Багатомовність у системі вищої освіти: чи є неминучим конфлікт між патріотизмом та прагматизмом?

Multiversum. Philosophical Almanac:117-128 (2016)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Статтю присвячено аналізу багатомовності як виклику для вітчизняної вищої освіти. Висвітлено ті умови запроваждення режиму багатомовності в Україні, які сприятимуть подоланню протиставлення патріотизму та прагматизму. Багатомовність має не заперечувати статус української як єдиної державної мови, а сприяти розвитку мовної культури та мовної компетентності громадян України. Ключову роль при переході до такого режиму багатомовності має відігравати система вищої освіти, яка може створити необхідні умови для оволодіння іноземними мовами на високому рівні, що є необхідною умовою успішної модернізації українського суспільства. Дихотомія модернізації-суверенізації та модернізації-адаптації прямо екстраполюється на мовну ситуацію у системі освіти, зумовлюючи специфіку мовного середовища у навчальних закладах і окреслюючи можливі шляхи їх подальшого розвитку. У першому випадку пріоритет державної мови та її монополія як, коли не єдиної, то, безперечно, домінуючої мови вищої освіти мають бути незаперечними. У другому пріоритет міг би за певних умов бути наданий англійській мові, як такій, що домінує у глобальному освітньому середовищі, являє собою оптимальний мовний ресурс для здобуття або продовження освіти за межами України у провідних світових навчальних закладах, зокрема й тих, які входять до кола п’ятисот найкращих ВНЗ світу. Кожен із цих шляхів є невдалим, більше того – нереалістичним. Тому неминучим є звернення до багатомовності у вищій освіті та суспільстві як до сучасної відповіді на глобальні виклики.

Other Versions

No versions found

Links

PhilArchive



    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 101,247

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Державне реформування вищої освіти в сучасних умовах.Марина Ажажа - 2019 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії:7-9.
Вплив сучасної освіти на сталий розвиток суспільства.Тетяна Сергієнко - 2019 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії:150-152.
Проблемні аспекти співвідношення якості освіти і вимог сучасного ринку праці України.Олег Мороз - 2019 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії:108-110.
Освіта як основа розвитку інтелектуального потенціалу людини і суспільства.Роман Олексенко - 2019 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії:123-125.

Analytics

Added to PP
2023-06-21

Downloads
9 (#1,523,188)

6 months
8 (#580,966)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references