Зв’язок антропології, історії та політики у філософії Макса Шелера

Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 14:79-86 (2024)
  Copy   BIBTEX

Abstract

У статті йдеться про взаємозв’язок різних учень про людину та відповідних концепцій людської історії, який виявляє Макс Шелер у творі «Людина та історія». На його думку, нині існує п’ять концепцій історії, що спираються на відповідні антропології: 1) християнсько-юдейська традиція; 2) класично-гуманістична концепція людини; 3) новочасно-позитивістське вчення про людину; 4) віталістична панромантика; 5) постулатний атеїзм. Із розуміння історії випливає і наша оцінка теперішнього, а також уявлення про безпосереднє майбутнє. У творі «Людина за світової доби зрівняння» Макс Шелер пише, що людство стоїть на порозі доби загального зрівняння, яке має різні виміри: 1) зрівняння рас; 2) ре-сублімація, або зрівняння життя і духа; 3) зрівняння чоловічого і жіночого; 4) зрівняння Європи з азійськими культурами; 5) політичне та економічне зрівняння всередині самої Європи. На думку Макса Шелера, доба зрівняння всіх аспектів людського життя небезпечніша за епохи накопичення та зростання людських сил. Від того, як саме буде скероване це зрівняння, залежить доля людства. Оцінки Макса Шелера політичної ситуацій в Європі початку ХХ століття, які спираються на його філософську антропологію і філософію історії, подеколи вражають своєю наївністю й недалекоглядністю. Скажімо, його нерозуміння жахливості народжуваних тоді італійського фашизму, німецького нацизму та російського більшовизму. Втім, деякі його прогнози майбутнього історичного та політичного розвитку людства виявилися вкрай влучними.

Other Versions

No versions found

Links

PhilArchive



    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 101,667

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

«Ідея людини» Макса Шелера і сучасний світ.Вахтанг Іванович Кебуладзе - 2024 - Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 13:67-72.
Український Філософ Та Педагог Іван Якович Чаленко (1873-1937): Постать На Тлі Епохи.Олександр Гавриленко & Олег Садовніков - 2021 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 64:37-50.
Ідеї І: трансцендентальний поворот у феноменологічній філософії.Vakhtang Kebuladze - 2022 - Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 9:98-106.
Павло Лейкфельд (1859–1930) Та Індуктивна Філософія Уільяма Г’Юела (1794–1866).Володимир Абашнік - 2023 - Вісник Харківського Національного Університету Імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські Перипетії» 69:71-81.
Пояснення та розуміння як методи історичного і біографічного пізнання.Mykola Bakaiev - 2021 - Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 8:3-9.
Феноменологічний метод і філософія психіатрії: історія та перспективи взаємодії.Diana Dariienko - 2022 - Наукові Записки Наукма. Філософія Та Релігієзнавство 9:60-67.

Analytics

Added to PP
2025-01-03

Downloads
2 (#1,896,584)

6 months
2 (#1,690,857)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references