#Будьякніна (Рух «Будь Як Ніна») В Контексті Рімейку Поняття Класової Свідомості У Філософії Та Суспільній Практиці: Корпусний Підхід (До 100-Річчя Публікації Праці Дьйордя Лукача «Історія Та Класова Свідомість» (1923-2023 Рр.)) [Book Review]

Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 69:98-119 (2023)
  Copy   BIBTEX

Abstract

В статті здійснено корпусне, міждисциплінарне, емпіричне соціально-філософське дослідження можливостей актуалізації поняття та практики класової свідомості в метамодернізмі на основі чотирьох джерел: праць видатних західних філософів 1900-2023 рр. (5064 англомовних книжок і статей), праць Карла Маркса та Фрідріха Енгельса (43 томи), української соціологіні Олени Сімончук і дописів у Facebook-групі громадського руху українських медикінь «#БудьякНіна». Перші два джерела дозволили зрозуміти первинну логіку цього поняття, а також його філософську логіку та суперечливість на фоні історичного досвіду ХХ ст., тобто пов’язаних з ним трансформацій в західному суспільстві та пролетарських революцій. Виявилося, що розум, однорідність і цілеспрямованість, які очікувалися в теорії від практики робітничого, революційного руху, проявив панівний клас, інтегрувавши робітничий клас на Заході, а на Сході, замість автентично пролетарських революцій, відродилися тиранія та відчуження від широких народних мас з боку професійних революціонерів, а згодом, й державно-партійної бюрократії. Втім, поняття класової свідомості лише частково можна вважати деактуалізованим, оскільки це поняття передбачає стадії розвитку класової свідомості. Два останніх джерела в нашому дослідженні дозволили продемонструвати, що в сучасних українських умовах можна говорити про сформованість 2-х стадій розвитку класової свідомості: розуміння власних інтересів і нерівності. Це створює можливості стверджувати, що метамодерністське перевідкриття історії, зокрема має відношення й до поняття та практики класової свідомості сучасних робітників, що дає надію на більш вдалий римейк емансипативного потенціалу марксистських ідей для розв’язання сучасної кризи капіталістичного людства у XXI cт. Підкреслимо, що дослідження було зроблено за допомогою використання корпусної лінгвістики, завдяки якій були проаналізовані великі обсяги текстів, як філософів, так й учасників руху «#БудьякНіна», що дозволило виділити головні контексти та фокус їхніх текстів, а також поставило усе дослідження на міцну емпіричну базу.

Other Versions

No versions found

Links

PhilArchive



    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 101,597

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Корпусна Філософія Та Метамодернізм: Щаслива Зустріч?Ілля Ільїн - 2024 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 70:48-72.
Визначення і властивості дг’яни в йоґа-сутрах патанджалі.Dmitry A. Danilov - 2018 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 58:79-89.
Український Філософ Та Педагог Іван Якович Чаленко (1873-1937): Постать На Тлі Епохи.Олександр Гавриленко & Олег Садовніков - 2021 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 64:37-50.
Ідеї І: трансцендентальний поворот у феноменологічній філософії.Vakhtang Kebuladze - 2022 - Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 9:98-106.
Візуальна Та Цифрова Риторика: Досвід Розуміння.Наталія Попова, Владислав Галстян & Ярослав Галстян - 2023 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 69:42-48.
Напрями удосконалення гендерної політики в умовах цифрового суспільства.Ольга Венгер - 2019 - Гуманітарний Вісник Запорізької Державної Інженерної Академії:23-27.
Меміронія: Відбиття Стосунків В Мемах.Наталія Загурська - 2023 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 69:28-41.
Про Історичну Дискретність Функції Мови Та Авторства В Контексті «Слів І Речей» Мішеля Фуко.Олександр Лойко - 2024 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 70:73-86.

Analytics

Added to PP
2023-12-30

Downloads
17 (#1,156,101)

6 months
9 (#497,927)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

Phenomenology of Perception.Aron Gurwitsch, M. Merleau-Ponty & Colin Smith - 1964 - Philosophical Review 73 (3):417.
The Open Society and its Enemies.Karl R. Popper - 1952 - Revue Philosophique de la France Et de l'Etranger 142:629-634.
Theory and Practice.Jürgen Habermas & John Viertel - 1975 - Studies in Soviet Thought 15 (4):341-351.
The Principle of Hope.Ernst Bloch - 1988 - International Journal for Philosophy of Religion 23 (3):177-180.

View all 21 references / Add more references