Przedspołeczna i społeczna przestrzeń widzialności i inwigilacji

Humanistyka I Przyrodoznawstwo 20:63-80 (2014)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Pretekstem do naszego dwugłosu jest lektura książki Zygmunta Baumana i Davida Lyona pt. Płynna inwigilacja. Rozmowy. Obaj wybitni socjologowie w powszechnej inwigilacji dostrzegają wielkie zagrożenie dla ludzkiej wolności. Tę katastroficzną wizję staramy się złagodzić, wskazując na biologiczne, psychologiczne i kulturowe funkcje zjawiska „podglądania”. Bronimy tezy, iż społeczne istnienie polega w gruncie rzeczy na tym, by „widzieć - i być widzianym”. Pierwsza wypowiedź koncentruje się na zjawisku „podglądania” występującym w samej przyrodzie, a służącym głównie celom reprodukcji gatunkowej. Ponadto, wbrew obiegowemu stanowisku, to nie tylko człowiek postrzega swoje środowisko naturalne, ale też i ono „patrzy” na niego. Właśnie dzięki tej wzajemnej widzialności możliwe jest przetrwanie człowieka, jak również ludzkie działania zmierzające do przekształcania otoczenia. Wypowiedź druga dotyczy kwestii wzajemnego postrzegania się ludzi. Patrzenie na siebie przybiera wiele rozmaitych form: przyglądania, doglądania, wyglądania, zaglądania itp. Wszystkie one są wartościowane pozytywnie jako niezbędne dla poznania. Na ich tle podglądanie to jedyna forma naganna z tego względu, że dokonywane jest z nieprzyjazną intencją - nieufności, podejrzliwości, założenia, iż jego obiekt nam zagraża. Jednocześnie obecna kultura masowa chętnie posługuje się tym środkiem, nierzadko za milczącym przyzwoleniem jej obiektów. W sumie autorzy zmierzają do wykazania niejednoznaczności zjawiska inwigilacji.

Other Versions

No versions found

Links

PhilArchive



    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 101,636

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Uwagi o teistycznej interpretacji zasady antropicznej.Tadeusz Pabjan - 2019 - Studia Philosophiae Christianae 55 (1):71.
Pacyfizm Jako Problem Filozoficzny.Mirosław Pawliszyn - 2022 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 28:69-82.
Co osobie po prywatności? [What's the Use of Privacy?].Marek Piechowiak - 2009 - In Barbara Chyrowicz (ed.), Prywatność w dobie globalizacji. Towarzystwo Naukowe KUL. pp. 33-69.
Problem prawdy w notatkach Wittgensteina z lat 1930–1933.Maciej Soin - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
O rozumieniu śmierci w antyku greckim i rzymskim.Krzysztof Sobczak - 2014 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 20:479-502.
Kulturowe funkcje filozofowania.Krzysztof Abriszewski - 2013 - Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Elementarz metafizyki.Mieczysław Gogacz - 1987 - Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej.

Analytics

Added to PP
2015-12-19

Downloads
4 (#1,806,247)

6 months
3 (#1,480,774)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references