Order:
  1.  10
    Recenzije I prikazi.Biljana Kašić, Petar Macut, Lino Veljak, Iris Tićac, Josip Grbac & Amir Muzur - 2011 - Filozofska Istrazivanja 31 (2):447-463.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2.  21
    Dietrich von Hildebrand - Werk und Persönlichkeit.Iris Tićac - 2001 - Disputatio Philosophica 3 (1):225-238.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  14
    Fenomenološko novo promišljanje odnosa ćudorednosti i besmrtnosti u misli J. Seiferta.Iris Ticac - 2008 - Filozofska Istrazivanja 28 (3):715-729.
    Cilj je ovog rada prikazati i vrednovati doprinos Josefa Seiferta promišljanju odnosa ćudorednosti i besmrtnosti, tj. filozofijskom utemeljenju besmrtnosti. Iako su racionalni razlozi za besmrtnost u okviru metafizike duše uvjerljivi, Seifert polazi od onog što je bliže, uvjerljivije za čovjeka, od antropološko-moralnih dokaza. U radu se nastoji odgovoriti na pitanje zašto Seifert klasične argumente za besmrtnost iz jednostavnosti duše ne smatra dostatnim, te zašto mu se čine dubljim argumenti iz smisla personalne egzistencije. U tu svrhu analiziraju se premise Seifertova dokaza (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  7
    Marija Brida und Roman Ingarden: Zwei phänomenologische „Lesearten“ von Bergsons Intuitionskonzeption.Iris Tićac - 2019 - Filozofska Istrazivanja 39 (2):313-333.
    Wir gehen davon aus, dass die phänomenologische Lektüre von Bergsons Intuitionskonzeption, die Brida und Ingarden unternommen haben, eine differenzierte Auslegung der Bergsonschen Intuition in einer Zeit als sie unberechtigt vernachlässigt wurde, ermöglicht hat. Dabei auf keinen Fall wollen wir suggerieren, dass Brida und Ingarden Bergson als einen Phänomenologen lesen. Beide bemühen sich zu zeigen, worin die Originalität der Philosophie Bergsons besteht und dabei die Relevanz seiner Konzeption der Intuition für das phänomenologische Denken aufzuzeigen. Während Brida hauptsächlich an das Schaffen bzw. (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  19
    Personalistička etika kao odgovor na izazove globalizacije.Iris Ticac - 2009 - Filozofska Istrazivanja 29 (1):107-118.
    U ovom prilogu autorica polazi od teze da ideja stvaranja univerzalne etike i univerzalnog etosa koji bi se temeljio na minimalnom konsenzusu o vrijednostima ne predstavlja adekvatan odgovor na izazove globalizacije. Propituju se forme etičke argumentacije različitih koncepcija etike te dometi i granice primjene njihovih principa na globaliziranje. Posebna pozornost posvećuje se problemu depersonalizacije koja prati globalizaciju, kao i problemu sve većeg rastojanja između bogatih i siromašnih. Glavni je cilj pokazati u čemu se sastoji prednost jedne personalističke etike koja polazi (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6.  17
    Psyche und Seele im Denken Edith Steins.Iris Tićac - 2007 - Filozofska Istrazivanja 27 (4):945-958.
    Nakana je ovoga rada osvijetliti doprinos Edith Stein filozofijskom istraživanju bîti psihičkog s uporištem u njezinim ranim fenomenologijskim djelima. Istraživanje polazi od predstavljanja rasprave Edith Stein s teorijom uživljavanja Theodora Lippsa. Ova je rasprava važna stoga što je upravo bavljenje problemom uživljavanja vodilo Stein uvidu da »čisto ja« nije »uživljavajuće ja«, kao i pitanju kako se u našem doživljaju konstituira psihofizički individuum. Drugim riječima, upravo ovdje Stein dolazi do uvjerenja da psihičko nije bez ostatka vezano uz svijest. Stein razlikuje između (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7.  16
    Sloboda iz perspektive filozofije i neuroznanosti. Kritika B. Libeta, G. Rotha i W. Singera.Iris Ticac - 2011 - Filozofska Istrazivanja 31 (2):335-352.
    Problem slobode razmatrat će se kako u kontekstu suvremenih filozofijskih rasprava koje uključuju i nove spoznaje neuroznanosti, tako i u kontekstu tradicije. U središtu aktualne rasprave stoji pitanje ima li čovjek slobodu volje shvaćenu u smislu »moći djelovati drukčije« ili nema slobodnu volju. Dok neki renomirani neuroznanstvenici upozoravaju na neopravdano apsolutiziranje neuroznanstvenih rezultata i »uzimaju ozbiljno stvarnost onih fenomena« koji se otvaraju samo u subjektivnoj perspektivi, drugi nove spoznaje neuroznanosti tumače kao dokaz da je sloboda volje samo iluzija.Nakana rada nije (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  18
    Von der Phänomenologie zur Metaphysik der Dankbarkeit.Iris Tićac - 2012 - Filozofska Istrazivanja 32 (1):93-107.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  20
    Wojtylin dijalog sa znanošću.Iris Tićac - 2007 - Filozofska Istrazivanja 27 (2):279-294.
    Svrha i cilj ovog članka sastoji se u pokušaju ukazati na važan doprinos Karola Wojtyle razvoju dijaloga između klasične filozofije i moderne misli, te klasične filozofije i znanosti, posebice na području etike.Pritom se analize oslanjaju poglavito na dio »Lublinskih predavanja« naslovljenih 'Čin i doživljaj' koja je Wojtyla kao mladi docent držao tijekom 1954/55. godine na Filozofskom fakultetu Katoličkog sveučilišta u Lublinu. Ta su predavanja paradigmatična za Wojtylin dijalog sa suvremenom mišlju i znanošću. U njima se Wojtyla bavi razlikom između psihologijskih (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark