Results for ' posredniški pojmi'

31 found
Order:
  1.  18
    O tû-tûju.Bartosz Brożek - 2015 - Revus 27:7-14.
    Avtor zatrjuje, da imajo t. i. posredniški pojmi ključno vlogo pri urejanju in tvorbi pravnega znanja. V izhodišču povzame Rossovo razmišljanje o takšnih pojmih, ki ga nato kritizira. Ross je skušal pokazati, da v pravu obstajajo pojmi, ki nimajo nobenega pomenskega ozira, a je njihova raba kljub temu nekaj razumnega, saj imajo pri predstavitvi pravnih pravil koristno vlogo. Avtor meni, da sta obe Rossovi trditvi napačni: zmoten je njegov sklep, da posredniški pojmi nimajo nobenega pomenskega (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Estetické pojmy.Frank Sibley - 2001 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 8 (3):412-437.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  3.  40
    Sú pojmy dostatočná podmienka a nutná podmienka pre empirickú oblasť symetrické?František Gahér - 2011 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 18 (3):331-350.
    The expressions sufficient condition and necessary condition are frequently used in various areas in sciences as well as in everyday usage; therefore, they might be taken as expressing well defined notions which should not lead to any serious misunderstandings when used. According to the widely accepted definitions of both concepts, the concept of sufficient condition and that of necessary condition imply their symmetry : if one thing poses a sufficient condition to another thing, the latter is a necessary condition for (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  14
    Věda, pojmy a sociální prostředí.Michael Halewood - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (3):21-42.
    This paper will suggest that the work Alfred North Whitehead (1861-1947) provides a fruitful resource for understanding the philosophical development and validity of scientific concepts through an analysis of their socio-historical location. The paper will address two key elements of Whitehead’s thought. One element is "The Bifurcation of Nature" and the paper traces the influence that this conceptual compromise has had on philosophy and science through its reinforcement of the division between the natural and the social sciences. The second element (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  4
    Pojmy a vědecké teorie =.Petr Kuchyňka - 2014 - Brno: Masarykova univerzita. Edited by Jiří Raclavský.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6. Svoboda, pojmy a pravidla: ještě k Brandomovu Articulating Reasons.Tomáš Marvan - 2003 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 10 (4):446-449.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Zakladni mravni pojmy a postoje.Robert Spaemann - 1997 - Filosoficky Casopis 45:693-696.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  7
    Dějiny pojmů a pojmy dějin.Reinhart Koselleck - 2011 - Studia Philosophica 58 (2):29-43.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  11
    Hooker, C. A. (ed.) - Handbook of The Philosophy of Science. Philosophy of Complex Systems.Martina Chalupská - 2013 - Pro-Fil 14 (1):58.
    Ačkoli pojmy pro vyjádření komplexity v běžném jazyce jsou známy již od antiky, západní způsob přemýšlení o světě je ve své podstatě doménově specifický. Věda se rozdělila do mnoha specifických oblastí a suboblastí, mezi nimiž panovala jen velmi slabá spolupráce. Svět byl nahlížen jako soustava částí na sobě nezávislých, a tedy hierarchicky uspořádaných. Tento přístup je vhodný tehdy, jestliže pracujeme s velmi jednoduchými systémy, kde interakce mezi komponenty nejsou relevantní (jestli takové vůbec existují). Jestliže se ovšem chceme skutečně pokusit porozumět (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  9
    Ontological relativity and metadata.Jakub Novotný - 2018 - E-Logos 25 (1):33-42.
    Pojmy data, informace či metadata jsou vázány k teorii informace, která je v nejobecnější rovině součástí novověké vědecké tradice a v mnoha ohledech vychází z tradice analytické tradice. Příspěvek přináší rekapitulaci těchto východisek i vývoje analytické filosofie včetně vyústění v jazykový relativismus daný obratem v této filosofické tradici. Jazykový relativismus je v příspěvku následně vztažen i na problematiku dat a metadat. Metadata nejsou v žádném ohledu absolutním popisem datových objektů, vždy jsou závislá na dalších metadatech v pozadí a daném kontextu. (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  9
    Emmanuel Levinas in predsokratiki.Tanja Rebula & Edvard Kovač - 2020 - Clotho 2 (1):33-54.
    Levinas se kljub številnim antičnim mitološkim in širšim literarnim reminiscencam in kljub svoji zakoreninjenosti v judovskem duhovnem izročilu vedno znova vrača k izražanju, ki bi lahko doseglo vsakega človeka in ki bi bilo torej v tem smislu univerzalno, ker bi ga bilo mogoče izraziti z razumsko opredeljivimi pojmi. To pa ne pomeni, da bi želel omejiti filozofijo na golo formo logičnih kategorij in jo prikrajšati za njeno pravico do legitimnih vprašanj, ki od samih izvorov dalje ostajajo srčika filozofije v (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  12.  67
    Lesk a bída platonistické koncepce sémantiky.Jaroslav Peregrin - manuscript
    Podíváme-li se na rané Platónovy dialogy, vidíme, že o co v nich jde především, je předvedení toho, že pojmy mají relativně jasné hranice, že zdánlivému chaosu užívání slov vládne jistý pevný řád, který si člověk dokáže i explicitně uvědomit, je-li k tomu vhodným způsobem veden. Snaha o zdůraznění a znázornění tohoto na první pohled neviditelného 'řádu v chaosu' pak podle mého názoru postupně vedla i ke konstituci Platónovy mytologie říše idejí, které, ač neviděny, hrají z hlediska viditelného světa klíčovou roli. (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  13. Politika 1274b-1277b Politics 1274b-1277b. Aristotle - 2003 - Phainomena 45.
    V tretji knjigi Politike, ene najpomembnejših in vplivnejših politično-filozofskih razprav sploh, se Aristoteles ukvarja z nekaterimi temeljnimi pojmi svojega političnega raziskovanja, npr. z opredelitvijo državljanstva, upravljanjem mesta kot celote, različnimi vrstami ustave, razlikovanjem med krepostjo dobrega človeka in vrlino dobrega državljana ter z razmerjem med političnimi skupnostmi, krepostjo in pravičnostjo. Zlasti prvo in drugo poglavje proučujeta pomen izraza 'državljan', upoštevajoč različne oblike državljanove prisotnosti pri oblasti in odločitvah. Analiza pokaže, da mora dober državljan biti sposoben bodisi vladati bodisi biti (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  8
    Normativita nespolupráce.Ondřej Beran - 2010 - Filosofie Dnes 2 (2):41-57.
    Tento článek se zabývá problematikou (organizované) nespolupráce a černého pasažérismu; jeho cílem je ukázat „spolupráci“ a „nespolupráci“ jako relativní pojmy odpovídající různým úrovním popisu. Závěrem naznačuje, že fenomén organizovaného obcházení pravidel může představovat problém pro naturalistické varianty teorie společenské smlouvy.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  13
    Blahobyt a autenticita - diskusní příspěvek ke stati Tomáše Sobka.Radim Bělohrad - 2016 - Pro-Fil 17 (1):49.
    V minulém čísle časopisu Pro-Fil uveřejnil Tomáš Sobek zajímavou stať (Sobek 2015) mapující různé odpovědi na otázku, co konstituuje lidský blahobyt neboli co je pro člověka dobré. Zatímco většina kapitol má spíše deskriptivní povahu – autor představuje jednotlivé konkurenční teorie blahobytu a zdržuje se jejich hodnocení – v poslední části předkládá tezi, podle níž existuje úzký vztah mezi lidským blahobytem a autenticitou. Mým cílem v tomto krátkém příspěvku je tuto domněnku podrobněji interpretovat a poněkud zproblematizovat. Nechci tím naznačovat, že spojení (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  14
    Funkce jako kritérium aktualizace Aristotelova konceptu morálního charakteru.Jan Brázdil - 2022 - Studia Philosophica 69 (1):51-55.
    Článek spadá do tematické oblasti současných snah o oživení Aristotelovy etické teorie. V užším vymezení jde o téma aktualizace konceptu morálního charakteru (či mravní ctnosti), které je spojováno s využitím poznatků psychologických věd. Zde pak klíčovou pozornost věnuji problému kritérií, podle kterých můžeme posuzovat adekvátnost návrhů na takovou aktualizaci. Vedle běžně respektovaných kritérií interdisciplinarity a empirické a normativní adekvátnosti představuji kritérium funkce, které je ústředním pojmem článku. Cílem článku je formulovat toto kritérium a pro jeho vyjasnění co nejlépe vystihnout funk­ci (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  13
    O estetiki vsakdanjosti: domačnost, tujost in pomen kraja.Arto Haapala - 2015 - Filozofski Vestnik 36 (1).
    Članek poda fenomenološki prispevek k estetiki vsakdanjosti, pri čemer izhaja iz nekaterih konceptov, ki jih je razvil Martin Heidegger. Cilj je razumeti pravo naravo same vsakdanjosti v vsej njeni dolgočasnosti in sivini ter poudariti, da v vsakodnevnosti obstaja estetski vidik. Estetika vsakdanjosti ni le »izjemno v navadnem«. Da bi razumeli celoten obseg estetike vsakdanjosti, moramo raziskati fenomen navadnega in vsakdanjega. V pričujočem članku je ontologija človekove vsakdanje eksistence razložena s pojmi kraja, življenjskega sveta, domačnosti in tujosti. Estetski vidik vsakdanjega (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Obrana asistované smrti: Filozofické argumenty na podporu eutanazie a sebeusmrcení za pomoci lékaře.Tomas Hribek - 2021 - Prague: Academia.
    [A Defence of Assisted Death: Philosophical Arguments for Euthanasia and Physician-Assisted Suicide] Kniha Tomáše Hříbka je první monografií v českém jazyce, jež nabízí filozofickou obhajobu eutanazie a sebeusmrcení za asistence lékaře. Autor vysvětluje zdroje současné diskuse, definuje základní pojmy a analyzuje argumenty pro asistované sebeusmrcení a eutanazii i proti nim. Odpovídá mimo jiné na tyto zásadní otázky: Co je smrt, a jak poznáme, že nastala? Je smrt vždy újmou, nebo může i prospět? Může být rozhodnutí zabít se rozumné i morální? (...)
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  8
    Jaká je logická výstavba matematiky?Miroslav Katětov - 1950 - Praha]: Jednota československých matematiků a fysiků.
    Knížka je určena každému, kdo se zajímá o logickou stavbu a základy matematiky a o začátky moderní matematické logiky. Aniž předpokládala zvláštních věcných znalostí, navazujíc na tradiční středoškolskou logiku, přibližuje čtenáři výraz a methodu logiky moderní. V podstatě jde o řešení dvou otázek: jak se odvozují matematické věty a jaké jsou logické základy matematiky. Probírá spojování výroků, výrokové vzorce, obecné a existenční výroky, logickou dedukci adruhy důkazů, některé matematické pojmy (množina, vztah, zobrazení, funkce), definice a jejich vlastnosti i systémy axiomů (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  14
    Jaké to je vstupovat do světa?Tomáš Korda - 2024 - Filosofie Dnes 12 (1).
    Předkládaná stať je obsáhlejší recenzí knihy Terezy Matějčkové Hegelova fenomenologie světa. Zdůrazňuji, že v její interpretaci hraje klíčovou roli pojem vzdělání. Nikoli toliko ve smyslu akumulace vědění, ale ve smyslu zbavování se vědění, které již neodpovídá skutečnosti. V mém čtení pak skrze opakované osvobozování se od starého vědění vstupuje vědomí do světa, nechává za sebou starý „světový řád“ a učí se současně žít na výši přítomnosti. Svět a (každodenní) přítomnost je to, čemu podle Matějčkové učí Hegelova Fenomenologie ducha dostát. Nejen (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  22
    K pojmu "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) v Hobbesově filosofii.Vladimír Kyprý - 2011 - E-Logos 18 (1):1-41.
    Tato studie ("K pojmu "přirozeného zákona" - bytí lidsky jsoucího - v Hobbesově filosofii") je dodatkem k mým studiím o vývoji pojmu zákona (bytí jsoucího) v klasické novověké filosofii. Jaké je místo pojmu "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) v Hobbesově filosofii ve vývoji pojmu zákona (bytí jsoucího) v klasické novověké filosofii? Jestliže Hobbesův pojem "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) je pojmem mravního zákona (bytí lidsky jsoucího), jak Hobbes sám tvrdí, neznamená to např., že Hobbesův pojem "přirozeného zákona" (bytí lidsky jsoucího) (...)
    No categories
    Direct download (6 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  22. Filosofie hodnot a naše doba.Zdeněk Leppin - 1968 - Praha,: Svoboda.
    Axiologie je v publikaci pojímána jako specializovaný filosofický obor, jehož úkolem není nejobecnější filosofické pojmy a kategorie vykládat, nýbrž pracovat s nimi a aplikovat je metodologicky na řešení speciálníchhodnotových problémů. Autor se zaměřuje na řešení hodnotové problematiky naší doby z různých stránek a uvažuje o marxistickém přístupu k podstatě hodnotových jevů na základě analýzy subjekto-objektového vztahu. V příloze podávápřehled historického vývoje hodnotové problematiky a jejího řešení. Pro čtenáře, kteří mají určité mezery v elementárních filosofických znalostech, připojuje stručný filosofický slovníček, vysvětlující (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23.  14
    Vykořisťovat.Marek Tomeček - 2016 - Filosofie Dnes 8 (1):48-84.
    Porovnáním významu slovesa vykořisťovat v 19. a 20. století odhalíme jeho dramatickou proměnu: z pojmu neutrálního se stává pojem silně záporný a objevuje se v okolí nových slov jako kapitalista, měšťák, proletář. Tento průnik Marxova idiolektu do češtiny (a do jiných jazyků) s sebou nese několik otázek: proč vnímá Marx tyto pojmy tak vyhraněně? Z jaké pozice, když odmítá morálku jako buržoazní přežitek, odsuzuje vykořisťování? Jeho eschatologicko-dějinný rámec umožňuje čistě negativní polaritu slovesa vykořisťovat a také, bohužel, zakládá jeho autogenocidní potenciál. (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Věda jako „forma života“: kritérium demarkace jako praktický problém.Libor Benda - 2015 - Teorie Vědy / Theory of Science 37 (4):429-452.
    Larry Laudan v článku z roku 1983 označil problém demarkace, tj. rozlišení „vědy" a „pseudovědy", za filosofický pseudoproblém, kterým není třeba se zabývat, a slova „vědecké" a „pseudovědecké" za prázdné pojmy, které můžeme z našeho slovníku zcela vyškrtnout. V předkládané studii zpochybňuji toto Laudanovo stanovisko a předkládám argumenty ve prospěch tvrzení, že 1) rozlišení vědy a pseudovědy představuje důležitý a aktuální problém, kterým je třeba se zabývat, a že 2) možný způsob řešení tohoto problému nabízejí současná sociální studia vědy. Jejich (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25. Klasifikácia definícií.Marián Zouhar - 2014 - Teorie Vědy / Theory of Science 36 (3):337-357.
    Cieľom state je navrhnúť systematickú a vyčerpávajúcu klasifikáciu definícií. Táto klasifikácia vychádza z typológie, ktorú vypracoval Richard Robinson vo svojej knihe o definíciách, no v rôznych aspektoch ju ďalej dopracováva. Nová klasifikácia je založená na dvoch kritériách, a to kritériu predmetnosti a kritériu ilokučnej sily. Podľa kritéria predmetnosti možno definovať výrazy, pojmy, resp. objekty ; podľa kritéria ilokučnej sily možno zase rozlíšiť definície, ktoré opisujú existujúci systém, a definície, ktoré transformujú daný systém na nový systém. Napokon sa podľa týchto dvoch (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  11
    Rozumím, ale co mám dělat?Tomáš Sobek - 2010 - Filosofie Dnes 2 (2):5-23.
    Lidé s různými politickými názory interpretují klíčové pojmy politiky odlišně. Mají různé koncepce těchto pojmů, protože mají různou odpověď na politickou otázku: Co dělat? Mít stejný pojem znamená idenfikovat stejnou praktickou otázku, mít různé koncepce tohoto pojmu pak znamená mít jinou teorii toho, co je správná odpověď na tuto otázku, tedy jinou teorii toho, co máme dělat. People of different political persuasions interpret key concepts of politics in different ways. They have different conceptions of these concepts because they answer differently (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  29
    Umelecky býva človek: Advenant ako herec vo filozofii Clauda Romana.Marcel Šedo - 2022 - Pro-Fil 23 (1):43-56.
    Štúdia interpretuje udalostnú hermeneutiku francúzskeho fenomenológa Clauda Romana, ktorú postuloval v publikáciách Udalosť a svet, Udalosť a čas a Tam je, a to cez prizmu umeleckej skúsenosti. Štúdia si kladie za cieľ interpretovať pojmy ako udalosť, advenant, ex-per-iancia, rekonfigurácia a ničota a poukázať na ich súvislosť s umením. Pracovná téza je: Advenant býva umelecky. Cieľom štúdie tak nie je len analýza a pred-stavenie Romanovho diela, ale aj vyzdvihnutie tendencií smerujúcich k chápaniu udalosti a advenanta v umeleckých kontúrach. Štúdia preto analyzuje (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  25
    Přemluv bábu, protože je čeho se bát, aneb Waltonova argumentační schémata ve videu „Přemluv bábu“.Martin Prokop - 2019 - Filosofie Dnes 10 (2).
    V textu představuji dva přístupy k argumentační analýze: neformálně-logickou analýzu založenou na práci Ralpha H. Johnsona a J. Anthonyho Blaira a argumentační schémata od Douglase Waltona. V první části definuji oba dva přístupy a vysvětluji jejich vzájemný vztah. Dále vysvětluji základní pojmy obou přístupů – definuji argument, interní argument, implicitní premisu a PZ-strukturu, argumentační schéma a kritické otázky. Věnuji se i popisu jejich výhod a nevýhod. V druhé, praktické části textu aplikuji definované nástroje na video Přemluv bábu. Formuluji tři výzkumné (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  20
    Rigidita predikátů.Jiří Raclavský - 2011 - Pro-Fil 11 (2):13-26.
    Zatímco v případě otázek rigidity singulárních termínů panuje obecná shoda, v případě rigidity predikátů tomu tak překvapivě není. Záměrem této statě je opřít distinkci rigidní / nerigidní o jasné pojmy, jmenovitě o pojem reference v určité sémantické teorii. V důsledku toho lze podat rigorózní definici pojmu rigidního designátoru individua. Tato definice je pak přímočaře adaptovatelná pro případ pojmu rigidního designátoru třídy individuí (apod.). Tímto je dosaženo nejen obecnosti, ale i vnitřní jednoty teorie rigidity.
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  21
    Philosophical Aspects of Collaboration During World War II.Václav Velčovský - 2020 - E-Logos 27 (2):24-33.
    Cílem tohoto příspěvku je interpretovat kolaboraci za druhé světové války jako fenomén. První část textu se zaměřuje především na její filozofické aspekty (pojmy mez, interakce a vina), a to hlavně na bázi Jasperse, ve druhé jsou aplikovány na český kontext druhé světové války a tranziční spravedlnosti. Vytvoří se tak schéma kolaborace, resp. kolaborace bude zasazena mezi další životní strategie. Díky tomuto propojení může příspěvek poskytnout interdisciplinární pohled na problematiku, která rozhodně vzhledem k současnému vývoji ve světě i v Evropě není (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Conceptual Jurisprudence. An Introduction to Conceptual Analysis and Methodology in Legal Theory.Kenneth Einar Himma - 2015 - Revus 26.
    This essay attempts to provide an accessible introduction to the topic area of conceptual analysis of legal concepts and its methodology. I attempt to explain, at a fairly foundational level, what conceptual analysis is, how it is done and why it is important in theorizing about the law. I also attempt to explain how conceptual analysis is related to other areas in philosophy, such as metaphysics and epistemology. Next, I explain the enterprise of conceptual jurisprudence, as concerned to provide an (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations