Krzyż Konstantyna w tradycji bułgarsko-serbskiej i ruskiej

Humanistyka I Przyrodoznawstwo 17:289-301 (2011)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Laktancjusz i Euzebiusz z Cezarei opisali wizję, którą miał Konstantyn Wielki przed decydującą bitwą z Maksencjuszem na Moście Mulwijskim: we śnie objawił mu się krzyż cały w świetle i pod nim napis: „Pod tym znakiem zwyciężaj”. Konstantyn zabrał krzyż na bitwę i to zapewniło mu zwycięstwo. Od czasów Konstantyna krzyż stał się nie tylko najważniejszym symbolem chrześcijaństwa, ale także symbolem chrześcijańskiego władcy, bronią jego zwycięstwa. W literaturze krzyż odnoszący się do władzy ziemskiej określany jest jako krzyż Konstantyna. Celem artykułu jest przeanalizowanie funkcjonowania krzyża Konstantyna u Słowian południowych i na Rusi. Podjęto próbę udowodnienia tezy, że znaczenie krzyża Konstantyna u Bułgarów i Serbów było duże i bliskie bizantyńskiemu, natomiast na Rusi, pomimo podejmowanych prób upowszechnienia, krzyż nie odgrywał większej roli. Przyczyną były uwarunkowania polityczno-religijne, a przede wszystkim głęboki kult ikon maryjnych, który nie miał odpowiednika w żadnym innym państwie ekumeny wschodniochrześcijańskiej. To ikony maryjne w powszechnej świadomości Rusinów ingerowały w losy kraju i pojedynczego człowieka, one decydowały o zwycięstwach, przyczyniały się do ustanawiania ziemskiego porządku. Pełniły zatem taką rolę jaką u Słowian południowych krzyż Konstantyna.

Other Versions

No versions found

Links

PhilArchive



    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 100,290

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Tragiczna pedagogia i pato(s)logia Jana Jakuba Rousseau.Henryk Benisz - 2023 - Rocznik Filozoficzny Ignatianum 29 (2):73-96.
Cel uświęca środki, czyli Niccolò Machiavellego rozważania o władzy.Marta Baranowska - 2018 - Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Doświadczenie religijne w rozumieniu Antoniego Vergote'a.Stanisław Głaz - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 1 (1):135-145.
Odmiany panteizmu – W świetle historii tego pojęcia.Lech Ostasz - 2021 - Humanistyka I Przyrodoznawstwo 26:89-112.
W szpiegowskim labiryncie. Powieść szpiegowska w PRL (na przykładzie serii „Labirynt”).Paweł Kaczyński - 2023 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 66 (1):149-176.

Analytics

Added to PP
2013-03-15

Downloads
14 (#1,264,697)

6 months
4 (#1,232,162)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references