoncie zagadnienia istoty i szeroko ujmowanej zrozumiałości. W toku analiz w projekcie francuskiego filozofa została wyodrębniona sfera fenomenalna i metafizyczna, które następnie są zestawione z poziomem ontycznym i ontologicznym, obszarami, które wyłaniają się w myśli niemieckiego fenomenologa dzięki wypracowaniu różnicy (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  2
    Pytanie o metodę i etykę we wczesnej filozofii Martina Heideggera.Mateusz Waśko - 2024 - Ruch Filozoficzny 79 (3):141-163.
    Celem tego artykułu jest analiza powiązań jakie zachodzą pomiędzy fenomenami metodyczności i etyczności we wczesnej filozofii Martina Heideggera. Nie pojmuje się tu ani metody jako procedury badawczej prowadzącej do określonych rezultatów, ani etyki jako odrębnej dyscypliny filozoficznej posiadająca własne pole przedmiotowe. Chodzi o dwa wymiary bycia, które wzajemnie się implikują. Na początku badana jest fenomenologia jako sposób pytania o bycie, a następnie zostaje wydobyty metodyczny sens postępowania, które Heidegger określa mianem formalnego wskazywania. W rezultacie metodyczność zostaje odsłonięta jako droga prowadząca (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark