Results for 'Jenz Høyrup'

27 found
Order:
  1. In Measure, Number, and Weight: Studies in Mathematics and Culture.J. Hoyrup & I. Grattan-Guinness - 1994 - Annals of Science 52 (6):623.
     
    Export citation  
     
    Bookmark   15 citations  
  2.  15
    Degree Spectra of Homeomorphism Type of Compact Polish Spaces.Mathieu Hoyrup, Takayuki Kihara & Victor Selivanov - forthcoming - Journal of Symbolic Logic:1-32.
    A Polish space is not always homeomorphic to a computably presented Polish space. In this article, we examine degrees of non-computability of presenting homeomorphic copies of compact Polish spaces. We show that there exists a $\mathbf {0}'$ -computable low $_3$ compact Polish space which is not homeomorphic to a computable one, and that, for any natural number $n\geq 2$, there exists a Polish space $X_n$ such that exactly the high $_{n}$ -degrees are required to present the homeomorphism type of $X_n$. (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  3. Computability of the ergodic decomposition.Mathieu Hoyrup - 2013 - Annals of Pure and Applied Logic 164 (5):542-549.
    The study of ergodic theorems from the viewpoint of computable analysis is a rich field of investigation. Interactions between algorithmic randomness, computability theory and ergodic theory have recently been examined by several authors. It has been observed that ergodic measures have better computability properties than non-ergodic ones. In a previous paper we studied the extent to which non-ergodic measures inherit the computability properties of ergodic ones, and introduced the notion of an effectively decomposable measure. We asked the following question: if (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  4.  16
    Human Sciences: Reappraising the Humanities Through History and Philosophy.Jens Hoyrup - 2000 - State University of New York Press.
    Offers historical and philosophical arguments for treating the humanities as sciences.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  5.  29
    Prehistoire de la geometrie: Premiers elements d'enquete, premieres conclusions. Olivier Keller.Jens Hoyrup - 1996 - Isis 87 (4):713-714.
  6.  13
    The Mystery of NumbersAnnemarie Schimmel.Jens Hoyrup - 1994 - Isis 85 (2):300-301.
  7.  11
    The fixed-point property for represented spaces.Mathieu Hoyrup - 2022 - Annals of Pure and Applied Logic 173 (5):103090.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  4
    Comparing Computability in Two Topologies.Djamel Eddine Amir & Mathieu Hoyrup - 2024 - Journal of Symbolic Logic 89 (3):1232-1250.
    Computable analysis provides ways of representing points in a topological space, and therefore of defining a notion of computable points of the space. In this article, we investigate when two topologies on the same space induce different sets of computable points. We first study a purely topological version of the problem, which is to understand when two topologies are not $\sigma $ -homeomorphic. We obtain a characterization leading to an effective version, and we prove that two topologies satisfying this condition (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  9.  66
    The Shaping of Deduction in Greek Mathematics: A Study in Coginitive History. [REVIEW]Jenz Høyrup - 2005 - Studia Logica 80 (1):143-147.
  10.  15
    Women of Science, Technology, and Medicine: A BibliographyElse Hoyrup.Marilyn Ogilvie - 1987 - Isis 78 (4):654-654.
  11.  19
    To one of Spinoza´s letters ….Martin Hemelík - 2020 - E-Logos 27 (1):21-24.
    V rámci této stati jsou publikovány první české informace o dopisu, který v dubnu roku 1673 napsal B. Spinoza svému příteli Jarigu Jelleszovi a jenž se nám dochoval pouze v útržcích.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  18
    Heideggerova interpretace Kantovy kritické filosofie v práci Kant a problém metafyziky.Břetislav Horyna - 2017 - Studia Philosophica 64 (1):23-49.
    Při úvaze o vztahu Heideggera ke Kantovi, jak je znázorněn v textu Kant a problém metafyziky, není ústřední obsahové kritérium, tzn. rozbor toho, co se o Kantovi píše. Důležitější je zjistit, proč mohl Heidegger uplatnit svůj specifický postup a na základě jakých sémantických a pragmatických presupozic tak učinil. Již krátce po vydání této práce se objevila stanoviska, podle kterých jsou Kantovy texty vždy podřízeny zájmům a chodu Heideggerova uvažování o filosofii. Podle nich nakládá Heidegger s Kantem jako s myslitelem, jenž (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  16
    Venomous Astronomical Scorpio: Selected Aspects of Conflict between Galileo Galilei and the Jesuit Orazio Grassi.Markéta Ledvoňová - 2015 - Pro-Fil 16 (1):2.
    Medicejský dvorní filosof Galileo Galilei je považován za symbolického zakladatele vědecké metody oproštěné od vnějších vlivů, v níž rétorika, natož argumentační fauly, zdánlivě nemají své místo. Článek představuje pozadí vzniku a přijatých rétorických strategií málo zkoumaného spisu Il Saggiatore (Prubíř), jenž je zřejmě jedním z nejvýraznějších svědectví proti přetrvávajícímu černobílému obrazu Galilea jako nezávislého, výhradně racionálního vědce, jenž své myšlenky vyjadřuje jazykem matematiky a geometrie zproštěným emocí. Jak ale případ Prubíře zřetelně ukazuje, Galileo byl také dvořanem a literátem, jehož práce (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  14
    Je nemonotónní logika logikou?Ivo Pezlar - 2012 - Pro-Fil 13 (1):41.
    Nemonotónní logika vznikla za účelem systematicky zachytit tzv. zrušitelné uvažování, tj. typ každodenního uvažování, které vede jen k provizorně platným argumentům, jenž mohou být následně staženy s příchodem nových informací. Tím se ovšem nemonotónní logika dostává do ostrého kontrastu s klasickou logikou, která je monotónní, tj. žádné dodatečné premisy nemohou zrušit jednou již platné argumenty. To bylo pro mnohé dostatečným důvodem k tomu, aby nemonotónní logice upřeli status logiky. V tomto textu si ukážeme, že takový závěr je příliš unáhlený a (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  15. Vznik z nutnosti v Platónově Timaiovi.Martin Ritter - 2006 - Reflexe: Filosoficky Casopis 31:45-60.
    Studie se snaží určit, co přesně v Platónově Timaiovi znamená ”vznik z nutnosti”, z jakého důvodu je k popisu nutnosti nezbytné postulovat existenci chóry, jak máme tuto entitu chápat, a konečně v jakém smyslu je matematická konstituce stoicheiai živlů dílem nutnosti, resp. rozumu. Výklad bere v potaz některé textové nesrovnalosti a nejprve ukazuje, že z nutnosti vznikají parciální tělesa, tento materiál vjemového světa, a zákonitosti jejich střetů, které jsou alogon. Tyto fenomény jsou sice jistým, jim přiměřeným způsobem logizovány, a to (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  12
    K některým aspektům antického pojetí dějin.Miroslav Vlček - 2010 - E-Logos 17 (1):1-20.
    Předkládaná studie se pokouší zmapovat rozhodující mezníky antického pojetí dějin. Kořeny tohoto nacházíme již v řecké mytologii, u Hesioda, jenž přichází jako první s tzv. koncepcí postupně upadajících věků lidstva. Tato koncepce je lokalisovatelná posléze u Platona, zejména pak v jeho koncepci ústav. Najdeme jej u vrcholného představitele druhé etapy stoicismu, Poseidonia z Apameie, který následně ovlivní římskou spiritualitu s jejím vnímáním dějin coby úpadku. Vedle této linie pak studie sleduje ještě linii tzv. cyklického pojetí dějin, která má zřejmě kořeny (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17. (1 other version)Střet kontinentální a analytické filozofie.Filip Tvrdý - 2016 - Filosofie Dnes 2 (8): 3-19.
    Článek se zabývá dějinami střetu mezi analytickou a kontinentální tradicí, který dominoval filozofii 20. století. I když obě tradice vzešly ze stejného intelektuálního prostředí a byly výrazně ovlivněny novokantovstvím, přesto se jejich vzájemné neporozumění postupem času prohlubovalo a při několika příležitostech situace přerostla v otevřené nepřátelství. V článku je popsáno deset nejzávažnějších konfliktů: Russell vs. Bergson, Schlick vs. Husserl, Carnap vs. Heidegger, Ryle vs. Heidegger, Popperova kritika pseudovědy, konference v Royaumont, Searle vs. Derrida, odhalení Heideggerovy nacistické minulosti, Derridův čestný doktorát (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Složila finanční krize „labutí píseň“ pozitivistické ekonomii?Lukáš Kovanda - 2014 - Teorie Vědy / Theory of Science 36 (4):421-436.
    V rámci filosofie věd panuje široká shoda na tom, že druhá polovina 20. století složila „labutí píseň" pozitivismu. Milton Friedman a Paul Samuelson, dva klíčoví autoři k metodologii ekonomie v daném časovém období, přitom tento vývoj ve filosofii vědy prý nikdy nereflektovali. Pozitivistická východiska - v prvé řadě v podobě redukcioni- stického přístupu - jsou tudíž stále přítomna ve vlivných teoretických konceptech rozvinutých ekonomy hlavního proudu. Značný počet autorů však v současnosti sdílí náhled, že tyto koncepty v nezanedbatelné míře přispěly (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  9
    Filosofie jako vyslovování nevyslovitelného.Vojtěch Kolman - 2009 - Filosofie Dnes 1 (1):33-46.
    Ve svém příspěvku chci argumentovat pro takové chápání analytické filosofie, které ji nevymezuje novými tématy, ale specifickým přístupem, tzv. obratem k jazyku, jenž se ukáže být v souladu s principem pravé filosofie vůbec.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  16
    Byung-Chul Han's Burnout Society.Adam Šimčík - 2023 - E-Logos 30 (1):4-13.
    Tento článek se zabývá kritickým shrnutím stěžejních myšlenek a úvah vyjádřených v knize Vyhořelá společnost. Autorem pěti esejů, jež tvoří tuto knihu, je německy píšící filozof pocházející z korejského Soulu Byung-Chul Han. Myšlenky tohoto autora jsou podrobně rozpracovány v eseji Společnost únavy, který byl do knihy logicky zařazen na první místo. Ústřední myšlenkou tohoto pojednání, a vlastně celého souboru autorových úvah, je stávající úbytek negativity, jenž obklopuje současného člověka a jenž ústí do přemíry pozitivity a vzniku společnosti výkonu. Výsledkem této (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  8
    Pragmatistické pojetí hodnotově podmíněného bádání.Lucie Kólová - 2014 - Filosofie Dnes 6 (1):84-95.
    Cílem článku je ukázat přínos tradičního pragmatismu, a to s ohledem na nutnost vypracování hodnotově podmíněného bádání, jehož východiskem je praxe. V rámci jednání se ukazuje klíčová role zkušenosti, což je aspekt, který je stěžejní pro klasický empirismus, ovšem v kontextu pragmatismu je určujícím způsobem revidován. Z pragmatistického úhlu pohledu je zkušenost, stojící v základu poznání, nahlížena jakožto aktivní proces, během nějž člověk kooperuje s prostředím, které ho obklopuje, čímž neustále získává podněty pro konstituování vlastních přesvědčení, která se navzájem doplňují (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  22
    K pojmu "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) v Hobbesově filosofii.Vladimír Kyprý - 2011 - E-Logos 18 (1):1-41.
    Tato studie ("K pojmu "přirozeného zákona" - bytí lidsky jsoucího - v Hobbesově filosofii") je dodatkem k mým studiím o vývoji pojmu zákona (bytí jsoucího) v klasické novověké filosofii. Jaké je místo pojmu "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) v Hobbesově filosofii ve vývoji pojmu zákona (bytí jsoucího) v klasické novověké filosofii? Jestliže Hobbesův pojem "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) je pojmem mravního zákona (bytí lidsky jsoucího), jak Hobbes sám tvrdí, neznamená to např., že Hobbesův pojem "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) (...)
    No categories
    Direct download (6 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  23.  20
    Hume, Masaryk, Brentano: skepticismus vs pravděpodobnost I.Ján Pavlík - 2013 - E-Logos 20 (1):1-30.
    Masarykovy a Brentanovy snahy o překonání Humova skepticismu prostřednictvím počtu pravděpodobnosti lze chápat jako svého druhu "třetí cestu" mezi kantovským apriorismem a kapitulací před subtilními Humovými argumenty. U Masaryka je ono snažení součástí jeho projektu nové induktivní logiky, která (v návaznosti na Leibnize) by měla být logickým základem pro "umění vynalézat" (ars inveniendi). Masaryk akceptuje Humovu koncepci analytických soudů, ale zároveň inklinuje i ke koncepci Adolfa Ficka, v souladu s níž mají věty počtu pravděpodobnosti charakter syntetických soudů a priori; kromě (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Experti a laici v demokratické společnosti: tři pohledy na problematiku demokratizace vědy.Libor Benda - 2015 - Teorie Vědy / Theory of Science 37 (1):3-28.
    Studie věnuje pozornost problematice demokratizace vědy, v jejímž rámci zaujímá klíčové postavení otázka, v jaké míře a zda vůbec má mít široká veřejnost možnost zasahovat do vědní a výzkumné politiky a participovat na rozhodování v odborných záležitostech. První část studie je věnována představení dvou radikálně odlišných a vzájemně protichůdných pohledů na tuto problematiku, které byly rozpracovány v rámci poválečné filosofie vědy v dílech Michaela Polanyiho a Paula Feyerabenda a v různých podobách spolu soupeří dodnes. Tyto dva pohledy, jež nás staví (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25. Ludwik Fleck a současná filosofie vědy.Jindřich Černý - 2010 - Teorie Vědy / Theory of Science 32 (4):449-478.
    Tento článek usiluje o systematický popis teorie stylů myšlení a myšlenkových společenství polského mikrobiologa Ludwika Flecka. Článek se zabývá výchozím bodem jeho teorie: případovou studií tzv. Wassermanova testu. Následně je Fleckova teorie prezentována nejprve ve světle Struktury vědeckých revolucí Thomase Kuhna. Jsou zaznamenány některé podobnosti mezi oběma mysliteli. Přesto se Fleckova stanoviska od Kuhnových v některých důležitých ohledech liší. Na rozdíl od převládajícího názoru, tyto rozdíly zamezují tomu, aby byl Fleck považován za předchůdce Kuhna. Z těchto důvodů tento článek zmiňuje (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26. Filantropie a sociální výzkum: poněkud opomíjená součást dějin sociálníhc věd.Jan Balon - 2013 - Teorie Vědy / Theory of Science 35 (1):97-111.
    Tato studie je recenzní statí ke knize: Christian FLECK, A Transatlantic History of the Social Sciences: Robber Barons, the Third Reich and the Invention of Empirical Social Research. London: Bloomsbury Academic 2011. Z témat, jež rozvíjí Fleckova kniha, sleduje především otázku, jak velké americké nadace formovaly a profilovaly výzkumnou agendu sociálních věd. Je zde předvedeno, jak definice vědy prosazovaná ve dvacátých letech minulého století velkými americkými nadacemi zcela zásadně proměnila samotnou ideu výzkumu a přinesla mnohé institucionální inovace. Vztah filantropie a (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27. Heideggerův výklad experimentálního charakteru novověké vědy.Aleš Novák - 2010 - Teorie Vědy / Theory of Science 32 (3):341-360.
    Martin Heidegger svým poukázáním na mathématický charakter novověké vědy vyostřil rozbor její bytnosti prostřednictvím výkladu klíčové části její metody, jež podle něj spočívá v „souvislosti hypotéza-experiment“. V Heideggerově výkladu experimentální charakter novověké vědy znamená předchůdný metafyzický akt logického stanovení obecného porozumění významu „jsoucna“. Heidegger tedy analyzuje čtyři stupně konceptu „zakoušení“, jenž rozlišuje moderní vědu ode všech starších pojetí „vědy“. Ovšem vše, čeho chce Heidegger dosáhnout, je jasné nahlédnutí do podstaty časového charakteru „existence“.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark