Results for 'subiektywność'

9 found
Order:
  1.  55
    Subiektywnosc i niepowtarzalnosc metody bezposredniego doswiadczenia.K. Ajdukiewicz - 1962 - Studia Logica 13:209.
  2. Spełniona subiektywność. Powtórzenie jako doświadczenie egzystencjalne według Sorena Kierkegaarda.Przemysław Bursztyka - 2004 - Sztuka I Filozofia (Art and Philosophy) 24:69-87.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3. Subiektywność a historyczność: myślac o krytyce fenomenologii w hermeneutyce.Saulius Geniusas - 2011 - Fenomenologia 9:73-80.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  37
    Badając subiektywność. Wprowadzenie do wywiadu z Danem Zahavim.Anna Karczmarczyk - 2012 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 3 (1).
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  23
    Jednoznaczna charakterystyka, subiektywność oraz stopniowalność świadomości. Zarys rozwiązań trzech problemów.Jakub Jonkisz - 2019 - Filozofia Nauki 27 (2):59-85.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  40
    Metafizyczny Solipsyzm Według „Wczesnego" Ludwiga Wittgensteina.Józef Bremer - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 10 (1):191-216.
    Znane z Traktatu wypowiedzi na temat „Ja" i „świata": „świat jest moim światem", „Sam jestem swoim światem", czy tez „Świat i życie to jedno", są istotne dla zrozumienia kwestii solipsyzmu, omawianych przez „wczesnego" Wittgensteina. Pod „solipsyzm" rozumie się zazwyczaj krańcową formę subiektywnego idealizmu głoszącego, że istnieje tylko Ja sam, a wszystko inne jest moim wyobrażeniem. Solipsysta uznaje, ze jego własna subiektywność jest czymś jedynie możliwym do poznania, co oznacza doprowadzenie idealizmu do subiektywnej skrajności: wszystko co nam się ukazuje, jest (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  1
    Radość i bojaźń: wprowadzenie do czwartego antynaturalistycznego argumentu C.S. Lewisa.Piotr Bylica - 2024 - Roczniki Filozoficzne 72 (4):177-199.
    W bogatej literaturze poświęconej C.S. Lewisowi wskazuje się na trzy spotykane w jego publikacjach argumenty przeciwko naturalizmowi filozoficznemu. Są to argument z rozumu, argument z moralności oraz argument z Pragnienia (lub pragnienia transcendencji). Celem artykułu jest wykazanie, że Lewis przedstawił także inne antynaturalistyczne rozumowanie odwołujące się do numinotycznej bojaźni, o której pisał Rudolf Otto. W tekście omawiam charakterystykę Pragnienia dokonaną przez Lewisa oraz spotykane w literaturze ujęcia Pragnienia, w których zestawia się je z doświadczeniem numinotycznym. Wykazuję, że Lewis charakteryzował Pragnienie, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  14
    Marks i filozofia.Jean-Marie Pousseur - 1983 - Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica 2:27-49.
    W artykule autor ustosunkowuje się do dwóch sposobów interpretacji filozofii Marksa prezentowanych przez M. Henry w pracach "Une philosophie de la réalité" i "Une philosophie de l'eсопоmie" oraz książkach L. Althussera "Lire le Capital" i "Pour Marx". Na wstępie autor zastanawia się czy filozofia Marksa stanowi zdecydowane zerwanie z niemiecką tradycją filozoficzną, czy też stanowi jej kontynuację. Przypominając stanowisko L.Althussera autor zauważa, że odczytanie spuścizny Marksa w duchu scjentystycznym, w świetle którego materializm jest tylko odrzuceniem heglowskiego idealizmu, sprawia, że unieważnia (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  13
    Wyrażenia ocenne – próba klasyfikacji.Natalia Karczewska - 2016 - Studia Semiotyczne 30 (2):129-153.
    W niniejszym artykule proponuję pewną klasyfikację wyrażeń ocennych. Uznaję, że podstawowym kryterium odróżnienia ich od wyrażeń deskryptywnych jest test bezbłędnej niezgody. Następnie omawiam kilka zjawisk, które mogłyby podawać w wątpliwość linię tego podziału: zależność kontekstową, nieostrość i używanie wyrażeń deskryptywnych do wyrażania sądów ocennych. Przytaczam propozycję Christophera Kennedy’ego, zgodnie z którą przymiotniki stopniowalne mogą wyrażać dwa rodzaje subiektywności. Modyfikuję to stanowisko przez postulat wyróżnienia dodatkowego podrodzaju wyrażeń subiektywnych, które nie są ocenne i proponuję test językowy, który pozwala je identyfikować. W (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark